bugün

Kemal Okuyan'ın stalini anlamak kitabını okuyan yeni tkp'ye üye olmuş insanın varacağı sonuçtur.K.okuyana duyulan sempati nedeniyle, okur kitapta yazılanları doğru kabul edecek, araştırma gereği duymayacak, stalini kahraman olarak görecek, stalinin sscb' deki komünistleri,sovyet vatandaşlarını katlettiğini,sovyet sisteminin temellerini dinamitlediğini, sscbyi sosyalizmden uzaklaştırdığını, dünya devriminin ulusal sosyalizmin(yani parti diktatörlüğünün) korunma pahasına gömüldüğünü göremeyecek, bilimsel sscb ve stalin eleştirileri yapan marksistleri emperyalist ajanı olarak değerlendirecek, özünde enternasyonalist olan marksizmi yurtseverlik,ulusallık(devletli sosyalizm-hatta komünizm)
olarak çarpıtılmış şekliyle anlayacak, stalin'i büyük komünist devrimci lider olarak kabul edeceği için stalin'i(ve sosyalizmi) yanlış anlayacaktır.
stalin konuşma yapmak üzere kürsüde yerini almıştır ki:

- haaaaapşiiuu!!
+ kim hapşırdı!?
- ...
+ tekrar soruyorum kim hapşırdı!?
- ...
+ ön sırayı kurşuna dizin!!
*(okur, buraya ak47 sesleri koy)
+ şimdi tekrar souyorum kim haşpşırdı!!?
- ...
+ ikinci sırayı da kurşuna dizin!!
*(tekar ak47 sesleri)

üçüncü sıranın da kurşuna dizilme emri verilmek üzereyken biri ayağa kalkar:

- ben hapşırdım efendim.
+ çok yaşa yoldaş.

adamı tamamen yanlış anlamışlar işte.
tkp stalinist bir partidir.tkp veya üyeleri stalinizmi kemal okuyandan öğrenmemiştir.tkp kuruluş itibariyle sovyet deneyini ve liderlerini stratejisinin merkezine almıştır.bu yüzden leninizm önderliğinde stalin, tkp tarafından ciddiye alınan bir önderdir.zaten tkp kaynaklarına bakıldığında marksı,lenini ve stalini yan yana getirirken "kafiye" olgusuyla yola çıkılmamıştır.
tarih çarpıtılmaya açık bir zemin olduğundan gerçek olarak nitelenen, artık koca bir görecelilikten ibarettir.
stalin'in iktidarı sırasında dünya bu güne kadar gördüğü en büyük ekonomik buhranı yaşamış,ikinci dünya savaşı başlamış,faşizm avrupanın korkulu rüyası haline gelmiştir.
stalin hiç birşey yapmadıysa faşizmi kısa süreliğine de olsa doğduğu topraklara gömmüştür.
işçi köylü iktidarı uzaya ilk insanı çıkarmış.sosyalizmin yaşanılabilir bir düzen olduğu kanıtlanmıştır.kuruculuğunu yaptığı kolhoz lar dünyaya örnek teşkil etmiş,bizim ülkemizde de köy enstitüleri olarak uygulamaya sokulmuştur.bu bir kaç örnek bile sovyetlerin altın açığını stalin ile birlikte yaşadığını gösterir.
ayrıca insanları öldürdüğü ve sürgüne yolladığı tezi tamamen çarpıtmadan ibarettir.nazi işgali sırasında düşmanla işbirliği yapan,ülkesini satan insanlara karşı gösterilen tutum yoruma açıktır.unutmayın ki bu uygulamanın benzeri kendi ülkemizdede yaşanmış cumhuriyet sonrası istiklal mahkemeleri kurulmuştur.
yani dünyanın her bir köşesinde işbirlikçilere kesilen fatura aynıdır.
edit: eksi vereceğinize cümle kurun derim.
stalin; katliam, soykırım, tehcir, sürgün falan yapmamıştır. atom bombasının planlarını adb'den çalmak için uğraş veren abd' li komunistlerin deşifre olmaması için-ki çoğu olmuştur- sadece yoldaşlarını bazılarını susturmuştur. yine mi olayları içinde bulunduğu konjonktüre göre ele alacağız? lan davay ordan! (bkz: gulag) (bkz: soljenitsin) (bkz: ivan denisoviç in bir günü) benim kafam iyice karıştı: (bkz: dekonstruktivist)
çerkezleri ordan oraya sürmüş, urallarda halkını açlıktan kendi çocuklarını yemeye mahkum etmiş, binlerce insanı kendisine muhalefetten dolayı öldürtmüş -kibarcası idam ettirmiş- milyonlarca masumun ölümüne sebebiyet vermiş, kızıl sakallı gürcü bir onun bunun çocuğunu yanlış anlamak ha? vay beee.
(bkz: karagöz-stalin bölge oyunu)
(bkz: sosyal faşist) nasıl doğru anlaşılmış değil mi?
stalin'i kahraman olarak görmek, insanların sosyalizm lafını duyunca tirtir titremelerine sebep olan bir adamı ilahlaştırmaktır.

doğru anlamak için aşağıdaki bölgelere, ve oradaki halklara bir bakmak lazımdır:

(bkz: polonya)
(bkz: kazakistan)
(bkz: tataristan)
(bkz: kırım)
(bkz: karakalpaklar)
(bkz: çerkesler)
(bkz: tatarlar)

nedense bu insanların stalin'i sevmeme nedeni hep nazizme sempati duymalarıdır. buradan stalinci yoldaşlarımızın koca halkları nazi diye yaftalamanın doğru olduğunu düşündüklerini görüyoruz. evet, zaten 12 yaşındaki çocuklar gulaglara nazi sempatizanı oldukları için gönderilmişlerdir.

bir de, sanki bu insanlar, büyük, hümanist, sosyalist(ama kendine sadece, diğerleri z.klerinde değildir. bildiğiniz gibi onlar "diğer"leridir onların gözünde, artıktır, çöptür, deneydir) yoldaşlarımız için birer deney tahtası oluşturmuşcasına "ee napalım yani" gibi bir tavırla karşılanır.

şu kavramlara da bir göz atalım isterseniz:

(bkz: gulag)
(bkz: semipalatstinsk poligon)
(bkz: baskıcı kollektivizm)

bir de şunlara

(bkz: açlıktan ölü insan yemek)
(bkz: potansiyel tehlike olarak görülmek)
faşizme karşı bolşeviklerin yanında yer almış çerkezlere kahpelik yapmış bir adamı yanlış anlamak mı? yok yavvv...
(bkz: stalin iyiydide çevresi kötüydü)
(bkz: nazim hikmet ran/#1433235)
stalin i komünist zannetmek le eşdeğer kavramdır
-ulan memleket elden gidiyor sen ne yapıyorsun burada?
+sus şimdi stalini eleştiriyorum.yarın tito yu öbür günde enver hocayı.
mümkün olduğunca "stalin ile ilgili başlık açılmasın" dileği bulunduğum tarihte kalmış kişilik. çünkü böyle olaylar da genellikle insnalar birbirlerini gereksiz ve olmayan ithamlarda bulunurlar.