bugün

türkiye'de üretilen meyve sularıdır.
(bkz: sahi bir aroma vardı noldu ona)
maalesef cappy' nin eline su dökemeyen meyve suları. bence yani...
ana fabrikaları bursa , kayseri , tokat ve izmir'de olan firmalardır.
hepsi de beş harfli olan meyve suları.
(bkz: daha gider bu)
dimes hariç dışarıdan konsantre meyve alıp su karıştıran meyve sularıdır.
cappy'i iyi bir meyve suyu zanneden yabancı hayranı kişilerin beğenmeyeceği 4 ayrı firmadır.
hepsinden bol miktarda içmiş kişinin kalite sıralaması şöyledir. 1.dimes 2. pınar 3. tamek 4. meysu bu listede olmayan bazılarının övdügü cappy ise bu sıralamada çok daha geridedir bilginiz olsun. Yabancı hayranlığı işte. Eskiden bakkaldan gazoz isterdik. Geçenlerde bir 5 yıldızlı otelde gençlerin gazoz isteyişi ilginç geldi ama sanki hepsi aynı kalıptan çıkma gibiydi. söz şu " bir sprite alabilir mi yim?" "gazoz" artık "sprite" olmuş. popüler kültür insanları yabancı hayranı yapan bir hede sanırım.
ananas suyu kulvarinda hicbirisinin dereceye giremedigi markalardir, turkiye'den sadece bi sek vardi duzgun yapan.
hepside ezik, çürük meyvelerden meyve suyu yapan şirketlerdir.
çamur ataken biraz daha incelemek gerekir.

http://www.tamekmeyvesuyu.com/

http://www.meysu.com.tr/giris.asp?sayfa=anasayfa

http://www.dimes.com.tr/

http://www.pinar.com.tr/p...uctgroupID=7&navID=35
dimesi diğerlerinden ayıran bir farkta sahiplerinin diren marka şarapların üretici olmasıdır. Ki bu yüzden bazı muhafazakarlar tarafından bu firmanın meyve suyu ve sütü tercih edilmez. meyve suyu kalitesine gelince tamek daha öndedir. Meysu ise isim hakkını gülsana satarak yeniden atağa geçen bir marka olmuştur. aynı zamanda meysunun sektörde bir ilk ve tek olarak 1,5 litrelik ambalaklarıda vardır.
(bkz: tamekse koy götüne)
portakal suyu-dimes
şeftali suyu-tamek
vişne suyu-pınar
karışık meyve suyu- cappy den alınmalıdır diyorum.

afiyet olsun.
kimi zaman vodkanın dostlarıdırlar.
Aroma varken yüzlerine bakılmayan meyve sularıdır.

Aroma yok ise, herhangi birini içebilirsiniz. Ama aroma varken içmek, nutella varken sarelle yemek gibidir.

Ayrıca Bkz; nutella varken cokokrem yiyen fakir
(bkz: portakalli ordek yemek varken simit yemek)
tamek dünyanın en dandik mevya ve konserver üreticisidir. eğer ki bursa'da bulunan * fabrikasını gezdiyeseniz bunu rahatlıkla söylersiniz. ayaklarla basmalar, meyvaların, sebzelerin yerlerde gezmesi. tamamen iğrençtir.
(bkz: ülkesinde üretilen ürünleri kötüleyen kişi)
hepsi dandiktir.
(bkz: 2 saattir konuşuyoruz bir kere meyöz demedik)
Hepsi de elinize bile almaya çekineceğiniz, iğrenç ötesi, kokmuş, üstünde sinekler uçuşan meyvelerden yapar ürünlerini. Çocukluğumdan beri bahçemizden şeftali toplarım. Hep bir mavi kasa olurdu ve içine bu yukarıda bahsettiğim çürük meyveleri koyardık. Sorardım "bunlar çöpe mi gidecek" diye? Cevap "hayır meyve suyu fabrikasından gelip alacaklar" olurdu. Daha bu sabah marketteki kutuların üzerinde ""dalından taze taze", "en seçkin meyvelerden" diye yazılanları gördüm ve gülümsedim. insanda bir utanma olur be. yüzsüzce en taze diye yazmak, alenen insanları kandırmak ne kadar da sıradan hale geldi. (kimse bana pazarlama stratejisi diye gelmesin).
zorunlu edit: aramızdaki meyve suyu üreticilerini üzdüğüm için özür dilerim kendilerinden.
(bkz: mahsun ibo izzet alişan özcan)
öncelikle tüm meyve suların çürük, ezik meyvelerden yapıldığını söylemeliyiz. tameki gezdim meyveler taze değildi falan komik. tüm üreticiler aynı tarzda yapıyor bu işi. tatlarına gelince tameki bir numaraya koyarım. turunçgiller karışımının tadı ise çok güzeldir. yine midesi hassas birisi olarak mideme en az dokunanın da tamek olduğunu söyleyebilirim. insandan insana değişir isteyen istediğini içer. ancak evdeki portakal suyunun yerini sanırım hiçbiri tutmaz.
daha önce pınar'da iki yıl çalışmış biri olarak, en azından pınar marka olanlarını, güvenle ve lezzetle içebileceğiniz meyve sularından olduğunu söyleyebilirim.
yabancı marka almak yerine meyve suyu tüketiminde desteklenmesi gereken markalardır.