bugün

satış sorunlusunun, sorunlu müşterisi...
bir mağazaya girdiğinde her şeyi sorup, her kıyafeti çıkarttırıp, bir çoğunu denetip, bir ton pazarlık yapıp hiç bir şey almadan elini kolunu sallaya sallaya çıkıp giden dağınıklığının toplanması epey uzun bi vakit alan ve kulağı bol bol çınlatılan müşteri tipidir. aslında herkesin içinde bir sorunlu müşteri yatar ve zaman zaman ortaya çıkar hepimiz sorunlu müşteriyiz!!!!
müşteri her zaman haklıdır söylemini benimsememiş patronların kolaylıkla görebileceği tiplerdir. bazıları vardır ki sorun çıkarmak için yaratılmış gibi dururlar.

-buyrun hanımefendi nasıl yardımcı olabilirim?
+ben bakıyorum kızım sağol.
-peki efendim. * *
+niye kimse benimle ilgilenmiyor?
-buyrun efendim ne istemiştiniz?
+bu pantolonun bir üst bedeni yok mu?
-malesef efendim kalmadı sanırsam ama ben bi depoya bakıp geleyim isterseniz.

can hıraş o deponun altı üstüne getirilir ama nitekim bulunamaz ve...

-malesef efendim elimizde kalmamış.
+nasıl olmaz? bütün bedenleri var bir benim bedenime göre mi yok? nasıl işletmecilik bu? mağaza müdürünüzü çağırın bana.
sende bu kadar koca gtlü olmasaydın serzenişiyle mağaza müdürüne gidersiniz. ancak o da sizi "müşteri her zaman haklıdır" der ve yollar.

(bkz: istifa etmeden önce çalıştığı yeri yakan tip)
potansiyel maktüldür.
aradığını asla bulamayan müşteridir . yüzünde hep bir memenetsizlik söz konusudur . bu müşteri eğer giyim mağazasındaysa ; aynı malın hem dantellisini ,hem kırmızı rengini , hem kolsuz modelini , hem small'ını sorar bulduğunuzda ise parasını evde unuttuğunu söyler . görüldüğü yerde öldürülmesi şarttır .
kıl müşteridir. insanı her an katil edebilir. cebinde parası var diye dükkanın efendisi durumuna gelmeye çalışır. sağa sola buyruklar savurur, tüm kudretini sergiler. alacağı malın ateşte yanmamasını, suda ıslanmamasını arzu edebilir. sivil hayatta yakalanıp kafası ezilmelidir bu vatandaşın.
(bkz: müşteri her zaman haklıdır)
bazen bokunu çıkaran müşteridir. anlayışlı değilse sorun çıkarmak için meydan arar.
insanın sinir kat sayısını artırmayı geç, bu insanı nasıl öldürebilirim fantezilerine sürükleyen tipleri mevcuttur,

- hoşgeldiniz, buyrun.
+ hiç hoş bulmadık, üşüyoruz
- ( nabayım amk, ısıtayım mı, gavur a*ı gibi yanıyor zaten mekan) hımm yetkililere söyleyeyim ama
dışardan geldiniz belki onun et...
+ yok hep oturuyoruz burası sıcak olurdu
-( abi tüm bunlar olurken, yanındaki hatun kişisi hayatım sakin ol, biraz kibar ol demek yok,
böyle bir adama nasıl katlanır amk insan, sürekli şikayet halindeydi )
+ onu oraya koy, evet onu da şuraya sığmıyor çünkü biz hep yemek yiyoruz burda
( kodumunun yalancısı, ben niye görmedim )
( içecek olarak kola siparişi veren yavşakgillerin içecekleri masaya bırakılırken,
bir bağrış daha kopar )
+ aaaaa pepsi mi var, anket falan getirin,yazıcam ben müşteri memnuniyetini sağlayamıyorsunuz diye,
coca cola ile pepsi arasında dağlar kadar fark var diyor yavşak,
hatun kişisi olsun hayatım demeye kalmadan, olur mu öyle şey, yazıcam ben,
müşteri memnuniyeti falan derken,
( masadaki çatalı al, yanağına geçir, çevir çevir ve tekrar söyle bakayım ne içmek istiyorsun diye sor gibi
fantezilere sürüklenirken )
+ bu etleri buraya ayırdım, mandıraya geri göndereceğim, çünkü hala canlılar
( aman allahım nasıl bir zeka pırıltısı, ne zekice bir espri, ahh nasıl tatmin edici bir aşağılama )
+ çok derin bir konuşmanın içindeyiz, daha sonra gelir misin,
( ulan sen ne kadar derin konuşabilirsin ki yavşak, hem gel diyorsun hem sittiri çekiyorsun,
karşısındaki hatunun hala bu adamda ne bulduğunu
anlamış değilim, düşündükçe sinirleniyorum hala )
+ doymadık biz ama neyse artık,
( abicim o zaman dürümcüye git, köfteci yusuf'a git, kebapçıya git kodumunun salağı,
gelmişin cafe gibi yerde köfte yiyorsun beğenmiyorsun, beklentilerini karşılayamadık diye de
suçlu aşçı değil ben oluyorum amk )

allah böyleleri ile bizi sınamaktadır, sakin olmak her yiğidin harcı değildir evet ama
yapılacak tek şey, ısrarla gülümsemek olmalı, arkanızı dönünce de ağız dolusu küfür edilebilir.
Cidden problem için doğmuş olan kişidir. Memnun edilmesi için uğraşılmaması gerekir. Normal iş akışı kesinlikle onlar için aksatmamak firma için en iyisidir.
Anlayışsız insandır. Karşısındakini dinlemeyi tercih etmez. "Para verdim ben buna, ben her zaman haklıyım" triplerindedir kendisi. Uğraşılmak zorundadır ama, elde imkan olsa bir kaşık suda boğulması gerekilen müşteri tipidir.