bugün

Haberi okuduğumda kısa süreli gülme krizi geçirmeme sebep olmuştur. Çekimini med yapım üstlenmişmiş, Yönetmeni merve girginmiş frank'i ferhan şensoy canlandıracakmış. Ulan dublajda fuck you'yu "Allah belanı vermesin " diye çeviren, sevişme sahnesini toptan kesen, Öpüşme sahnesinin 3 saniyelik bir kısmını yayınlayıp gerisini iptal eden, aptal kelimesini sansürleyen yayın yapısıyla shameless'ı uyarlamak senin neyine? Yaşatmazlar koçum seni . Götünden kan alırlar adamın bak yemin ediyorum.

Her şeyi bırak şu diziden alıp türkiye uyarlamasına az da olsa benzetip yapıştırabileceğin bir karakter söyle bana. Hep beraber inceleyelim.

1- Fiona - Yolda yürürken gördüğü , dans pistinde dans ederken yamandığı , nefes alan her türlü herifle bulabildiği her türlü alanda "cima" eden bir genç kız? Yoo dostum yoo. Türkiye buna hazır değil.

2- Lip- Hap, sigara, ex,roj daha niceleri... burundan ağızdan veya vücudun herhangi bir yerinden alınabilen her türlü uyuşturucu maddeyi ekmek su gibi tüketen bir genç? Hadi canım.

3- Ian- Homofobik bir ülkede yaşadığımız malum, gayliği zirvelerde yaşayan, gay barda striptiz yapan, sevgilisi mickey ile her türlü mekanda iş pişiren bir kızıl? Şu rolü oynayacak adam ilk bölüm çekildikten sonra meydan dayağıyla hakkın rahmetine kavuşmazsa ben de bir şey bilmiyorum.

4- Debbie- "Ah neden hala bakireyim ben artık sevişmek istiyorum" diye ortalarda dolaşan kendisiyle cinsel birliktelik yaşaması için kendinden 8 yaş büyük birini sarhoş edip yatağa atan 14 yaşında bir ergen kızımız kendisi. Bak yemin ediyorum gülesim geldi. Napıcan abisi? Bizim hafif meşrep debbie'mizi türkiyeye
"Ah Allah'ım neden hala namaza başlayamadım bana iman gücü ver yarabbim" diye el açmış dua eden 14 yaşında bir çocuk olarak mı uyarlayacaksın?

5- Frank- Dananın kuyruğu asıl burda kopuyor da işte dur bakalım. Günün 24 saatinin 18 inde içki içen , geri kalan zaman diliminde de bulduğu her türlü kadınla sevişip en sonunda bir yerde sızıp kalan, para için götüne 20 paket kokain sokulmasına razı olup bu şekilde dünyanın çeşitli ülkelerine kokain taşınmasında iletim aracı olarak kullanılan, Oğlunun eski kız arkadaşıyla sevişen, eşzamanlı olarak bu kızın annesi ile evli olan, babasının frank olduğunu bilmeyen kendi öz kızına dışardan bir yabancı gibi yaklaşıp onu kendine aşık eden şefkat dolu sevgi pıtırcığı (!) bir baba? Yemin ediyorum recmederler.

6- Sheila: Sadomazo cinsellikten hoşlanan, kızının erkek arkadaşıyla düzenli olarak sevişen, bir dolap dolusu acı verici seks oyuncaklarını partnerinin üzerinde uygulamaktan keyif alan bir anne. Cık. ı-ıh türk aile yapısına yerleştirdiğinde biraz (!) eğreti durdu sanki.

7- Veronica: Evin gelirine katkısı olsun diye kocasıyla çeşitli fantazilerde webcam show yapan, "çocuğumuz olmuyor ama benim gibi güzel genlere sahip senin gibi tatlı bir çocuk istiyorum o yüzden annemi hamile bırakmalısın kocacığım" düşüncesini kocasına ve annesine zorla kabul ettiren, onları zorla cinsel ilişkiye sokan, kocasının annesini hamile bırakması için elinden geleni ardına koymayan bir melez kadın. Aa bakıyım. Dizi yayından mı kaldırıldı? Tüh!

8- Kevin- Eşinin kendisini barda başka bir adamla dans ederken yanlışlıkla (!) boynuzlamasına ses çıkarmayan, sadece " kırıldım" tarzı bir tepki veren ev reisi. Tam türk aile yapısının ağzına layık. Mis. Eminim burda da aynen öyle olurdu zaten. Bak bu karakter çok uymuş biliyo musun?

9- Monica- 6 çocuğunu geride bırakıp lezbiyen sevgilisi ile bambaşka diyarlara kaçan, 15 yıl sonra "Hey çocuklar ben geldim bi süre burda kalıcam " diye diziye dahil olan, fiona hariç kimsenin yadırgamadığı, 7-8 bölüm annecilik oynayıp yine lezbiyen bir kadınla kaçıp giden bir anne. Hayat şartları işte ne yaparsın?

Yorulmasam daha yazıcam da farkettim ki çok gereksiz bir işle uğraşıyorum şuan.

işin özü şu ki yapmayın ya. Valla bak. Hadi annem. Hadi çocuğum. Siz birbirinden nefret eden sonra deli divane aşık olan bir kız bir oğlan senaryosundan şaşmayın. Bu yoldan yürümeye devam edin bence. Uyarlama olayı işlemiyor bizde. Uymayan karaciğer nakli gibi. Bünye kabul etmez bunları.
(bkz: Utanmazlar)
en çok şeyi merak ettim ben Ian'ı ne yapıcaklar...
Adamlar inanmış merakla bekleriz. Bak gülesim geliyor benim düşündükçe.