bugün

genelde "...yok sende" diye bitirilen cümle girişi. deep'in bir vecizesinde geçtiydi, oradan tanıdım*.
nasıl bir akılsa böle vazelin gibi, krem gibi bişi...
akılın her türlüsü gereklidir. gereksiz yere harcanmamalıdır. faydalı işler için kullanmalıdır.
bu lafı çıkaranın hakikaten sike sürülecek kadar aklı yoktur.
lan niye aklımı sikime süriym,deli miyim ben?.
teşbihte hata olmaz diycen de tükürürüm ben böyle teşbihin içine afedersin.
aklın sike surulmesinin ne ise yarayacagini anlamamis, kavramamis ve sike surulecek bir akla sahip olmadigini iddia eden kisi de olabilir; nitekim aklı sike surerek ziyan zebil etmek istememektedir.
ha bakıl geciktirici gibi bir etki sagliyor ise tabii o apayridir, o zaman gereklidir sike akıl surmek; erken bosalma sorunu olanlar icin...
(bkz: sike akıl sürmek)
(bkz: sike sürülebilecek şeyler)
uludağ sözlük yazarlarının çoğunda bulunmayan. *
- ne yapalım fazla geliyorsa kardeş! çalıya mı sürelim?
meali : sabun kadar beynin yok.
(bkz: beyin amcıklaması)
krem şeklindedir. tüm eczanelerde bulunabilir. * *
ölçüsü değişen akıldır. pipiye sürülecek akıldan daha fazla gerekir herhalde.

(bkz: ne bileyim ben)
(bkz: bana böyle şeylerle gelmeyin kardeşim)
başka bir şekli için
(bkz: köpek götüne sürecek aklı olmamak)
aklın sike sürülecek kıvama getirilmesiyle oluşan pomad , krem , koruyucu , antienflamatuar , analjezik.
enistemin cok kullandigi bir laf olup midemi bulandirmaktadir.
Son yıllarda ülkeyi yöneten ve ülkeyi yönetenleri seçen kitleyi tarif edebilecek en güzel cümle.
iğrenç bir tabirdir. sike sürülecek aklı olmayan insanların sevinmesi gerekir. ne pis bir akıldır o.
beş para etmez efenim.zira aklını sike sürecek olan kişinin aklı bir boka yaramaz. Zaten sike sürülmüş aklı satsan da alan olmaz yani. Hayır , sürmesen belki gene alan olurdu.
haydar dümenin verdiği akıldır heralde. ancak onunkiler orda işe yarar zira.
(bkz: mertebe olarak sike sürülmek)
boş konuşan insanlara karşı söylenecek laftır.

+ laaan oluuum bak trenle uçak çarpışmış!
- hıı tmm.
+ valla laan.
- sende sike sürecek akıl yok lan.
ekmeğe sürülecek şokella minvalindedir sike sürülecek akıl. sike sürülecek şokella var mıdır peki? deneyenlar olmuştur tabi.
(bkz: akıllı sik)
ön yargılıların sahip olduğu.
arkadaşların birbirine latife yapmak için söylediği cümle. akılsız olduğunu ifade eder.