insanların duygularını en güzel şekilde yansıtan şarkıların yazılış hikayelerdir. genellikle şarkıların yazılması için aldatılmak, gurbete gitmek, platonik aşık olmak, iki aşk arasında kalmak, kıskançlık, vatanseverlik duygularının kabarması, dünya düzeninden sıkılmak gerekmektedir. bazı şarkıların olası yazılış hikayesi:
binnaz: körkütük aşık olan bir adamın feryadı.
bombabomba. com: saçmalamak isteyen bir adamın güzel kadınlara olan ilgisi.
çikita muz: beyinsiz bir adama bir gün çikita sponsor olur ve olaylar gelişir.
nere mi nere mi: inatla 90- 60- 90 olduğunu iddia eden şişko bir kadının kendisini fasülyeden nimet sanması.
vs.
space dye vest: şarkıyı yazan şahıs bir moda dergisininde space dye vest, uzay boyalı yelek, adında bir kreasyon giymiş bir manken görür ve ona aşık olduğunu hisseder. ve olaylar gelişir
esmer bomba: esmer ve gözleri ela hatta sözleri de bela olan bir kadın düşünülerek yazılmış olabilir.
binnaz: şarkıcı, esnaf ve kumarcı olan bir koca yazmış olabilir.
çikita muz: lan bi şarkı yapsamda biri bu muzu bana yedirse diyen bir adamın isyanı.
ananı niyolay ye ye:
+ Selami abi!
- dur vedat ne bu telaş
+ Ya abi şey.. Kem küm..
- Sakin ol koç. Söyle noldu?
+ Abi Anan iniloyay?
-hee iniyo birazdan inecek aşşağı hastaneye götürcem niye ki?
+ Abi öle değil. Ya tam söyleyemiyorum
-Ne diyosun anlamadım ya

Bunun üzerine vedat çok üzülmüştür. Allahım ben kasapla annesinin ilişkisi olduğunu nasıl söyliycem selami abiye diye düşünürken, Kontrbasını elini alır ve bir anda bu olayı notalara dökmek gelir aklına. güfte adeta süzülüyordur ellerinden ve beste dökülüverir dudaklarından. Ve böylesine acı ve anlatması zor bir olay vedat'ın hayatında yeni bir çığır açar.. işte hayat böylesine enteresandır. Vedat'ı üzen de aylar sonra selami abisiyle yaşadığı iq dolu dialogdur:

- olum vedat sende parayı gömdün ama şarkın da kusra bakma pek bir aptal olmuş. hahaha!
+ sen de selami abi.
- ne diyon lan?
+ yani sen de kusra bakma
- hee, yok lan ne bakcam ama aptal şarkı harbiden.
+ eyvallah!