bugün

uludağ, ekşi gibi sözlükleri okumakla kitap okumanın karşılaştırmasıdır.
kitap okumak, slow food.(sağlıklı beslenme)
sözlük okumak, fast food. (hızlı beslenme)
sözlükler bir anda çeşitli konularda bilgilendirir ama derinlik ve besleyicilik azdır, yüzeysellik kırılamaz.
kitap okumak, yavaş yavaş, ama dengeli büyütür, geliştirir.
Aslında Sözlüğün çeken tarafı canlı olmasi ve sizi de kapsamasidir.
sözlük : kısa film
kitap : bildiğin kitap
Ulan sözlük te takılan adamlara sorduğun soruya bak .
(bkz: kitaba ve başlığa göre değişir).
sözlük okumaktır. kitaplardaki her türlü edebi ve sanatsal yorumlamalar sadece ego tatminine para ödemekten ibaret haline gelmiştir. hatta bilimi de içine katarak kanserli hücreler gibi yayılan aşırı bilgi kirliliğini bilimsel olsa dahi reddetmek, bilişsel kanserleşmeyle şuursuzlaşan bilinçlerin rahatlaması için azami önem taşımaktadır.
tek bir kisinin agzindan cikan yuzlerce sayfayi okumak yuzlerce kisinin agzindan cikan tek sayfalik yazilari okumak, tercih meselesi hepsi lazim kimin neyi okudugunun cokta onemi yok onemli olan okumak.
sözlük okumak alır demiyorum ama sözlükte geçirdiğim vaktin yarısını bile kitaplara harcayamıyorum. bölük pörçük de olsa toplam 3-4 saatim geçiyor burada, geneli okuyarak arada yazarak keyifli zaman geçiriyorum. ama kitap okumaya gelince üşengeçlik, isteksizlik, sayfaların gözünde büyümesi falan derken bir saati tamamlamak ölüm geliyor insana. sözlüktekilerin geneli de böyle biliyorum. bu sorunu çözmek lazım diye de giriyi bitiriyorum.
Sözlük okumak daha yorucudur.
https://images.hepsiburad...p/500/zvvaysszauzvvay.jpg

bunu bildiğin kitap gibi okuyup ingilizcesini geliştirmeye çalışanları aklıma getiren vsdir. böyle bir akım vardı. daha sonra aynı kişiler cep telefonlarının dilini ingilizce yaptı *