bugün

son 3 saat içerisinde bir zamanda gerçekleşmiş büyük rezalettir. adam kayırma, adam kollama ya da kanka kaçırma ne diyorsanız artık o olayın güzel bir yansımasıdır. ne oldu ne bitti?

öncelikle şu resme bakın: görsel **
dün gece bana böyle bir entry girilmiş. * hemen bir sanyie beklemeden gidip "bir derdim var" butonu ile bunu ve 2 entry'yi daha moderasyona şikayet ettim. moderasyon bu sırada sürekli başlık taşımaktaydı ve online olduklarını bu yüzden biliyordum.

ardından uyudum ve sabah uyandığımda yazı ve yazar hala duruyordu. şaşırdım?! yine de beklemek istedim. öğlen olduğunda benim de sabrım taşmıştı çünkü moderasyon benim entrymi siliyor ancak bana küfür edilen entryleri silmeyip yazarına sahip çıkıyordu!

acilen evden çıkmamı gerektiren bir durum oldu ve bu yazıların resimlerini kaydedip bilgisayarıma sakladım.

şuan eve geldiğimde bakıyorum ki, yazarın entry'si silinmiş (kuran'ı çökerten gerçekler başlığında idi) ve yazar hala "altıncı nesil yazar" olarak yaşamakta.

şimdi

1. bu yazarı koruyan, kollayan ve apartopar entrysini silip de olayların üstünü örtmeye çalışan kim?

2. bu yazara bir yaptırım cidden uygulanmayacak mı?

3. bugün ben çıkıp bir yazarın başlığının altına aynılarını yazarsam cezam ne olacak. (ben örnek vereyim, velet dediğim için 10 gün uzaklaştırma aldım mesela?!)

4. kendinizi tanrı gibi hissetmeyin. sikindirik bir sanal alem yöneticiliğiniz egolarınızı kusmaktan başka bir bokunuza yaramaz.

5. bakalım bu başlık altında moderasyona yalakalık yapacak ilk beş yazar kim ve bakalım bu yazarlar nasıl kollanmaya başlanacak.

hepiniz mide bulandırıyorsunuz, hepiniz.

edit1: herkes hakkını aramayı öğrenecek. bugün burda susmuş olsaydım volkan yolsen denen terbiyesizin anneme ettiği küfürleri bir moderatör silip tarihin karanlık sularına karıştıracaktı. ancak kendisi bugün silik oldu.

edit2: lastottomanmurat denen edepsizin, anneme ettiği küfürü silen moderatör bulunacak! bu kadar net konuşuyorum. hiç kimse bu tip olayların üstünü örtemez, örtmenize izin vermem. bu terbiyesizliği yapan adam bulunacak ve ikisine de cezaları verilecek!
moderasyonun dertlere keyfine göre deva olmasından dolayıdır.

(bkz: #6619465)

bir derde 12 saat sonra bakıyorsanız insanı bezdiren devlet dairesinden ne farkınız kaldı sizin? bayram dolayısıyla yoğunsanız duyuru falan yapın o halde, biz de bilelim.

edit: bir de şu var,

(bkz: #6622104)
(bkz: yatmadan önce yüz moderasyon darbesi)
resimdeki entry mahkemeye sunulursa, yazar hukuken çaylak olunur. (bkz: kamu davası) *
resimdeki enrty hayvanlıktır, anneler kutsaldır.
skandaldır. ilgili moderasyonların hemen istifa etmesi gerekir. eğer burada yazarların kişilik hakları korunamıyorsa bırakalım gidelim daha iyi.
sözlük moderasyonunda mevcut olan adam kayırma, çok net ortadadır bu, öyle olmasa bazılarının çoktan silik olması gerekirdi.

misal:
(bkz: what dreams never come)
yönetimin cephe alabilecek olma ihtimalinden çekinmeyip, üzerinde durulması gereken konudur. burada mağdur olan sadece "what dreams never come" değil, onuruyla yazarlık yapanların tümüdür. Bugün birine, yarın bize yapılacaktır bu...
what dreams never come'ı tanımam etmek ama başına gelen olayda moderasyon sınıfta kalmıştır. gereğini yapmamıştır. böyle bir suçun cezası bu kadar hafif olamaz.
(bkz: sözlük burada moderasyon nerede)
ilgili entry'i giren yazar hakkında açılacak ceza ve hukuk davalarıyla ilgili her türlü bilgi verilmezse asıl o zaman rezalet söz konusudur. ( anneler kutsaldır, annelere küfür ederek kendini tatmin eden, her türlü münaşakaya senin anneni diye başlayanları tanımlayan bir kelime vardır ancak burda telaffuz edilemez.)
ilk değildir ve emin olun son da olmayacaktır. sözlükleri sözlük yapan bizleriz ve bu diktatörlüğe karşı hala susuyoruz.

