bugün

türkçe yetersiz olduğu içindir.

günümüz türkçesinin bile çeyreği farsça.
çeyrek: çarê yek ---> dörtte bir.

edit: zorunuza mı gitti!
bakın ben bir kürt olarak - iyi kürtçe bilen bir kürt - bu olaya ilgi duymaya başladım.
kürtçe ile farsça arasındaki ilişkiyi bilen bilir, kuzen dillerdir; tıpkı ukraynaca ve rusça gibi.
yani kürtçenin en az %35-45'i farsça ile aynı diyebilirim. grameri de benzer. şimdi arkadaşlar kürtçede çok çok az arapça var.
ama kafaya taktım türkçedeki kelimelerin etimolojisine baktım. %20 farsça, %30 arapça, %5 fransızca, %3 karışık.
bunu siz kendiniz de basit bir şekilde test edebilirsiniz, bir romanın herhangi bir sayfasını açın ve kelimelere bakın ya da türkçe sözlükteki kelimelere bakın yanında parantez içinde kökenleri yazar.
kelime oyunu programını izleyin kaç kere arapça, farça, fransızca kökenli kelimler soruluyor.
googleda herhangi bir kelimeyi etimoloji yazarak aratın.

türkçe yetersiz bir dildir.
bunu bankacılık terimlerine, hukuk terimlerine, muhasebe terimlerine, psikoloji terimlerine, bilimsel konulardaki makalelere, sanatsal yazılara vs. bakarak görebilirainiz.
atalarıyla gurur duyan embesillerin gözden kaçırdığıdır. bir dili kullanmak güçlendirir. sen kendi dilini kullanmaktan bile acizsin ama bide millilik taslıyorsun. o değil bilim dili arapça edebiyat dili genelde farça oluyordu. türkçe ise köylülerin (türk köylüleri tabi ki) konuştuğu bir dildi. bugün osmanlı torunuyum diye ortalarda gezinen dingillerin ataları da sarayın kapısına bekçi bile olamazdı. evet.
Bazı şeyleri bizim kadar dert etmediklerindndir..

O dönemlerde milliyetçilik gibi bir zirvslik yoktu..gerek de yoktu..önemli olan işlevsellik ve mükemmel sistem..Selçuklu mükemmel biçimde yapılanmış bir devletti..gerisi senin benim sacmalamam..
keşke türkçe yapsaymış, belki selçuklunun yazmayı öğrenirdik.
Selçukluyu geç Osmanlı tam Arap milliyetçisi. Keşke Karamanoğulları galip gelseydi.
Sözlükte ne kadar zeki filologlar varmış?
Dillerin içinde ki yabancı kelimelere bakıp dil yetersizliğini fark eden süper zekâ, herhangi bir Milletin toplumun kendi dilini değil de başka bir dili devlet yapısı içinde resmi dil kabul etmesini kimlik sorunu yapan hiper zekâ filologlar sözlüğümüzde varmış da görmemişiz.

Bu değerli insanların dikilerek (malûm, ormanlar yaşamın akciğerleri olur) çoğaltılması lazım.
Hem sonrasında masa koltuk vb gibi eşyalar için kütük-odun ihtiyacımızı karşılayacaklar.

Lütfen saçmalamayın, bir çay kahve için spor yapın yürüyün hareket edin işte; rahatlar, beyne daha fazla oksijen gider kan dolaşımı vücutta artar da daha mantıklı akıllı sözler edersiniz.