bugün

benim bir kere oldu.

neredeyse doldurmuştum hem de.

bugünün parasıyla 68 lira demir para,

68 gofret parası.
Benim 1.sınıfa giderken vardı. içinden 104 ytl falan çıkmıştı. Çok güzel günlerdi. Tekrar kumbara alacağım heyecanlandım.
görsel
Daha dün kırdım.
(bkz: kumbarayı bozdurmak)
oldu. heveslenip biriktirme kararı alıyordum ama beceremiyordum. alttan açmalı kumbaranın açması zaten kolay. bir seferinde yoğurt kabına delik açıp silikonlamıştık. cımbız ile paraları çekiyordum. yakın zamanda da yine yoğurt kovasını silikonlamıştım ama 1 hafta olmadan açmıştım galiba.

para götümü tırmalıyor.
olmaz mı hiç. iş bankasının şu nalet kumbarasından vardı çok para atardım (genelde 500 bin falan) ne kadar dolarsa o kadar zengin olucam sanardım. kumbarayı evde açmak imkansızdı tabi bankaya gitmek lazımdı. zaman geçti para birimi değiştirildi, sıfırlar atıldı. kumbarayı kapıp paraları çevirmek için gittiğimizde çok geç kalmıştık. kumbaradaki paralar kumbarayla beraber çocukluğuma gömüldü.

görsel
her sene bi kumbara alırım hep de istikrarla devam ettim.
Yok ben direk 5 yaşında vadeli mevduat açtırdım. Getirisi o dönem enflasyona karşı daha iyiydi.
2 yıl üst üste doğum günü hediyesi olarak aldılar abim çökünce ben de Nutella kavanozunu koli bandıyla sarıp tepesinden delik açıp kendi kumbaramı yapmak zorunda kalmıştım abimden de haraç kesiyordum onunkinden araklayıp kendi yeni kumbarama atarak tabii o bilmiyor bunu da.