bugün

turkiye'de odtu, hacettepe, kocaeli ve galatasaray universitelerinde bulunan guzide bolum. dersleri okuluna gore degismekle beraber kabaca su sekildedir:

1. yari yil

Siyaset Bilimi I
Hukukun Temel Kav.
Sosyoloji
iktisada Giriş I
Uygarlık Tarihi
Atatürk ilke ink. Tarihi
türk Dili I
Yabancı Dil I
insan Hakları

2. yariyil

Siyaset Bilimi II
Anayasa Hukuku
Sosyoloji
iktisada Giriş II
Medeni Hukuk
Siyasi Tarih
Atatürk ilke ink. Tarihi
Türk Dili I
Yabancı Dil I

3. yariyil

isletme I
Türk Anayasa Hukuku
Siyasal Düş. Tarihi I
Borçlar Hukuku
Kamu Maliyesi
Yönetim Bilimi I
Mikro iktisat
Tem. Bilgi Tek. Kul. I

4. yariyil

isletme II
idare Hukuku
Siyasal Düş. Tar. II
Ticaret Hukuku
Sosyal Psikoloji
Yönetim Bilimi II
Makro iktisat
Tem. Bilgi Tek. Kul. II

5. yariyil

Türk Siyasal Hayatı I
istatistik
Genel Muhasebe I
Siyaset Sosyolojisi
Kamu Yön. Çağ. Yön. Anl.
Çevre Sorunları

6. yariyil

Türk Siyasal Hayatı II
Mahalli idareler
Genel Muhasebe II
Türkiye'nin Toplum. Ya.
Ceza Hukuku
Araştırma Yöntemleri
Kentleşme Politikası

7. yariyil

iş Hukuku
Siyaset Psikolojisi
Şirketler Muhasebesi
insan Kaynakları Yön.
Uluslararası ilişkiler
Halkla ilişkiler
Lisans Tezi

8. yariyil

Çağdaş Devlet Sist.
Çağdaş Siyasi Akımlar
idari Yargı
Türk idare Tarihi
Türkiye Ekonomisi
Lisans Tezi
59. Hükumet * iktidarının yoksun olduğu şey. *
başlığı açan yazarın, bulunduğu üniversiteleri yazarken ankara üniversitesinde de bulunduğunu unuttuğu bölüm. (bkz: ankara üniversitesi)
genel kültür kazanımı için gidilebilecek bölüm. memur olmak dışında bir işe yarama imkanı pek düşüktür.
i.i.b.f. çatısı altında ise pekde bi anlamı olmayan bölüm.
(bkz: yeni mezundan dersler)
i.i.b.f. çatısı altında ise pekde bi anlamı olmayan bölüm.
(bkz: yeni mezundan dersler)
--spoiler--
hadi siyaseti biliyorsun, kamuyu niye yönetiyorsun
--spoiler--
en sağlamı küşkusuz mülkiye'de bulunan güzide bölüm, sbf için konuşuyorum hocaları çok sağlamdır, gelenekleri vardır, ve köklü bölümdür, nice siyasetçi ve bürokrat bu bölümden çıkmadır. yine sbf için anabilim dalları şu şekildedir.

Yönetim Bilimleri
Personel Yönetimi
Yönetim Psikolojisi
Kamu Yönetimi

Hukuk
Özel Hukuk
Kamu Hukuku

Siyaset ve Sosyal Bilimler
Anayasa
Siyasal Davranış
Siyasal Teori
Sosyoloji

Kentleşme ve Çevre Sorunları
Çevre Politikaları
Kentleşme

sosyoloji bölümünde de aykut çelebi gibi mükemmel karakterli bir insanı barındırır.
bircok universitenin iktisadi ve idari bilimler fakultesinde bulunan kamu yonetimi bolumunden hicbir farki olmayan bolumdur. hacettepe universitesinden ugur omurgonulsen hocanin kamu yonetimi disiplini ile ilgili yaptigi degerli calismalarda da gorulecegi uzere kamu yonetimi bolumu ile siyaset bilimi ve kamu yonetimi bolumu arasinda bir fark bulunmamaktadir.
kamu yönetimi bölümlerinin müfredatlarıyla hiçbir değişiklik göstermeyen bölümdür.

derslerin adına ve kredilerine varıncaya kadar aynıdır. -bildiğim okullardaki kamu yönetimi bölümlerinde öyle- sadece iyi olan üniversitelerde bölüme alengirli bir isim verilmesi olayıdır.

elbette ki, mülkiye'nin eğitimi ve hocaları çok çok daha iyilerdir ancak, bu pratiktedir, hocaların gerçekten lisans eğitimi vermek için çabalamasındandır, hocanın kalitesindendir. teoride yani derslerde farklılık yoktur.
(bkz: marmara fransızca kamu yönetimi)
ingilizce okutulmaması gereken bölümdür. Ders notları yazılırken açık olan kitapları okumuş adamlar dahi bu yüzden yaşıtlarının yüzlerini unutmuşlardır. Genel kültür vermekten başka bir işlevi olmadığından bu alanda ortalamayı tutturanlarca tercih edilmemesi önerilir. illa yazılacaksa Türkçe eğitim veren okullar tercih edilmelidir, fazla puan göz boyamamalıdır.
Ankara universitesi yatay gecis sonuclarinin baslarda 15 eylulde aciklanacak dedigi, daha sonra ise duyuruyu kaldirmasi sonucu beni asiri strese sokan, merakta biraktigi bolumle ilgili illet durumdur. Aciklayin artik lan sunu. Bilgisi olan?
okumasi zevkli bolumdur. hatta derslerin birinde sadece guncel olaylar uzerine tartisilir. is imkani da coktur. kendinizi gelistirirseniz mufettis, kaymakam, musavir gibi ust duzey makamlarda gorev alabilirsiniz. ayrica kpss'ye girip devlet memuru olma sansiniz da var. kendinize guveniyorsaniz siyasete bile atilabilirsiniz. onemli olan kendini gelistirmek.
(bkz: okurken tatlı gelen bölümler)

Git iki yıllık yaz atanma şansın daha kolay. Bunu o sanki gökten zembille inen! Müfettişlik kadroları için psikolojisi bozulan bir birey söylüyor.
güncel Önemli Başlıklar