bugün

islam dünyasındaki ilginç realite.
selam ve dua ile.
Regaip kandili, peygamberin anne rahmine düştüğü gece olarak kutlandığı için olabilir mi acaba.
hepten vazgeçsek islamdan da kandili de kutlasak, yılbaşını da. herif geliyor başkasını garip sanıyor boyuna başkalarını kısıtlıyor.
Ülkemde herşeyin örnek alındığı Araplardan , bunu nasıl örnek almamışız hayret .
Arap gibi giyinip, Arap örf ve adetini sünnet sayanların Araplara tepkisi.

Bid'at olan bu günlerin kutlanması Zerre yararı yok. '' Daha çok ibadet ediyoruz, bunun sana zararı ne '' diyen Çok ileri zekalı Arkadaşım Allah'ın Yerine geçip dini gün uydurmak Bu dine Göre Şirk'tir.

ibadetini sadece belli günler Yaparak Paçayı kurtaramazsın.
sadece suudlarda değil hiç bir arapta yoktur bu olay..
sadece türkiyeye ait bi uygulama..
din adamların dini. biz onlardan iyi mi bileceğiz?
din de kandil diye bir şey olmamasından olabilir mi ?
bazı özel gecelerin kutlamasının gök tengri inancına ait olduğunu kandillerin ise bu gecelerin müslümanlığa uyarlanmış hali olduğunu bilmeyenler için şaşırtıcı durum.
benzerleri için bknz. nazar, kurşun dökme, türbe yatır ziyaretleri, ağaçlara bez bağlanması, cenazenin 7 si 40 ı yılında verilen yemekler, kutsallık atfedilmiş müzik ve şiirler (ilahiler) vb. vb.
biz türkler hala müslümanlık adı altında tengriciliği ve şamanizmi içerisine namaz oruç vb. ibadetleri katarak devam ettiriyoruz hamdolsun.
Mısırda 4 sene yaşadım. kandil diye bir günün gecenin varlığından habersizler.
Kadir gecesi dışındakiler gelenek görenektir.
kandil denen şey hocaların daha fazla dua okuyalım, daha fazla cukkaya para indirelim diye uydurduğu bir şeydir lakin bunu söylerseniz haşa dinsiz olursunuz. çıkarlarına ters düşen herkesi saf dışı etmeyi sever bizim toplum.
mesele şu efendim:
hadis kitaplarında geçen kuvvetli hadis olarak nitelendirilen bazı özel günler vardır. örneğin şaban ayının 15. gününü ibadetle geçirin gibi.
bu, sünneti kabul eden çoğu kişi tarafından yapılır. buna araplar da dahil.
kanuni zamanında insanlar takvimi karıştırabilir, unutabilir düşüncesiyle bu adı geçen günlerde minarelerin ışıkları yakılırmış li o zaman kandiller varmış .
kandil ismi buradan gelir. önemli olan kandilin ışığı değil, gecenin önemidir.
Peki ozaman Kuran'da ve hadiste kanıt gösterin.meshepte demiyorum. Buyurun.
islam'da kandil diye bir şey yokki gelde sen bunu halka anlat bir kere söyledim dinsiz ilan etmişler.
Araplarda kandil diye birşey yoktur.
Suudilerin ülkelerini şeriatla yönetip SOnra Bodrum açıklarında milyon dolarlık yatların içinde 30 yarı çıplak mankenle takılması kadar absürt olmayan olay.
iyide zaten öyle bir gelenek yokki farz değil sünnet değil.