bugün

başbakan halen kriz bizi teğet geçti maşallah havalarındayken sigaraya yaptırdığı % 20 ye varan zammın insana dedirtmesi gereken sözdür. zira emekçiye %2.5, %2.5 zam yapıp sigaraya döşemek pek de teğet geçti gibi görünmüyor insana.
türkiyede hükümetin zam yapıp da tüketiminin düşmediği tek ürün sigara olduğu için rahatlıklar zam yapabilmektediler.
Zamların dayatma olduğu bir ülkede yaşamaktır.
Sigara kullanımını azaltmak istiyen hükümet çareyi zamda görüyor işin basitine kaçmak diye buna denir. avrupada sigara kullanımı neden bizimle kıyaslandığında komik kalıyor niye türk gibi sigara içmek deyimi türemiş hepsinin başı eğitim gelde bunu başımızdakilere anlat.*
hadi %20 zammı sigara kullanımı azaltmak için yaptı, peki benzine %16 zammı niye yaptı bu hükümet? benzin kullanımı azaltmak için olabilirmi acaba?
(bkz: hamdolsun)
abdullaaah, zam yapmadığımız ne kaldı lan??
kime nerden koyacağını şaşırmış, dili makatına kaçmış insan modeli söylemidir.
sigaraya zam yapmayi, krizden dolayi olusan finansal darbogaza care olarak goren iktidardan mi rahatsizlik duyuyor, ya da "madem boyle bir tedbir aliyorsun niye durustce krizden etkilenildigini kabullenmiyorsun?" siteminde mi bulunuyor yoksa sigaraya zam yapilmasinin kendisinin sigara kullanma sikligini etkilemeyecegini dusundugunden oturu karsilamasi gereken ekstra masrafi hesaplayip kime nasil satasacagini mi sasirmis?
diye sordurtan durum.
krizin türkiye´yi teget gectigini söyleyen tek sahis basbakandir herhalde. ben almanya´da yasayan birisi olarakkrizle ilgili gazetelerin ekonomi sayfalarinda yazan, kelli felli profesörlere göreyse, kriz avrupa ülkelerinden en cok türkiye´yi vurmus durumda. hatta gecen yil icinde yahoo.de sayfasinda birinci haberdi bu, ve ben bu konuda entry yazmistim.

ahanda almanca biliyorsan ac oku, frankfurter allgemeine yi, iki üc günde bir bu konuyla ilgili yazilar cikar.

türkiye´nin krizden cok az yarayla ciktigi dogru degildir. türkiye krizden derin yaralarla cikmistir. basbakan´in yaptigi halkin paniklemesini önlemeye calismaktir herhalde, yoksa onun da ekonomistleri vardir, onlar herhalde basbakana kendisinin halka yansittigindan bambaska seyler söylüyorlardir.
krizin faturasını resmen alkoliklere ve sigara tiryakilerine kesmektir. (bkz: tiryaki hasan paşa)
en ucuz sigaranın fiyatı 5 liraya yaklaştı. büycenin acığını kapatmak için sigaraya bukadar yüklenilirmi lan.millet sigarasızlıktan bir birine saracak. bune yav. dolar falan yalan sigaraya yatırım yapacaksın bu devrde paraya paraya demessin arkadaş.
hükümet ereksiyon olmuştur ve kime, neye denk getirirse sokup çıkarmaktadır. olayın özü budur. kriz falan değil netekim.
hadi sigara keyfi birşeyde benzine yapılan,doğalgaza ve elektrige yapılan zamlara ne demeli valla hiç teğet geçmedi deldi geçti adeta ama ben mantıksal bi hata bulmuyorum adamlar ısınmaya 2 yılda 100 de 150 zam yaptı sogukta kalan vatandaslara da kömür yardımı,sonuç itibarı ile dogru orantılı calıstılar.
krizin teğet geçmediğini anlamak için sıgaraya benzine yada diğer genel ihtiyaç tüketim ürünlerine bakmanın anlamı yoktur , cemaatlerle ilgisi olmayan esnaf bitik durumdadır son 2 yıldır hergün geriye doğru gitmektedir , netice ne olacak bilinmiyor pek çok kişi kepenkleri indirdi , çoğu fabrika artık atölye gibi çalışıyor eskiden 40 kişilik 50 kişilik ekibi olan müşterilerim odalarında iş takip ederken şimdi kendi fabrikalarında ustabaşı oldu yanında 3 adamla peki işten cıkardığı diğer insanların aileleri ne oldu kriz onlara vurdu, kriz onlara vursa ne olacak vurursa vursun sonuç başkalarını teğet geçti , kriz bizi teğet geçmedi aksine hayatımızı s.kti gerçi bizdeki krizin global olanı ile uzaktan yakından ilgisi yoktu zaten bekleniyordu , denk geldi kesişti r.t.e.'de bunu krize bağladı işte geçti.

