bugün

sufi bir zatın "türkiye'ye şeriat getirmek" ile ilgili bir soruya verdiği cevap.

şeriat Allah'ın emir ve yasaklarının hududunu anlatan bir kavramdır. bir insan şeriata şeriatı yaşamakdan başka bir etkide bulunamaz.

edit: eksiliyorsunuz lakin adam böyle demiş ey agalar, ey beyler, ey ibneler. demedi mi deseydim?
akıllı bünyeler şöyle cevap verir?
peki şerri hükümlerle yönetilen ülkelerde ne kadar özgür yaşanır?
(bkz: hayvanlar gibi yaşamak)
(bkz: el kesmek)
(bkz: 4 kadinla evlilik)
(bkz: turban zorunlulugu)
(bkz: recm)
(bkz: sen yasa ben almayim)
peki şeriatın hukuk kurallarına olan etkisi noldu, ha birde insanlıktan söz edip milyonlarca insanı "hayvan" diye nitelemeyi anlayamadığım başlık.
şeriat, Allahın emir ve yasaklarına uymak demektir... bir ülkede bunu herkes yaparsa işte o zaman o ülkede şeriat yaşanır, o ülke şeriatla yönetilmiş olur...
şimdi akıllı bünyeler şöyle cevap verir:
-evlenmeden, metres tutup onunla gün geçirmek mi, 4 evlilik yapma mı( ki bu çok zordur. zira alınacak 4 hanıma da eşit derecede adalet uygulamak gerekir ki bunu her insanı yapabileceğini pek zannetmiyorum. yani teoride vardır, ama pratikte uygulanması çok zordur)
- hırsızı yakalayıp iki üç yıl hapse atmak, arada bir de af çıkarıp serbest bırakmak mı, kolunu kesip herkese ibret olmasını sağlamak mı(ayrıca, hemen bütün insan hakları savunucuları, artık kanunların mazlumdan çok suçluyu koruduğu şekilde hemfikir olmaya başlamışlardır)
-kadının kendisini -örtünüp- sadece kocasına göstermesi mi, yoksa götü başı açık dolaşıp abazanların dillerine düşmek mi
-ve recm... zina en büyük günahlardan biridir ve verilecek olan ceza da o derecede büyük olmak zorundadır...
ayrıca çok sevdiğiniz batıya, şeriatla yönetilen ülkelere bir bakın derim ben. kendi insanları bir yerde mutlu görünür olabilirler ama unutmayın ki en pis olaylar onlardan çıkar(alkol, uyuşturucu bataklığı, seks turizmi, hayvanlara insanlardan daha fazla değer vermek, topluma yönelik sosyal kuruluş sayısının çok az olması vs...)
şeriatı anlamak için, yaşamak gerekir. yaşamak için de anlamak gerekir. anlamak için de okumak gerekir.. o zaaman kardeşim: oku...
yazılan herşeyden de anlaşıldığı üzre şeriat aslında allahın emir ve yasaklarına uymayan insanları yine insanların belirlediği yöntemlerle cezalandırmak demektir. kimsenin kuran-ı kerim'de hırsızın elini kesin, zina yapan insanı taşlayın gibi cümlelere rastladığını sanmıyorum. o zamanda neymiş sadece dininizi yaşayın götünüzden yorumlamayın.
dogru olan sozdur. seriat bu ulkeye gelemez isteyen varsa yasayabillir. seriat en ilkel yasalarin icinde bulundugu hicbir ulkeyi mutlu edememis bir sistemdir. insanlar cennete gitmek icin aslinda iyidir dedigi arap kulturunun bir yansimasidir. kurallarin gokten in inmedigi o zamanki insanlar tarafindan yapildfigi bal gibide ortadir. kistasa kistas uygulmasinin oldugu bir yonetim seklidir. seriata cocuk olumleri kadina dayak kadini adamda saymama ve bunun gibi birsuru ilkelikler vardir. seriat suan seriat ulkelerine bakarsak hayvan gibi yasamaktir. bu da bu ulkede kabul edilemez.
dünyada şeriatla yönetilen tek devlet israildir. sanıldığı gibi iran, taliban afganistan'ı falan değil. insanlar dinlerini yaşarlar şeriatı değil, şeriat dinle ilgili bir kurallar bütünü olmaktan çıkmış yönetimsel ve hukuki kurallar bütünü haline getirilmiştir. ama kuran-ı kerim devlet yönetmek için de hukuk kuralı olmak içinde gönderilmemiştir.