(bkz: sözlük moderasyonun iki yüzlülüğü)
ülke yöneticilerini kendine örnek olan moderasyonun neden olduğu rezalettir. şimdi ben de böyle basitliklere göz yuman modlarımıza şöyle okkalı bir küfür savursam ne olur, beni de kayırırlar mı acaba?
hani hepimiz eşittik adamım, karaköy falan anlamadım?
uludağ sözlük=muz cumhuriyeti denklemini bir kez daha ispatlayan bir durumdur. daha moderasyonu böyleyken ekşi sözlük'e kafa tutması için tüm halk ekmek şubelerini süpürmesi gerektiğine bir delalet dahadır.

daha önce şöyle şeyler de yaşanmıştır ayrıca,

(bkz: #6622104)
vah benim güzelim vah demek istediğim yazar serzenişidir. büyük rezalet demek? sözlük sokaklarında hukuk hepimize lazım diyen arkadaşları görmek ne hoş. ancak ne yazık ki bu arkadaşlar zamanında sözlük hukukunun savunması gereken arkadaşlar için tek kelime etmediler nedense. her girdisine demokrasi ve hukuk dersi veren kişiler bir başkasının annesine sövüldüğü zaman 3 maymun oldular. birisi de çıkıp "yahu birader nedir bu?" demedi. farklı görüşte oldukları için elbette. birisi milliyetçi bir diğeri dindar olduğu için. sözlük moderasyonu rezaletinden ziyade oturup bir düşünün bakalım gencolar. geçmişte onun bunun anasına organize bir şekilde üstü kapalı hakaretler eden tayfanın sırtını sıvazlayan kimdi? görmezden gelen kimdi? en ağır hakaretler edildiğinde "bırak yea faşist o" diyenler siz değil miydiniz? eden bulur canlarım. eden bulur.
(bkz: dinime küfreden müslüman olsa)
moderasyon rezaleti denince ortaya "ama zamanında ona buna da küfredildi mühüh" diye argümanlar süren gebeşleri de görmeye vesile olmuştur.
(bkz: arkadaşının entry sinin üstünü örten moderatör)
adım geçtiği için cevap vermek zorundayım. arkadaşım söylemiş olduğun şeyin farkında bile değilsin. modlar beni neden kayırsın hiç anlamadım, insanlar seninle aynı düşünceyi paylaşmıyor diye bir yerlerden açık arayıp ve bulduğunu zannedip üzerlerine gitmeye çalışman gerçekten, senin deyiminle mide bulandırıcı.

orada sallamışsın 14 entry ile yazar yapılmış diye. oysa ki benim çaylaklık dönemimde girdiğim 138 entry yüzünden modlardan uyarı aldım, çaylaklık dönemimde çok sayıda entry girdiğim için. sana yapılmış olan gerçekten bir haksızlık söz konusu, buna ben de katılıyorum ama sırf bir kişi için yapılmış bir şey yüzünden her önüne gelene, yeterli bir bilgi birikimi edinmeden saldırıp modlar üzerinden karalamaya çalışman gerçekten de utanç verici. başlığının başında belirttiğin gibi bir haksızlığa uğramış birinin daha dikkatli ve duyarlı olmasını beklerdim. çamur atmak bu kadar kolay işte.

edit: eğer ki hala bu konu hakkında şüphelerin varsa http://afagca.uludagsozluk.com/ adresinden kontrol edebilirsin. ustteki yazını editleyip durma inandırıcılığını kaybediyorsun.
ulan hiç açmak istemiyorum $u bayramlık ağzımı..

hayır bakıyorum $öyle bir, bir insan selebriti olabilmek için bu kadar mı debelenir yahu ? sırf $ovmenlik ba$ka bir $ey değil! hani güzelce derdini tasanı anlatırsın, ne demi$ler 'bir derdim var'da 'çözüm odaklı', ha i$te dedikleri gibi çözüm odaklı bir minvalde derdini yazar, sonuç beklersin baktın çözümlenmedi gider uludağ sözlük moderasyonu yahut bir derdim var ba$lığına güzelce derdini belirtir, çözülmedi dersin. hatta belki bir hiciv de eklersin, $öyle okuyunca yüzümüze bir renk gelir. sense her zaman olduğu gibi ilgi çekeceğini dü$ündüğün bir ba$lık açıp 'hadi bağalım attık oltayı, rastgele..' bezelerindesin. her konuda ve her ba$lığa aynı $eyleri dö$emekten bıkmadın bir türlü be karde$im! pes yahu..

