bugün

----------- 03x08------------

--spoiler--
tiberus'un sezar'ı götten fişeklemesinin de,
spartacus'un laeta'yı cayır cayır sikmesinin de,
crassus'un senatör amcığı dövmesinin de,
daha vs. vs. dalaverenin de ta amına koyum.

o vedalaşma sahnelerinde bildiğiniz gözyaşı akıttım lan. sanki kendi kardeşim benden ayrılıp da savaşa gidiyomuş gibi hissettim. hey gidi theokoles'in canını alan ikili var mıydı be böyle ayrılık?

çok üzüldüm amına koyum uzun zaman sonra ilk defa gözümden yaş geldi...
--spoiler--
--spoiler--
crixus ölümüyle iyice sarpa saran dizidir. acaba sezonu nasıl bitirecekler.
--spoiler--
--spoiler--

--spoiler--

tayberyus'un elvan dalton'a bağladığı dizi kobralar ortalıkta dolanıyor ki (bkz: sezar ı harcayacaklar matmazel)

--spoiler--

--spoiler--
spoilerden habersiz insanları görmemizi sağlayan dizi.

ayrıca tiberius, orospu çocuğu gördüm de, senin gibisini görmedim be kardeş.
yanlış hatırlamıyorsam Crassus romada ilk üçlü yönetimi Sezar ve pompei ile kurup harran ve suriyeye sefere çıktı ve o ve oğlu antik suriyeliler büyük ihtimalle partlar tarafından yakalanıp öldürüldüler. Sezar galyayı fethettikten sonra pompeil ile savaşıp tek adam konumuna yükseldi, yetkilerini devretmeyince hiç ummadığı kişiler tarafından senatoda öldürüldü.
http://www.youtube.com/watch?v=gXS3Zq6TmQ0

3x09 ile finalden önce bişeylerin değişeceği sinyallerini göndermiştir.
sansasyonel bir bölümü daha geride bırakan dizi. fakat 9. bölüm en iyi bölümü olmaya şimdiden aday.

--spoiler--
kurgu daha iyi yapılabilirdi mutlaka. ama yine de ne crixus'un ölümünde ne ceasar'ın bafilenmesinde sıçmış batırmışlar diyebileceğim bir nokta bulamadım. sonuçta sezarın spartacusla anlaşma yapması ve crassus'un biricik oğlunu ona harcatması için sıradan hırsın ötesinde bir bahanesi olmalıydı. spartacus'unde hem agronu kurtarıp hem de crixus'un intikamını alabilmesi için sezarla işbirliği yapmaktan başka çaresi yok. kaçınılmaz sondan evvel crassus sağlam bir ayar daha yiyecek. bizim de ciğerimiz biraz olsun soğuyacak. geriye kalan en önemli soru, kore bu entrikalar karşısında nasıl bir tutum sergileyecek?

tiberius'un bodyguard'ı olan yarma, ludus düşerken oanemaus'un öldürdüğü, glaber'in subayı olan değil miydi? gelecek bölümde de spatacus'un elinden ölecek. sparty tiberius'un bodyguard'ına ulaştıysa crixus'un öcünü 300 romalıyı arenada dövüştürmekten daha acı alacak demektir.

crixus bu bölümde biraz duygulandırsa da başına daha iyisi gelme olasılığı yoktu. tiberius'ta nasıl abazansa crixus bütün italya'yı yağmaladı ceasar hala ata oturamıyor.*
o değil de hala agron öldü zanneden gençler var. hiç mi entry okumadan yazıyorlar bilmem ki? (bkz: (#18937152))
ceasar'ın çarmıha gereceği yiğit agron çıktı ama sanırım yine ceasar sayesinde yaşamayı başaracak.

agron demişken bu dizide ki gayların ilişkisini değişik bulan tek ben miyim? tamam belki tüm gaylar kadrinin götürdüğü yere gitte betimlendiği gibi değil ama bu ipneler kadar androjenliğin sınırlarında gezen gay de görmedim hiç.

crixus'un ölümü ile fark ettim ki; spartacus ve gannicus finalde sağ kalsalar bile ölmesi farz olan o kadar karakteri düşününce (agron, nasir, saxa, castus), capua'dan Roma'ya kadar çarmıha gerilen köleleri düşününce final çok buruk bitecek. senaristlerin crassus'a da istediklerini vereceğini sanmam. zaten tarihte de şanını hiç bir şey yapmayan pompeius la paylaşmak zorunda kaldığı için kuduruyor. senaristlerde Kore aracılığı ile spartacus 'un öcünü alacaktır.
--spoiler--
(bkz: sezarin suçu ne)
bir avrupalı veya italyan bu diziyi bu şekilde çekmez, BBC ve saygın batılı kanallar bu diziyi asla yayınlamaz. dizinin kaynağı okaynusya oyuncuların büyük bölümü yeni zelandalı sadece Crassus karakterini oynayan kişi ingiliz ve onlarda latin bir imparatoru batılı diye öyle benimsemez, sen bir kraliçe elizabeth veya victoria hakkında bir şeyler ima et diplomatik kriz çıkar.
iyice saçmalayan dizi.

sezara tecavüz, kurgu olan ve eğreti duran tiberius, castus gibi bir isyancıyı tutup korsan tayfası yapmışlar, yahudi köleler yok. roma'da çok eziyet gördüler.

pompei'in anadolu ve balkanlardaki zaferleri yok, senato gösterilmiyor. oenomaus galyalı iken siyahi oluyor ve çok erken ölüyor.

