bugün

manisa necatibey ilköğretim okulunda görev yaparken taktığı küpe yüzünden sürgüne gönderilen öğretmenimizdir.
kulağına küpe olmuştur.
yasak degildir. gayet basarılı bir öğretmendir. küpe takan yavuza hayran bir zihniyetin, örf ve adetlerimize uymmuyor demesi üzerine sürülmüstür.

senin örf ve adetinin icine edeyim. bıyıklı...
''şeklimizle uğraşılıyor'' diye ortalıklarda yırtınıp duran zihniyetin; insanların şekli şemali ile uğraşmaktan daha ulvÎ vazifesi olmadığını gösteren tutarsız dünya görüşünün neticesidir.
ülkemizde sırf topsakal bıraktığı için sürgün yiyen öğretmenleri göz önüne aldığımızda, bir hayli normal karşıladığımız durumdur. içler acısıdır.
mekan ilköğretim okulu olunca işler renk değiştiriyor, bilmem farkında mısınız?
söz konusu rol modelliğinin kurban haline dönüştürdüğü sekiz on yaş grubu çocuklarımızdan bahsediyoruz.
küpelide, küpe tarikatının cumhuriyetinde yaşamıyoruz, unutmayalım.
bu arada tarihi hatalara da işaret etmeden edemeyeceğim;
yavuz sultan selim küpe takmamıştır.
yavuzu küpeli tasvir eden o ünlü resimde gördüğünüz şahıs, şah ismailin ta kendisidir, bilesiniz.
(bkz: okula küpeyle gelen öğrenci)
küpe takmak modadır efendim. 70'lerde ispanyol paça pantolon giyip favorilerini biraz uzattı diye erkek memurlar sürgüne mi gidiyordu? iki moda arasında ne fark var? demek ki modaya yön veren de siyaset artık.
şah ismail türk oğlu türk, müslüman bir hükümdardır. küpe takmak geleneğinin gereği idi.
(bkz: küpe vs türban)