bugün

resmi olarak olmasa bile gayrı resmi olarak yürürlüğe girmiş yasaktır. 11 senedir bakırköyde çalışıyorum. 11 senedir ilk defa bakırköy meydandan sahile kadar bir kişiye bile temas etmeden ve hiç duraksamadan geçtim az önce. haftanın 7 günü neredeyse 24 saat full insan dolu olan bakırköy bomboş neredeyse.

aslında güzel bir şey. demek ki insanlar bu mevzuyu ciddiye almışlar. bizim gibi biraz gamsız sayılabilecek bir toplum için gayet güzel.
Eğer 60 yaş ve üstü için alınan bir kararsa saçma olur asıl tehlike toplu taşım kullanılmasında, bunu kullanan insanların büyük çoğunluğu da zaten özel sektör çalışanı, bu yüzden benim gibi evden çalışma imkanı olan çalışanlara bu seçenekler sunulabilir, ama depoda veya makine başında çalışan ameliye işlerde işçinin firmaya mutlaka gitmesi gerekiyor, bu nasıl çözülür onu bilmiyorum. Sanırım 15 gün ülkeyi kapatmamız gerekiyor.
ülkede sanki 60 yaş üstü bu virüse yakalanıyor.

üniversitelere üç hafta tatil verilip öğrencileri sağa sola salacağınıza, 1 hafta sokağa çıkma yasağı verip, çok sayıda insanın bir arada olduğu yerleri acilen dezenfekte işlemlerini tamamlayıp, karantina süreçlerini hızlandırılsa panik manik kalmaz ortada.
Acil bir durum olmadıkça yapılması gereken o .
sahile kadar gitmek serbest olsun bari.
italya'da uygulanan yasak.

gıda-hastane gibi zaruri haller dışında kontrollü olarak aileden sadece belirlenen bir (aynı)kişi çıkabiliyormuş sokağa. onun haricinde dışarı çıkmak söz konusu değilmiş. o kontrollü çıkışta haftada bir gıda temini için sağlanıyormuş.
Bizim kedi evi başımıza yıkar onu napcez.
son 13 yıldır fiilin bu yasağı tatbik ediyorum, dayak bile yemedim. destekliyorum.
(bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
Politikacılarımız bilimsel ve rasyonel tedbirleri zamanında alırsa; sokağa çıkma yasağı da uygulanırsa; sonumuz italya gibi olmaz.
Bir gün önceden haber verilmesi gereken yasak.

Bazıları gibi stok yapmadım, günlük karşılıyoruz gıda ihtiyacımızı. Ona göre söyleyinde evde çoluk çocuk aç kalmayalım, 1 haftalık erzak alalım bari.
bir işsiz olarak parasızlıktan dışarı çıkamıyordum evde rahat oturabilirim artık tşk ğorona kardaş.
Virüsün kontrol altına alınması bakımından sonuç verebilecek bir karar ama ülke ekonomisi olarak toparlanamayacak düzeyde bir durgunluğa sebebiyet verebilir. Salgının sönümlenmesinin öngörülür bir süresi olsa 3-5-10 gün çıkma yasağı var dersin. Ne zamana biteceği belli değil. Ucu açık bir yasak paniğe neden olur. Psikolojiyi de yönetmek zorundasınız. insanların erzak stoklamasından yağmalamaya kadar piyasada bir çok agresif davranışa sebebiyet verirsiniz. Çok zor ama insanlar bunu resmi yasak konulmadan uygulaması gerekiyor. Durumun ciddiyeti kavranması gerekiyor. Bu konuda farkındalık çok çok zayıf.
65 yaş üstü yaşlıları sokağa çıkarmayın, beleş diye otobüslerde, metrobüslerde, metrolarda geziyolar yaşları zaten geçmiş ölüp gidecekler giderayak bizi de götürmesinler.
sayı 250-300'leri bulduğunda mecburi olarak uygulanacak yasaktır. aslında yasak değil önlemdir. belki de hayat kurtarır.
uygulanmalıdır. hatta bir yıl boyunca uygulansın.yks de bu yıl yapılmasın.konular birikti çünkü.ewed
acaba devlet büyüklerimiz neyi bekliyor. illa italya gibimi olmalıyız.

ver yasağı herkes evde kalsın. iddaa ediyorum çok hafif atlatırız. kimse işe bile gitmeyecek. herkes evde kalacak.
Kisa zamanda Ilan edilecek ve edilmesi gerek.
https://twitter.com/artug.../1240706048748634113?s=20
Benim 9 gün ve 3 aylık olmak üzere iki deneyimim var.

Üstelik evlerin üstüne, sokaklara kurşunlar-toplar yağıyordu. Elektrik ve su ya yok ya da kısıtlıydı.

Korona da neymiş!
2020 türkiyesinde söz konusu bile olamaz.
Olmasi gerekendir su gunlerde. Yiksa biz evde oturacak millet degiliz.
Uzun süreli olması imkansız. insanları Beslersen olur ama o gücünde devlette olduğunu düşünmüyorum.

https://m.uludagsozluk.com/e/43012674/
Görünen o ki olması lazım ama millet zaten zor geçiniyor tam batar.
Sokağa çıkmak için kendini engelleyecek iradeye sahip olamayan insanımızın ısrarla istediği şey.

Zorunlu olarak çıkanlar yani çalışanlar dışındakiler çıkmayın işte mal mısınız anlamıyor musunuz? illa yasak mı demeleri lazım?