bugün

(bkz: amuda kalkmak)
(bkz: alkolü siyasi simge yapalım üniversitelere sokalım)
partilerin el işaretleridir.
(bkz: ampul)
çok sayın ve sevgili başbakanımız sözlerinde değerini bulan bir kavram.
(bkz: türban siyasi simge olsa ne çıkar)
politik kişiliğin, kendi efsanelerinden yola çıkarak gün ışığına çıkardığı, ilk bakışta oldukça ilkel olan, işaret, nesne, dans, ve her çeşit görsel ve işitsel "ötekileştirme"ler bütünüdür. politik oluşum olarak kendini tam anlamıyla toparyalamamış kültürlere ait gibi görünse de, çağdaş insanın en çok bağlı olduğu kültlerdn biridir.

siyasal simge olarak türban ise, 1970 li yıllarda devrim yapmış, iran islam ordusunun politik hayata kazandırdığı nesnedir. ondan önce , başörtüsü, yemeni, eşarp kullanılıyor olsa da, artık "siyasal islam"ın bir simgesi olarak türbanı günlük hayatta sıkça görmekteyiz. ayrıca "vay efendim ben siyasal olarak değil dinen kullanıyorum" diyen insanlara da şu cevabı veriyorum, turancı olmasa da hilal bıyık bırakan adam'a ne demeli? demek ki dinen yemeni, eşarp, bir baş örtüsü kullanılabilir. illa üstüste bone ve eşarp ile kullanılan, ve alta pantalon üste bunu giyebildiğiniz tarzı tercih ediyorsanız, biliniz, bu çoktandır siyasal bir simgedir.

son olarak eklemek istiyorum, istiklal marşı, bayraklar, hitler bıyığı, erkeklerde arkadan bırakılan ince at kuyruğu gibi şeyler de siyasal birer simgedirler.
*
(bkz: parti rozeti takmanın serbest olduğu ülkede türbanın siyaset sayılarak yasaklanması)
belli bir siyasi bakış acısının sahiplendiği işaret.