bugün

Benim görmeye asla kiyamadigimdi, görenlerin de hiç umrunda olmayandi.

insan işte aglar da guler de deyip gecmek gerekmiş.
Kalbe yara olur.
çok can yakan bir durumdur. görmemek en iyisidir.
görmektense ölmenin tercih edileceği durumdur.
akan her damla gözyaşı için feda olunucak ve akan her damla gözyaşı kalbi delip geçicek kötü bir durumdur.
her damla kurşun olur saplanır yüreğe.
eğer o gözyaşlarına siz neden olduysanız; sizi seven o gözler, ki bundan eminseniz, o gözyaşlarını dökerken siz yanarsınız, göğsünüzde kavrulur kalbiniz, ve bilirsiniz, o gözlerin tek suçu sizi sevmektir. sizi sevdiği için dünya üzerindeki en özel sıvılardan bir tanesini akıtmaktadır o gözler. ve siz eminsinizdir artık, siz bir öküzsünüzdür, fakat düzeltebilirsiniz halen, erkeklik gururu denen saçmalığı bir kenara bırakırsanız.
samimi değilse ota boka ağlıyorsa hiç çekilmez.
O bir damla yaş sizin boğulma sebebinizdir. Bir damla yaş aktıkça yüreğinize damlar. Yüreğinizi ezer. Ne gariptir insana bunca acıları verenin sevdiği olması..
sizin de gözyaşınızın gelmesine sebep olur bazen.
göremediğimdir.
kezzap gibidir, aşığın kalbine akan.
her gözyaşı gibi tuzludur.
(bkz: sen ağlama)*
o göz yaşları gerçekten masumsa insanın içini yakar. bi kere acaip para harcamamız sonrasında 2 günlük bi parasızlık yaşamıştık. sabah uyandığımda kendimi aç hissetmiştim. dolaba baktım sadece kahvaltılık yağ vardı bide dünden kalan ekmek. o yağı ekmeğe sürüp yerken o uyandı yediklerime baktı ve agladı. o kadar masumdu ki lan canımı veresim gelmişti içimi acıtmıştı.
ben boğulayımda onların içinde yeter ki gözlerinden süzülmesin onlar, yeter ki...
kalbe düşen kızgın yağ damlalarıdır onlar aslında lakin bir anne gözyaşı gibi olamayandır.
annemin göz yaşlarından değersizdir.
(bkz: timsah gözyaşları)
bir de sizin yüzünüzden ağlıyorsa can yakar, yürek kanatır.
gözlerden akmaya başlaması ile o yaşları ellerinizle alıp kendi teninize sürülmesi gerekir. zira onların yere düşmemesi gereken birer kıymetli inci tanesi olduğu unutulmamalıdır.
sevgilinin gözyaşları buruktur. can yakar ne olursa olsun, hangi konu uğruna dökülmüş olursa olsun.

öncelikle kötü olanlarından bahsedelim:

timsah gözyaşları: anlaması bir o kadar zordur ki bunu. yalan gözyaşlarıdır bunlar. duyguları makyajlamanın en pratik yoludur. bir nevi kılıftır hislere. bakarsın göremezsin. üzülüyor sanırsın ama içten içe planlar sinsice yapılır senin üstüne.

gidiyordur sevgili. bırakıyordur seni. sen gözyaşlarına hakim olamazsın. akar da durur damlalar göz pınarlarından. senin o halini görür ondan da bir iki damla gözlerinden süzülür. "vay be" dersin. bırakıyor ama içi el vermiyor. baksana ne kadar da üzülüyor. ne kadar da değerliymişim onun gözünde. gidiyor ama beni düşünüyor hala." dersin.

yanılırsın!
yalandır o damlalar!

işte o an baktığın şeyi göremezsin. tanıdığını düşündüğün sevgilini tanıyamamışsındır. o dökülen gözyaşları onun gözlerinden, aslında gözlerindeki ihaneti gizleyen damlalardır.