spartacus laeta adlı romalı ile yatıyor. bunlar tarihi gerçekler değil dünya kadar spartacus ile ilgili makale okudum hal, hazırda tarihi bir kitap okuyorum ve dizi kesinlikle yüzde 80 kurgu. zaten diziyi 2010 yılında ilk bölümünden beri izliyordum ve o zamanlarda bile kurgu olduğunu biliyordum aslında. spartacus adlı kişinin doğduğu yer bile meçhul(kimi üsküp kimi kırklareli diyor), doğum tarihi belli değil, karısı falan var yok o belli değil. asker kaçağı ya da hırsız olduğunu biliyordum ama ne bileyim amk bu kadar saptırmazlar diyordum yanıldım.

caesar önemsiz bir subay idi yani spartacus isyanındaki rolü düşüktü, tabiri caiz ise staj görüyordu ama adamı bildiğin olayın kahramanı yaptılar.

ayrıca crassus bu kadar büyük ve zeki biri değil.

not: sezar adlı kişi öz yeğeni ile cinsel ilişki yaşamış biz de biliyoruz ama tecavüz meselesi ispat edilemezse ağır bir hareket. eşcinsel yönelimleri var deniyor ama tecavüzün kanıtı var mı?
sezar'ın hakkının sezar'a götten teslim edildiği dizi.

he bir de koskoca sezar'ı ne hale getirdiler yaa diyen tipler de işin tarih boyutunu biraz araştırırsalar roma'da erkeklerle sevişmenin kadınlarla sevişmekten daha yaygın olduğunu görebilirler ki sezar da bu işlerin içindeymiş. gerçi muhteşem yüzyıl a bile bu kadar tepki verilen bir ülkede insanların açık bir şeyler görünce dumur olmaları gayet normal.
tibeirusun yakında babası marcusa kayması durumunda şaşırmayacağım dizidir.
tiberius un sonunun sezar ın son bölümde düştüğü durumdan daha beter bir şekilde gelmesini diledlğim dizi. Onca bölüm bir varlık gösteremeyen salak bir çocuğun bir bölümde crixus gibi bir gladyatör ve sezar ın hakkından gelmesi... inandırıcılıktan çok uzak... Tiberius un kellesini dizi bitmeden almazlarsa alayı roma ya çok pis küfürler hazırladım.
kütüphanede rastladığım eski basım bir suikastlar tarihi kitabında sezar için gençliğinde roma kerhanesinin sıkı bir müdavimi olduğu ve biseksüel olduğu iddia ediliyordu. antik roma ve yunanda bunlar normal şeyler. en baba biseksüelde jupiter optimus maximus'dur.
o değilde gannicusun memleketi neresidir arkadaş ya ?

edit: çokça mesaj geldi kelt imiş öğrenmiş olduk.
Diziyi izlerken tiberius ekrana geldiğinde duvara yaslanma , kiçimi çelik tepsi yardimiyla koruma altina alma ihtiyaci duyduğum dizi.
ip var orda amk mantığıyla izleyenlerin bok attığı dizi.

tarihi gerçekliğe bu kadar önem veren arkadaşlarımızın aramızda bulunduğunu bilmiyordum.
an itibariyle malum ortamlara düşmeyerek izleyenlerini üzmüştür.

edit: öğrendim ki bu hafta yayınlanmamış. artık 6 nisanı bekleyeceğiz...
bu hafta yayınlanmayarak eşegin namahremine su kaçırmış dizidir.
(bkz: spartacus war of the damned/#19137682) entrysindeki gibi bazı kişilerin belgesel zannetiği dizi.
finale yetiştirilebilmek için sahnelerde biraz acele edilen dizidir.

--spoiler--
normalde galya'lının roma'ya kadar gelişi ile 1 ya da 2 bölüm geçebilirdi ki çok da zevkli olurdu. crixus kalabalığı gaza getirmeyi çok iyi biliyor. savaş sahnelerindeki liderliği ile çok güzel sahneler izleyebilirdik. dizi yönetmenlerine ve senaristlerine bu bakımdan teessüf ediyorum. crixus ve beraberinde gelenler sadece son bölümün 3te 1lik kısmında savaştı ve öldü. ayrıca bu şekilde spartacus önemli müttefiklerinden agron'u da kaybetmiş oldu.

roma'ya saldırılacaksa ya biraz daha beklenmeliydi ya da ikiye bölünmeden spartacus, gannicus, crixus, agron'lu kadro ile savaşılmalıydı. bu şekilde olsaydı yiğitlerimiz crassus tarafından tongaya düşürülse bile oradan sırt sırta vererek çıkabilecekti fakat spartacus kendinden çok artık yanında gelenleri düşündüğü için crixus'la beraber saldırmayıp kendi yolunu çizmesi için izin verdi.
--spoiler--
tarihi gerçeklere uyarak bitecekse spastaküs'ün ölüp ölmediğinin belli olmaması lazım. götten sallamayalım lütfen. dönemin tarihçilerinin de yazdığı üzere spartaküs'ün bedeni savaş alanında bulunamamıştır. reyiz belki de kurtulmuştur. bilinmiyor. daha güzel zaten böyle. belki de göğe yükselmiştir herif.. *
davul zurna eşliğinde sevişen karakterlere sahip avusturalya dizisi.
sezar bu bölümde meşhur ''düşmanımın düşmanı dostumdur'' vecizesini söylemezse bi daha söylemesin zaten.
bu hafta cikmayarak gozumuzu yollarda birakmis dizi.