bugün

her gün ve her an gözlerimizin önünde olan iğrenç durumdur.

ayrıca tüm toplumun da dâhil olduğu bu iğrençlik sürer iken birileri çıkmış kendilerinin bu iğrençliğin içinde tertemiz olduklarını iddia ediyorlar. ama en kötüsü de şu ki; biz türkiye olarak hala buna inanıyoruz. yahu medya bu kadar mı göz karartıyor, istediği gibi insanları inandırıyor. siyasetçinin geçmişini hadi sildin gitti, şu an bile yapılanlar mide bulandırıyor. bu da mı görmediniz?

iftira neden? inkar neden? kin neden? nefret neden? kibir neden? öyle zor sorular ki bunlar, cevaplayacak cesur adam mı var? ağlamadan anlatan samimi midir? inanmak çok güç.

ben evvelden türkiye insanını vicdanlı bilirdim. şimdi yanıldığımı o kadar acı bir tecrübe ile görüyorum ki, bazen en yakınımdaki akrabalarımdan bile iğreniyorum. medyanın yansıtması ile insanları aniden karalamak ne kolay! iftira etmek ne kolay! yerden yere vurmak en kolay! inanmak, sevmek, güvenmek ve o insanın yoluna sadık olmak ne zor, ne kasvetli.

ey iftira atan, ey kendini sevip eli yeren. bu işin sonu mu var? bu memleket ne sana kalacak ne evlatlarına ne torunlarına ne de senin gelecek tüm nesline. barış istiyorsun ama bunu gerçekten istiyor musun? sorgulamadın ki hiç kendini. bilmiyorsun. ilerlemek istiyorsun ama siyasetin bazı insanlara yasak getirmesini istiyorsun. bunu sen yapabilirken, o, yapamasın istiyorsun. olmaz, böyle olmaz olamaz. barış için önce aynadaki sen'i düzeltmelisin. siyasetin düzelmesini, adaletin terazisinin eşit olmasını istiyorsan önce kendinden başlamalısın. siyasetin iğrençliğinden kurtulmak için evvela kendini temizlemelisin. sen doğru olursan herkes doğru olur. sen iyilik edince bu su dibine batar ama,

eli hep güzel gör kendini hep yer,
tezek su dibine batmaz kurbanım.

diyor şair.

sen: hepimiziz.
siyasetin bir diğer anlamı yalandır. siyaset yapmak kötü bir şeydir toplumlarda. siyasetten uzak bir yaşam istiyoruz.
siyaset yalanlar üzerine kurulan halkı kandırmak amaçlı yapılan propagandalardır.
siyaset devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıdır. herşeyden önce siyasetin toplumsal bir bilim olduğunu unutmayalım. şimdiki siyaseti adını batıran televizyonlarda gördüğümüz rezil politikayı bir kenara bırakıp önce şunları söyleyebilmeliyiz ki siyaset, her baba yiğidin harcı değildir. düzgün, temiz çamursuz yapılabiliyorsa dünyanın en zor uğraşıdır.

politika ise çoğumuzun bildiği üzere çok yüzlülük anlamında değildir. etimolojik olarak tavırlar anlamına gelmektedir.

(bkz: politics)