bilemezsin!

timsah gözyaşları böyleyken bir de sevgilinin yüreğindeki ateşinin yansıması olan gözyaşları vardır. işte bu asıl can yakan gözyaşlarıdır.

kimi zaman sevinç kimi zaman hüzün gözyaşlarıdır bunlar.* *
beraber en mutlu anınızda dökülen gözyaşlarıdır sevinç gözyaşları. çoşku menşeilidir. çok istenen bir şeyin gerçekleşmesi anında vuku bulur. benim gözümde en değerli olan gözyaşı budur. çünkü bunda yalan yoktur. istemdışı gerçekleşir o yüzden de doğaldır.

eğer bir de sevinç anında dökülen gözyaşlarını iki tarafta döküyorsa mutlulukların en güzelidir. çünkü bu paylaşma olgusunun tavan yaptığı andır. senin de onun kadar veya onun da senin kadar sevinebildiğinin göstergesidir. bu yönüyle sevgi bağının ne kadar kuvvetli olduğunu gösterir.

hüzün anında dökülen gözyaşları: acıdır. kimi zaman temelli ayrılık esnasında dökülür, kimi zaman yolculuğa çıkılıyordur kısa süre de olsa sevgiliden ayrılmak gereklidir. ağlarsın, ağlaşılır.

kısa zaman olan ayrılıklardaki gözyaşı kısa sürelidir. bilirsin o geri dönecek. sana geri dönecek. beklemek zordur diye dökülür bu gözyaşları. ama döneceğini bilmek bir rahatlık, huzur da verir. ne olursa olsun yürekten gelen gözyaşıdır. burukluk oluşturur insanın içinde.

sonu olmayan, dönüşü olmayan ayrılıklara gelirsek. işte burası olabilecek en can yakıcı gözyaşlarının dökülmesine sebep olan zamandır.

yıllarını, aylarını, günlerini, dakikalarını geçirdiğin; anılarını paylşatığın, ortak anılar edindiğin kişinin veda vakti... bir yolun, beraber yürünen yolların sonu. gidenin de kalanın da yıkıldığı dakikalarda başlayan gözyaşları. veda gözyaşları.

zorunda kalınmıştır belki de ayrılınmaya. bir terkediliş anıdır belki. son öpücükler kondurulur. son sarılmalar. karşındakinin kalp atışlarını son hissettiğin dakikalar. ağlarsın, ağlar. sen daha çok ağlarsın, o daha çok ağlar. dur durak bilmez. damlalar sıklaşır. sıklaştıkça çaresizliğin farkına varılır.

son bir çırpınışla "gitme" dersin.

+ gitme...
- gitmek zorundayım sevgilim.
+ terketme beni seviyorum seni...
- bende seni seviyorum ama ama biliyorsun.
+ beni sensiz bırakma...
- ama ama ama...

o "gider". gözyaşları eşliğinde. gözyaşlarının oluşturduğu nehirde yelkenlerini açıp uzaklaşır.

günler aylar geçmeye başlar. tersine ilerlemeye. ama gözyaşları durmaz sendeki. bu sefer onun hayali karşısında ağlarsın. o bunu belki bilmez. görmez. ama sen ağlamaya devam edersin hüzünlü gecelerde.

karanlık geceler daha bir karanlık.
gözyaşların daha bir sahipsiz.
evin içinde onun siluetleri vardır.
zihninde ise bir kaç ona dair aşk sözcüklerin.
ve gözyaşların...
katı yüreğe etki etmeyendir. boşunadır.
görülmeden sadece aktığı bilindiğinde insanın içinden bir parça koparandır. *
çoğu zaman içine akıttıklarıdır. bir damla gözyaşı görülse, bu dünya dar edilir onu üzenlere. mutluluktan ağlasın o hep, ben görmeyim gene ama. gözyaşı ne de olsa! yakışmadımı yakışmıyor, hele sevdiceğe hiç yakışmıyor.