bugün

Allah bir daha göstertmesin dediğimiz fiyatlar. Amin.
görsel
Not: asgari ücret aylık 120 milyon tl = aylık 97,74 dolar

Omo ozomonlor olto sofor vordo.
O sıfırlar gökten inmedi ya.
iyi; şimdi de çift sıfır var o zaman.
sandviçin 500 bin lira olmasından çok içki bulunmasının ilgimi çektiği tcdd kurtalan ekspresi kantininin eski fiyat listesi.
(bkz: Yeter ki içki olsun).
0 ların öyle olmasının nedeni enflasyon değil para basımıyla ilgili diye biliyorum yanlışsam düzeltin.
0 ların öyle olmasının nedeni enflasyon.

fiyat seviyesi yükseldikçe banknot basmaya yetişilmedi. Sen bir ekmeğe bilmem ne kaç yüz bin lira vermek zorunda kalırsan, 50 liranın, 100 lira Banknotların bir Esprisi kalmıyor tabii. Banknotlar Mecburen milyon milyon basıldı. Bunun adı enflasyon.
Bu rakamlar tcdd tren içi fiyatlar, haydarpaşa garında ki gar restoranda da fiyatlar fahiş olmasa da yüksekti.
ama söğütlüçeşme'de ki tcdd restoranın da 3,5-4 milyona büyük rakı içip doyana kadar yerdik.
ilk emekli olduğumda 195 milyon alıyordum ,her ay enflasyon zammı veriliyordu. 2001 'de 265 milyondu emekli maaşım. restoran zincirinde bölüm müdürü idim 600-700 milyon lira arası alıyordum. 2003 ocakta 365 milyon. o kayıtlı. e-devlette.

Tren büfe tarifesi bunlardan birine denk gelmiş olmalı.

şu var ecevit-anayasa kitapçığı fırlatma olayında ekonomi b kadar bozulmadı..
pahalılık olsda çoğu akşam(9,5-10 )sıkılır başka yerde içmeye giderdim (haftanın 5 günü de içerdim. sabahta kahvaltıyı dışarıda yapardım. ucuzdu ki restoranda bedava kahvaltı vardı hem de deniz kenarı çırağan sarayı ben kürt börekçisini tercih ederdim. şimdi ufacık kürt böreği 9-10 lira
arjantin bira 500-600 bin lira idi hatırladığım kadarı ile.( rakamlarda yanlışlık olabilir eski olay hemde para birimleri çok oynadı.(tl-ytl-tl )

işçiye ,emekçiye bu ülke hep zor oldu ama bugünkü gibi hiç olmadı.

6 sene önce o sıfır araç alacak durumum vardı aldım da şimdi don alsam düşünüyorum.

2023 yılı maaşlı insana azap yılı yılı oldu.

şu anda maaşım 7815 lira , boş boş konuşmayın çarparım.
Bu rakamlar tcdd tren içi fiyatlar, haydarpaşa garında ki gar restoranda da fiyatlar fahiş olmasa da yüksekti.
ama söğütlüçeşme'de ki tcdd restoranın da 2-2,5 milyona büyük rakı içip doyana kadar yerdik.
ilk emekli olduğumda 195 milyon alıyordum ,her ay enflasyon zammı veriliyordu. 2001 'de 265 milyondu emekli maaşım. restoran zincirinde bölüm müdürü idim 600-700 milyon lira arası alıyordum. 2003 ocakta 365 milyon. o kayıtlı. e-devlette.

Tren büfe tarifesi bunlardan birine denk gelmiş olmalı.

şu var ecevit-anayasa kitapçığı fırlatma olayında ekonomi çoğu akşam(9,5-10 )sıkılır başka yerde içmeye giderdim (haftanın 5 günü de içerdim. sabahta kahvaltıyı dışarıda yapardım. ucuzdu ki restoranda bedava kahvaltı vardı hem de deniz kenarı çırağan sarayı ben kürt börekçisini tercih ederdim. şimdi ufacaık kürt böreği 9-10 lira
arjantin bira 500-600 bin lira idi hatırladığım kadarı ile.( rakamlarda yanlışlık olabilir eski olay hemde para birimleri çok oynadı.(tl-ytl-tl )

işçiye ,emekçiye bu ülke hep zor oldu ama bugünkü gibi hiç olmadı.

6 sene önce o sıfır araç alacak durumum vardı aldım da şimdi don alsam düşünüyorum.

2023 yılı maaşlı insana azap yılı yılı oldu.

şu anda maaşım 7815 lira , boş boş konuşmayın çarparım.
kılışdar zamanında bile bu kadar olmamıştır.
görsel
tren yolculuğunu hep sevmişimdir. pamukkale ekspres ile 4 defa istanbul denizli arası yolculuk yaptım. yataklı vagonda (örtülü kuşetli bilet alıp) seyehat ettim. o zamanlar (milattan önce, pardon ya akp den önce zamanlar) bodrum da yazları çalışmak tatili bedava getirmek, eğlenmek, para kazanmak, yabancı dil için sezonluk macera için bodrum'a gidip gelirken pamukkale ekspresi kullandım.

o zamanlar ülke bu kadar geri gitmemişti. yemek vagonunda yemek yiyip rakı-viski-bira içmek, sohbet muhabbet etmek eğlenmek gayet normaldi. bu kadar araplaşmamıştık. dikkat ediniz din değil burada sorun olan...

aynı şekilde 2003 yılında evliliğimin ilk yılında erzincan'a doğu ekspresi yine örtülü kuşetli biletle içerek yatarak eğlenerek gitmiştim. araba ile uçak ile gitmekten daha zevkli oluyor tren yolculuğu. şimdi nasıl, içki alem imkanı var mı bilmiyorum.