bugün

ulan sobalı evde büyüyen çocuğun bu popüleritesini anlayabilmiş değilim.. asıl romantizmi daha doğrusu asıl sıkıntıyı o yaşamıştır bana göre. buz gibi evde. dona dona..
sobanın üstünde ekmek kızartamamış kestane pişirememiş çocuktur.
kaloriferli evde büyümüş çocuktur kışın istediği odaya girebilmiştir.
sobadaki küle patates koyup kumpirleştirmemiş çocuktur. kartopu savaşından sonra eve gelip eldivenleriyle birlikte elini sobaya basmamıştır, ve eli şişmemiştir ayrıca...
odaya her giriş-çıkışında kapı kapama adeti olmayan çocuktur. her seferinde kapıyı kapa uyarısı yapılmak durumunda kalınır.
doğal gazlı evde büyüyen çocuktur. soba üstü kestanenin tadını bilmeden yaşayan çocuktur.
bu çocuk henüz 3 yaşındaysa ve sobasız evde büyümenin yanında bu küçücük hayatında hiç soba da görmediyse,sobayla karşılaştığı ilk anda verdiği tepkiler görülmeye değerdir.
- yuh bak! komacannn hiiihhhh mu nee yaa mu ne yaaa muu neeeeeeeeeee (sonra ciyaklamayla karışık bir ağlama sesi)eli sobaya yapışmıştır ve onun cıss olduğunu artık öğrenmiştir.
Korkutucudur uzaklaşılmalıdır.
Soba derken....
kömür sobası mı?
katalitik soba mı?
elektrikli soba mı?
hangisi?
benim o. 40 binası olan bi sitede dünyaya geldim. her binada 100 daire vardı. kömür kazanı ile çalışıyordu. biz sadece petekleri ayarlardık. kömürle işimiz olmazdı. çok soğuk zamanlarda kuyumcu tezgahı boyunda bi elektrikli sobamız vardı şömine motifli. onu yakardık ekstra olarak.

sonra o site kömürü de bırakıp doğalgaz'a geçti. yalıtım yaptırdı. son 5 yıldır doğalgaz kullanmıyoruz. alt ve üst kat yakınca bizim daire aşırı ısınıyor. ancak sıcak su için kullanıyoruz.

kısacası hayatın en önemli yıllarında soba görmemenin hüznünü yaşamaktayım. derdim kestane ya da kızarmış tereyağlı ekmek değil. derdim elektrik gittiğinde tüm ailenin soba başında toplanıp çay eşliğinde sohbet etmesi.

zira ne kömür kazanında ne de doğalgazda elektrik gidince ısınamazdık. sohbet de olmaz herkes uyurdu üşümemek için

hatta kömür kazanı elektrik gidince 100 derece olmuştu az daha patlayacaktı. korkunçtu elektronik olan yaşam.
Sobalı evin güzelliğini sıcaklığını asla bilemicek çocuktur yazıktır ona üstüne gitmeyin.
anası ve babasının da maddi manevi desteğiyle yazları kırmızı tüm dersler kitabını da bitirip şuan iyi bir yerlerde olan çocuktur.
ikinci bir ihtimal de yine her türlü fedakarlıkla üstüne düşülmüş, soba olmadığı için o yuva sıcaklığından mahrum kalmış, büyümüş ve para yemekten başka bir boku becerememiş çocuktur. muhtemelen nişantaşı üniversitesi 2015 girişli ege berk'tir.
Çocukluk anılarında mayhoş ve isli portakal kokusunu barındıramayacak insandır.