bugün

saçları ve bilumum kılları sarı renk olan kürde verilen isim.
mardin, diyarbakır'ın bir kaç ilçesi, siirt ve hakkari'de mevcuttur bunlar gibiler.

(bkz: siempre)
gören boşnak zannediyor lan, yeter!
(bkz: ırkla ilgili başlık açan faşisttir/#14189538)
dünyanın en komik yalanıdır lan.
kürt sarışınların türk sarışınlardan daha fazla olmasıda türklere koyar (l az sarışınlar dahil değildir zaten laz sarışın yoktur rumdur onlar lazlar esmerdir aslında) .
kürt türk karışımı ortaya çıkmış yasak meyvedir.
Hep denk geldiğim kürtlerdir, ne zaman gözüme birini kestirsem kesin bu kürt değildir zaten sarışın ela gözlü kesin göçmendir diyorum bi bakıyorum kürt çıkıyo. yeter artık bu ne ya. Tanıştıktan belli bir süre sonra da gel bu sevdadan vazgeç senin tipin el vermiyo bi kere kürt olmaya diyorum vazgeçmiyolar da.
Dibine kadar.. Yok yok, dip boyası gelene kadar sarışındır.
sarışın kürt ne ya bizans kürdü mu o.
fars kökenli oldukları için olması normaldir.
şeyhmus von müller en büyük örneklerindendir.
Gittiğim spor salonunda bi adet mevcuttur. Kendisine bir an önce parfüm almasını rica eder iyi sporlar dilerim.
Jön kürtler.
kürt türk karışımı ortaya çıkmış olmaması gereken meyvedir.
Güney Doğunun bazı bölgelerinde sıkça rastlanır.(şırnak) Hatta turuncu kafa olanları da vardır. Önce adamı Edirneli göçmen falan sanıyorsun ama değil bildiğin kürt.
görsel
Ortoduğuda hafif kumral koyu saman sarı saçlı insanlar vardır. bunlar daha çok afganlardan çıkar. o adama isveçte blonde demezler. KAra kara adaların arasıdna görece sarışınlıktır.
Cizre de nerdeyse her sokakta gördüğüm ilk geldiğimde sarışın mavi gözlü bir çocuk gördüm çocuk konuşana kadar memur çocuğu filan sandım konuşunca senin dilini damağını çocuk dedim ve gülümsedim. Kürt olmama rağmen gırtlaktan konuşanları sevmiyorum nedense.
kürtlerin azelden gelen fiziki profili sarı saçtir, esmer tendir.
Öyle bir şey yoktur. Farslarda ve farslarla akraba toplumlarda hiçbir zaman sarışınlık gözlenmemiştir. Şimdi çıkıp itiraz edecek insanın 7 sülalesine söverim. Ben ki farsçayı ve iran kültürünü adım gibi biliyorum, yok böyle bir şey.

Şimdi rahatsız edecek bazılarını ama o sarışın kürtler kürtleşen türkmenlerdir. Türklerde sarışınlık görülür çünkü türkler sarışın beyaz tenli ırkla çekik gözlü ırkın birleşimiyle ortaya çıkmıştır. iran'da yaşadığım yıllar boyunca tüm sarışınları türk ya da türk soylu olduğunu da bizzat gözlemledim.

Lililililili diye başlarlar şimdi.
genetik olarak imkansızdır.
çok fazla vardır nasıl olmuş kim kimle çiftleşmiş bunlar çıkmış bilemiyorum.
boyadır o boya.
Osmanlının doğu anadolu'ya sürdüğü arnavut aşiretleridir

Ya da 93 harbinde kafkasyadan gelen çerkez,çeçen kökenli bir vatandaştır

Ya da yine 93 harbi öncesi ve sonrasında kıpçak kökenli taifelerdendir

Ya da doğu anadolu'ya m.ö yerleşmiş lazlardan olabilir

Bu böyle gider de ortadoğulu bir halkta ne sarışını aq.
Kürdün orjinali sarışın mavi gözlü olur zatı.
kökenine ermenilik karışmamış kürttür. bilindik ünlü isimleri için.
(bkz: hülya avşar)
(bkz: ibrahim kaypakkaya) (kendisi çorumun yerlisi değil, tunceliden çoruma yerleştirilenlerdendir.)
bizim lise son sınıfta haymanalı hafif sarışın mavi gözlü bir kız vardı ve kürt olduğunu öğrenmiştim ve çoğu kürt gibi onun da burnu kemerli ve şekilsizdi.
ve bizden 1 yaş büyük, tuncelili sarışın yeşil gözlü bir kız tanımıştım; çok büyük ihtimalle kürt.
bir keresinde tvde hakkaride bir köy okulunu gösteriyordu, ön sıralarda sarışın mavi gözlü çok tatlı bir kız vardı.
netice olarak namümkün bir durum değildir. türkün nasıl sarışını * esmeri varsa kürdün de var.
fakat sarışınların azınlıkta kalmalarının temel nedeni, genetik çaprazlamada esmerliğin sarışınlığa baskın olması.
Kürtlerin orijinali sarışındır derler ama pek inanamıyorum.