bugün

girişte, kapının yanında bir kağıdın üstünde hayat bulur.
öğretmenlerin , öğrencilerin derse daha iyi konsantre olabilmeleri için yaptığı planlama ve programlamaların bütünüdür.
her sabah okul bahçesinde "günaydın" demek için bekletilmek kadar saçma bulduğum bir plandır. kimsede uymaz arkadaşım buna. neden kağıt harcıyosun ki?
arka dörtlüyü zerre ırgalamayan plandır.*
ülkenin kanayan yarasıdır. kısa boylular öne oturur, uzunlar arkaya. e hocam sorarım şimdi; seksen kişilik sınıfta dersi dinlemek isteyen sırığın suçu ne? dikkat ettiysen sırık dedim, odun değil. yanı bi umut var hala.

dikkat tespit var: türkiye de uzunların başarı yüzdesinin düşük olması bu oturma planı yüzündendir.
sınavdan sınava değişen plandır. duvar kenarı, çalışkan öğrenci kağıdı gören yerler değerlenir.
çöpe yakınlarda oturan er kişi ise genelde basketbol kabiliyeti gelişir. yaz aylarında ise kokudan gastrit olma olasılığı yüksektir.
hocaların sinirlendikleri bir öğrenciye sataşmak için kullanabilecekleri son kozdur ve genelde işe yarar, şöyle ki;

h: oğlum kitabın nerede ?
ö: burda ya işte hocam ?
h: ee defterlerin nerde ohooo sanki kahvedesin ne biçim oturuş o öyle?!
ö: hocam bandaj var bakın sakatladım düz tutamıyorum, defterim de çantamda not alırken çıkarırım.
h: şaşkın tabi sakatlarsın ayakta uyuyorsun resmen!
ö: ???
h: hem sen niye en arkadasın bu mu sizin oturma planınız heeeh**** bak yer değiştirmissin biz bu planları boşuna mı yapıyoruz saygısızlık resmen bunun burada durduğunu bile bile özellikle yer değ- bikbikbikbikbik
ö: *içses: nasıl ya:S *
her derste değiştirilen plandır. sınıfın ispiyoncuları her zamanki gibi iş başında olduğundan "hocam, x y ile oturuyo. onun yeri z'nin yanı" diye öğretmenlere gammazlarlar.