kalkıp hemen 'moderasyon yalakası' deme! bak sana bir sır vereyim, benim 3 aydan fazladır bir derdim var'da bekleyen $ikayetim var. gıkım çıkmıyor hâlâ bekliyorum. ha sana bekle diyen yok, yapma sadece $unu. olta atıp durma. $imdi gene hemen özel mesajla 'sus bi' velet, dü$ yakamdan' da deme. zira sana hiç mi hiç meraklı değilim. etkin sadece acilen kılozete kapaklanma isteği yaratıyor bende..

bak $unu demi$ken aklıma geldi de, hem sen ki kendi içinde çok ciddi bir biçimde insanlıkla ilgili ciddi çeli$kiler ya$arken aldığın hangi destekle ve aymazlıkla sözlük moderasyonunu suçlayabiliyorsun ? be güzel karde$im, sen değil misin ki bıkmadan ve hiç ama hiç utanmadan sayısız kez saçma sapan konularda yaptığın troll'lük denemelerinde aldığın ayarlara cevaben salt ayarı verene değil, geneli i$in içine katıp da 'gerizekalılar' * ve hatta hatta 'orospu çocuğu' diyebilen ? * * *
üzerine defalarca çaylak olmadın mı, sonra geldiğinde bunları söylediğimizde 'siktir git çocuk' demekten ba$ka bir sav da bulunamadın mı ? evet..

üzerine hangi yüzle zeytinyağından hallice moderasyona atıp tutabiliyorsun, ikide bir canın sıkılınca 'dur $unlara biraz giydireyim' diyebiliyorsun, i$te bu trizomi..

ya adam gibi dur ya da git artık! al bohçanı git buralardan sessizce. lütfen!

tanım editi: olmayan rezalettir.
zall'ın moderasoynla bir kriz toplantısına girmesi gereken kesin durumdur. Neymiş lan milletin anasına sövmek?
rezalete karşı haklı kızmalar sinirlenmeler, sövmeler, küfürler bittikten sonra binlerce kişiyi takip etmek durumunda kalan bir kaç moderatöre çözüm için fikirler verilmesi gerektiğini düşündüren durum. sinirler, kızgınlıklar küfre değil fikre dönüşse binlerce yazardan moderatörlere de mantıklı gelebilecek birşeyler cıkmaz mı? onlar kaç kişi? biz kaç kişiyiz? onlar herşeyi doğru olarak düşünecek kadar vakitli değillerse biz düşünelim . sorun sıralamaktansa.
bir siyasetçi*, bir ünlü* hakkında işlerine gelmeyen bir entry yazınca her ne hikmetse moderasyon o anda entry i yazan yazarın başına dikilip parmak sallayıp homurdanarak "baa tikkat ed sileceuk bu sözlüğüden senu da entruğuda" demeyi gayet iyi beceren sözlük moderasyonu bir anneye terbiyesizce dil uzatan yazarı kayırmış, neden hiç şaşırmadım acaba?

sıçmışım sizin ünlü, politikacı ve kıçınızı yalayan yazar kayırma üslubunuza.

nota bene: bu konuda çok doluyum daha bugün nerdeyse 30 artı oy alan içinde akp geçen entry mi sildiniz, daha önce de gerizekalının birilerine* gerizekalı dediğim için günlerce çaylak yaptınız beni.

not: işini düzgün yapan moderasyon elemanlarını tenzih ediyorum.

benzer bir rezalet tarafımca da yaşanmış ve yukarıda belirttiğim entryde dile getirilmiştir. sonrasında moderasyona gönderdiğim mesajla yazar çaylak olmuş daha sonra da bilinmeyen bir nedenle silinmiştir.

moderasyon özellikle hedefi açık bir şekilde belli olan küfürlerde müsamahakar davranmaması rezaletin derecesini azaltacaktır.
olsa olsa bir moderatörün yazar hesabını herhangi bir yazar ile paylaşması ya da onun kullanımına sunması.. olur mu? olmaz olmaz deme..

lan yoksa?

hadi canım?

vallaha mı?

amına koyayım!..