sonuçta kriz olsada olmasada çıkığ utanmadan hala konuşuyorlar krizi atlattık manyak ötesi büyüdük ortalığın mına koduk gibi açıklamalar yapıyorlar evet ortalığın mına kodukları kesinde gerisi yalan.
sigarayı euro seviyesinde satın alma zammıdır. sanki türk lirasının değeri euro seviyesinde de, bu konuda avrupalı olduk hanııııımmmmm huuuuu!
(bkz: ohoo sen hala teğette misin)
(bkz: bir izmarit söndürme objesi olarak göt)
alman basbakani merkel "yeni yil" mesajinda, kendi ekonomistlerinin, kendisine 2010 yilinin 2009´dan cok daha cetin gececegini, krizin kesinlikle bitmedigini, ama kendisinin "inanclarini kaybetmedigini" almanya´nin diger bircok dev problemin üstesinden geldigi gibi bu problemin de üstesinden gelecegini söylemistir. ama "rezervlerimizi tüketmeden kendimizi kötü gelebilecek günlere hazirlamamizi" söylemistir merkel. tabii bunu ona söyleten cevresidir. yoksa gecmiste merkel´de cok iyimser mesajlar vermisti. basbakan sadece suyun üstünde "yüzen" bir oyuncak bebek gibi birseydir. altindaki "su" ne sekil hareketler yapiyorsa üstünde yüzen bebek de o sekilde hareketler yapar.

basbakan merkel, krizin baslarinda iyimser konustuktan az sonra, derhal agiz degistirmis, ve bu almanya´daki cevrelerin derhal dikkatini cekmistir. hatta ekonomistlerinden birisi ekrana cikartildiginda adam "ben basbakana- yerinizde olsam o kadar da iyimser konusmazdim" seklinde söylemlerde bulundugunu söylemistir.

ve basbakan bu seferki yeni yil konusmasinda kesinlikle kriz teget gecti falan dememistir.

bu davranis duyarli ve gercekci bir davranistir. bir basbakan´in "panikten paniklemesi" diye birsey olmaz. ayni isi, ekonomistlerin "kriz cok kötü vurdu" dedigi türkiye devletinin basbakaninin da yapmasi gerekir. yoksa basbakan halkina karsi seffaf ve dürüst bir durus icerisinde olmus olmaz, ki bu da basbakan olmanin olmazsa olmaz sartlarindan birisidir.

yanlistir, kriz türkiye´yi teget falan gecmemis, fena vurmustur. basbakanin bu konuyu dile getirmesi, halkini "kötü günlere" hazirlamasi, onun görevlerinden birisidir. almanya gibi ekonomisi iyi olarak bilinen bir ülkenin basbakani bile bunu yapiyorsa, türkiye basbakaninin da - ki onun da oldukca kafali ekonomistleri vardir mutlaka ve o adamlar basbakana "bizim ekonomi var ya basbakanim valla deli fisek gibi, krize bi höt dedi kriz korktu, bize bir sey yapamiyo" demiyorlardir, bu sekil konusmalarla türkiye halkini ülkenin gidisati hakkinda bilgilendirmesi gerekir.

cünkü kanimca onun bulundugu konumdan manzara daha bir aciklikla görülüyor, olmalidir. kulenin tepesindeki adam gibi "asagidakileri" ,buradan bakinca söyle söyle görünüyor, diye bilgilendirmelidir.
şu demektir ki, 2009 bitmeden alıp evin altında stoklamalı. 2010 da gönlü ferah tutmalı.
Zam ile birlikte keşke sigara içenlerin sayısı azalsa ama bundan önce olduğu gibi yine azalmayacak gibi görünüyor. En ucuz sigaranın 4 tl olduğunu düşünürsek pkk nın büyük gelir sağladığı kaçak sigaralara rağbet artacak gibi.
iktidar ve yalakalarına teğet, halka dik açıyla girmesi demektir.
Ya işte böyle bi ülkeyiz.
Sigara içmediği için teğet geçmiştir. Ben sigara içmiyorum beni teğet geçti. Evet.