bugün

"ne güzel ne beyefendi adamsın" dedi sözlükte mesajlaştığım bir bayan arkadaş. bir anda bu sözün tesiri ile kabaran koltuklarım ve suratıma yayılan gülümsemeyle mesaj sekmesini kapatıp beyefendilik üzerine düşünmeye başladım.

nasıl beyefendiydim yani?

yağmurlu havada yoldaki su birikintisine siper mi olmuştum? arabasının kapısını mı açtım şimdi? biz yemeğe çıktık da masaya oturmadan sandalyesini mi düzelttim? ne yaptım abi şimdi bu kız sarhoş oldu da kucağımda evine mi götürdüm? bu mertebeye nasıl erişmiştim?

kadın doğasının çetrefilli yollarını az buçuk bildiğimden şüpheyle sözlükte aratayım dedim.

(bkz: kızların efendi adam yerine piç adam tercihi)
(bkz: hatunların efendi erkek yerine piç tercihi)
(bkz: kızların efendi mikser yerine piç mikser tercihi)

mikser lan, mikser bile.. bu çarpıcı sonuçlardan sonra bir an yıllarca edindiğim tüm ahlak değerlerimi, kariyerimi ve beşiktaş'ı düşündüm. beşiktaş'ı hep düşünürüm zaten.. başkanı da seçersek efsane olacak..

ben artık sözlük beyefendisiydim. asla bir yazar kız arkadaşım olmayacaktı. asla nickaltıma son derece vurucu enrtyler yazılmayacaktı. bir müddet sonra yazar eskisi olup zirvelere geç gelip erken çıkan bir abi olacaktım. arabam henüz yok ama alınca yazarları evine falan da bırakacaktım. evet kelebek misali sözlükteki hükmüm bu kadardı. ben sözlük beyefendisiydim..

neden sonra isyan edesim, bunu tersine çeviresim geldi. derhal mesaj sekmesini açıp bunu değiştirmeliydim. yoksa tüm kariyerim efendilikle geçecek, tatil fotoğrafı yayınlayan şapkalı bronz, martini içen neşeli bağrı açık, oraya buraya twitter adresini yazamayan biri olacak, palas pandıras bir sümsüğe dönüşecektim. asla arabamda bir kadından tokat yiyemeyecektim. evet talihi değiştirmeliydim.

-sen bana ne dedin hafız?
+hafız mı ıyy ne diyosun be
-bana efendi mi dedin sen şimdi?
+evet ama..
-ne efendisi len? ne yaptım efendi olacak? sen ağlarken mendil mi vardim? sen cam kırdın da ben mi üslendim? nedir şimdi, derse gelmedin de yerine imza mı attım?
+kafayı yemiş aa salak
-ha şöyle şimdi sktir git

tanım: sözlük beyefendisi, beyefendiler familyasının sözlükte yazar olanlarıdır. yersen tabi.
bünyenin kabullenmemesi üzerine ters tepen vasıftır. yazarımızın hayal gücü geleceği anında görüp hiç etmesini sağlamıştır.
beyefendisin işte amınakoyum. dur kızma kızma.

beyefendilik ciddi kişilik isteyen bir şey. kimisi 'sen çok iyi bir çocuksun' der ve bir piçin anlattıklarını dinlerken seksi seksi gülümser.

beyefendilik gördüğüm kadarıyla isteyerek ve bilerek görücü usulü evlendirilmek ve bundan keyif almaktır.
takım elbiseyle tanım giriyordur.
normal hayatında kadınların yanında küfür etmiyordur. sözlükte de kadın olduğunu bir şekilde bildiği yazarların başlıklarına küfürlü entry girmiyordur diye düşünüyorum.
bazı kadınlar yazarlar var beyoğlu’nda yere düşürdükleri mendillerini yerden alıp kendilerine verecek beyefendi erkeği sözlükte arıyorlar.