bugün

gerekli olan ders çalışma eylemi dışında gereksiz tüm eylemler.
kişilere göre farklılık göstermekle birlikte özündeki amaç aynıdır;'ders çalışmamak'

bu duygu her bünyede farklı şekillerde tezahur eder, kimisi televizyona sarar, hiç izlemeyeceği şeyleri izlemeye başlar, 'şundan sonraki şarkı bana gelsin, sonra kesin ders çalışıyor' şeklinde başlayan tvye sarma durumu gözün sürekli saatte olması ve p.ponun ucuyla ilişilmiş ve her an kalkıcakmış gibi rahatsızca oturulmuş kanepede saatlerin geçirilmesi ve hiçbir şey yapılmamasıyla son bulur. işin asıl kötü yanı arada yaşanan lüzümsuz 'ha kalktım, ha kalkıyorum,şu da bitsin kalkıcam, tüh lan saat kaç olmuş' stresidir.

bir diğer eylemse internete sarmaktır, ki zannımca en kötüsü de budur. çağın hastalığıdır yahu. artık msnde konuşulmayacak ne kadar kişi varsa hepsiyle muhabbet edilir, sözlüğe entryler yazılır, forumlarda muhabbet alır yürür. o gece inadına herşey daha bir eğlenceli daha bir zevklidir, oysa ki etresai gün sınav vardır.

özellikle kızlarda zuhur eden bir durumsa sınav zamanı temizlik yapmaktır. evet efendim, sahiden de böyle olmaktadır. günlerce iğne atsan yere düşmeyecek şekilde yaşanılan oda artık rahatsızlık vermeye başlar. işin komik yanı göze batması normal olan yerlerden ziyade **, göze genelde pek de batmayan şeyler sizi rahatsız etmeye başlar ***. bir andakendinizi cam silerken ya da bilgisayarda albüm dosyalarını düzenlerken bulabilirsiniz.

bütün bunlarla yetinmeyen bünye, günlük hayatta bir yumurta kırmaya üşenirken uzun uzun yemekler yapmaya verebilir kendini, sonrasında bunların televizyon eşliğinde yenmesi ve akabininde bastıran uykuya esir olunmasıyla birlikte yine dersçalışılmaz.

asıl komik olan uykudur. hain bir merettir bu uyku, habis bir ur gibi bünyeyi ele geçirir. normal zamanlarda gecenin aslında sabahın 4üne 5ine kadar oturan kişinin sınav zamanı 23 civarı uykusu bastırır, 00:00 da teslim olur. işin enteresan tarafıysa uykunun ders çalışılan sıralarda bastırması ve başka şeyler yaparken kaybolmasıdır.

neticesinde sınav zamanı ders çalışmak dışında her şey yapılır. *****
uyumak, TV izlemeye ve arkadaşlarla sohbete dalıp çalışmayı unutmak, sürekli "dünyanın sonu mu, hem bunun bütünlemesi var" demek ve mütemadiyen büt.e bırakmak..
erkeklerin sözleşmiş gibi sakal bırakması kızların ise makyaj yapmaktan ders çalışmaya fırsat bulamaması durumudur. bi de sınav zamanı sınavlardan umudu kesip kendini alkole vurmak vardır.
ders çalışmak adına yapılması gereken şeyleri silin. geriye kalan her şey mübahtır.
(bkz: playstation)

(bkz: winning eleven)
ertesi güne 2 tane 4 er kredilik dersten finali olduğu halde kafaya yemeni örtüp incil okumak. *
bol uyku, bol geyik...
sonuç olarak vizelere nazaran düşmüş notlar...
-kalem traş aramak.
-silgi aramak.
-yedek kalemi olandan kalem istemek.