bugün

iş ve yüksek lisans mülakatlarında 100% gelmesi beklenen sorudur. Farklı şekillerde, aynı manaya gelecek şekilde sorulabilir.
her mülakatta soruluyorsa bu sorunun ayrıt edici özelliği yok gibi gözükse de bu soruya ne kadar ilginç cevaplar verebileceğiniz o işle ilgili kaderinizi belirleyebilir.

Üniversite son sınıfta Career Development ( Kariyer gelişimi) dersi almaktaydık ve dersin bir dönemi mülakatlar üzerineydi. Nihayetinde mezun olduk vs. sınıftan birinin iş görüşmesi her mülakatta sorulması beklenen 3-4 kesin klişe soru gelmeye başlıyor.

- peki... Neden seni seçelim??
- Hmm.. bakın ben son sınıfta Career Development dersi aldım. Ben soruları biliyorum, siz cevapları biliyorsunuz, yine de cevaplamamı beklerseniz, sizin beklediğiniz şekilde cevabı vereyim ama bu pozisyona, böyle bir soruyla da adam aranmaz ki...
iş mülakatında sorulmazsa bir şeylerin yanlış gittiğini hissetiren sorudur. her mülakatta bıkmadan usanmadan sorulur. asıl yaratıcı cevaplarsa umut kesilmiş görüşmeler esnasında çıkar.

+seni neden seçelim?
-nasıl yani başkaları da mı var?* *
tutun,

+seni neden seçelim?
-çünkü en iyisini istiyorsunuz. *
kadar geniş bir yelpazede cevaplar alınması muhtemeldir.

şahsen bir görüşmede, ik uzmanının beni tiye almaya çalıştığını farkettiğimde

+seni neden seçelim?
-seçme şansın olduğunu mu zannediyorsun? * *
şeklinde cevap vermem yüzünden ikcı arkadaşın 30 saniye kendini toparlayamamasına neden olan cevabın sorusudur.
- seni neden seçelim?
* ben seçilmem seçerim *
mülakatın her türlüsünde garanti sorulacak, mülakatın olmazsa olmaz sorusudur. iddaa ediyorum gittiğiniz herhangi bir şeyin dandik seçmesinde bile karşınıza çıkma olasılığı yüksek sorudur. böyle işlere girecekseniz mülakatıydı şuydu buydu, bu soruya her zaman donanımlı olarak gidin.
(bkz: bir burhan altıntop bu dünyaya daha gelmiyi !!!!)
mülakatların vazgeçilmez sorularından biridir. sorulan sorunun saçmalığından ne cevap verileceği konusunda affallayıp saçmalamaya neden olur. hayır yani, benim gösterdiğim sebebe göre mi seçeceksin mal, kendin karar ver, bildiğini okuyacaksın.
- seni neden seçelim?
- maksat ibnelik olsun.