biraz okumamanın verdiği bilgi eksikliği, biraz da her şu olan şucudur * gibi önyargıları nedeni ile ortaya çıkan çelişkilerdir. mesela bu arkadaşlar:

- deniz gezmiş in yılmaz savunucuları olup aynı zamanda militarizm yalakalığı yapabilmektedirler.
- 12 eylül darbe dir, 27 mayıs ihtilal, 28 şubat ise çok doğru bir iş...
- askerlerin iktidara ortak olmak istemesini gayet normal görür, halkın oyları ile iktidara geleni küçümser.

ergenekon soruşturması yanlış ya da doğru binlerce iddia içermektedir ama bu arkadaşlara göre böyle birşey yoktur. ya yok ise hakkikatten bu ülke için çok güzel ve en çok ben sevineceğim. ama...

(bkz: ya varsa)

anlama sorunu olanlar için edit : fetocu değilim.
henüz mahkeme tarafından suçlu oldukları kanıtlanmamışken ( ki aralarında suçsuz olanlar da olabilir ) insanları suçlu ilan eden çelişkilerdir.

şuclu olanların cezasını çekmesini herkes istemektedir.
fetocu zihniyetlerin uydurması olan bir çelişkidir.
fikir vermesi açısından bir yazar arkadaşa yazdığım mesajı kopyalıyorum;

''saol hocam ama yaklaşık yarım saatir gazeteci olan sığ bir yazarla aynı mevzuda tartışıyorum, yargının kararını bekleyelim dediğim için eksileniyorum. zihniyet diyorum hocam, zihniyet; varlığı kimi zaman sıkıntı, kimi zaman asillik. işlerine gelince yargı bağımsız, işlerine gelince yargı yanlı ve yine işlerine gelince yargının kararına ihtiyaç yok. ben bu zihniyetin...''

bu söylediklerim iki taraf içinde geçerli. yerim sağını solunu. hukukun olmadığı ülkede sağı olsa ne solu olsa ne?
iddianame'yi okumayan herkesin düştüğü çelişkilerdir, okuyan arkadaşların elbette aklında çelişki kalmamalıdır.
okumayan arkadaşlara da saygım var, haklılar.
ben bile okumadım, gerisini siz düşünün artık..

tabii ki ergenekon konusunda da öncelikli yorum ve eleştri iddianame'yi okuyan arkadaşlarındır.
o değilde 2455 sayfalık iddianame'yi okuyacak filleri şimdiden tebrik etmek isterim doğrusu!
ama öncesinde: yahu senin hiç işin gücün yokmu? ya bi siktir git çay koy demek geliyor içimden... amaaa, tebrik ederim yinede, teşekkürler çay için