bugün

dur dur bak ne anlatıvercem? bu benim ilk sözlük deneyimim. daha önce bayağı para kaldırdığım bi blog yazarlığı deneyimim oldu. profosyonel blogçuluk da temiz para var allah için. ancak bana amatör ruh lazım. bir de blog liberal bi alan. karışan yok görüşen, oylama yok, tartışma yok, fikir teatisi, kavga dövüş yok, dayanışma yok hiçbir şey yok. sakin sakin yazını yazıp ayın biri oldu mu postadan paranı alıyosun. sıkıcı mına kastığım yerinde. hal böyleyken feshettim kendimi. yeni mecralara yelken açtım, dümen kırdım.

yalnız formatı kavramam zor oldu biraz. çok zıpır, zirzop elemanlar varmış gerçekten de. bana daha farklı aksettirmişti tanıdğım daha önce sözlük yazarlığından blogçuluğa evrilmiş arkadaşlarım. "sen barınamazsın oralarda, sözlük yazarlarınn alayı piç olur, kendini beğenmiş, bütün gün bilgisayar başında oturmaktan götleri yassılmış adamlardır bunlar. hem sonra sözlüklerin şirazesi kaydı, ortalık dikkat çekmeye çalışan kösüklerle doldu, taştı. zehirli sarmaşık abi bunlar. moderasyon var bi de. sen tutunamazsın gel vazgeçmez bozma kurulu düzenini. faşist modaerato bi bakıma." dediler.

ne yalan söyleyeyim haksız da değiller çoğu konuda. geldim, gördüm ve sikimde bile değil aslen. benim tam da aradığım özellikler bunlardı. bana heyecan veren puştluklar olmalıydı ki daha verimli olayım, bir sürü istanbul piçi mizaçlı adamla tanışayım ki yazarlığım beslensin. arkadaşlarımın anlattığı bu karalayıcı hikayeler beni daha da kamçıladı ve ulusozlukle tanıştım. daha önceden idmanlı değildim ama kulaktan dolma bilgilerimin yanlış çımaması da şansımdı. her türlü çakal kol geziyor burda. harbi söylüyorum lan. sazan avcılığı üst düzeylerde. sözlüğü çöplüğe çeviren sazan avcıları değil aslında. sazan avcıları da aptal tamam kabul ediyorum ama sazan avcılarına saçma salak bakınızları ile göya ayar verenler daha da aptal. sözlüğü bunlar çöplüğe çeviriyor asıl. en ufak bi zeka parıltıları yok, en ufak bi mizah kırıntısı içermiyorlar. yapabildikleri en çok küçük emrah esprileri. telin ediyorum onları.

oğlum dedim ümitsiz olmamak lazım. seni sevmek güzel şey, ümitli şey. sonradan sözlüğün bi özü olduğunu, görünen kısmın kabuk olduğunu anladım. "bütün sözlük yazarları piçtir aksini iddia eden de piçtir" diyenlerin aksine aslında durumun pek de öyle olmadığını anlamam uzun sürmedi. var oğlum, var. burada çok sağlam adamlar da var. tabiat piçleri eleyecek bak göreceğiz. yeni yazar alımlarının açıldığı zamanlarda normalmiş bu kalite düşüklüğü, puştluğun galebe çalması. soruşturdum biraz. elenecek onlar diyolar. seçilime inanırım. hem bazı arkadaşlarla mesajlaştım, konuştum, bazılarını okudum yazılarından tanıdım. ve gönül rahatlığıyla diyebilirim ki söylendiği gibi "yazarların hepsi piç" değil.
"hepsi piç değil" demek suretiyle bir kısmının piç olduğunu ima eden bir ifadedir ve sözlük yazarlarının bir kısmına alenen hakaret etmek yoluyla suç işlemek demektir; nihayetinde adli bir vaka potansiyeli barındırmaktadır.
(bkz: yok ya)
(bkz: aklima sicayim aklima)
(bkz: olucak is degil)
(bkz: cumaya gittim gelicem)
(bkz: emrah koş bir ümit ışığı belirdi)