bugün

pesimist ep'leri bilmez bunlar. pesimist ep'leri bilen, oradan beri dinleyen versiyonu gerçek rapçi'dir.
(ara: sagopa kajmer i anlamayan ve üstüne üstlük çekemeyen ezik büzük güruh) *

aslında ezik ve asi olmayan toplumdur. çünkü sagopa kajmer'in kaç şarkısında asilik vardır soruyorum size.
yok "iki kilo domates versene." diyormuş da ne anlamı varmış. bir de şuna bak*;
saçımı beyaza boyayan hayat ressamının elleri kadar hafiftir tekmesi kaderin
ceza'nın yükseli$ grafiği __-^^-__________ gibi olduğu için
sagopa'nın da buna benzer bir grafik çizeceği kuvvetle muhtemeldir. grafiğin en üst noktasındadır zannımca.
(bkz: genç ergenler rahatsız)
kırık çocuk yani b-boy *ların ortamına giren az çok kişi bilir bu adamların kaygan zemin üzerinde dans etmeye çalıştığını. kırık çocuk kartonu sermiş asfalta kelimesinden başka ne anlanıyor bilmem ama galiba biraz araştırmak gerekiyor. yazan yazmış ama okuyan anlamamış ne fayda...
şu şarkıları dinleyen gençlik, ayrıca da şarkıda tek bir cümleye değil de anlam bütünlüğüne bakan gençliktir, ergen değildir.
(bkz: geçmişi gölgeye teslim ettim)
(bkz: analiz) *
(bkz: anlamadığını yüceltmek)
"doğru söylüyor abi herif. tabii. baksana, herif 500 sayfalık kitap yazmış ben de bir b.k anlamadıysam, demek ki.. bu ne engin kültürdür, bu ne sonsuz ilim deryasıdır? ali sevilmez mi caan can, dooost dost?". evet canlar, bu alıntıyı henüz g.t kadar herifken dillendirdiğim düşüncelerimden yaptım.

marx amca'nın bir kelamına bakalım, ne diyor adam misal; "birikimin ilerlemesi, eğer sermayenin değişen kısmının nispi büyüklüğünü azaltıyorsa, bu, hiç bir zaman, onun nispi büyüklüğünde bir yükselme olasılığını dıştalamaz." g.tün yiyosa anla, hadi bakim. dıştalamak ne abura koyim. bi solcuyla konuşurken herif bu cümleyi kursa, "sen kimi muştalıyosun lan!" deyu bağırıp, saplarım böğrüne pıçağı. şimdi marx dede'nin 3 cilt, tuğla gibi kitap dolusu benzer cümlelerini okuyup; "baba aç kapıyı, devrim yapmaya gidiyorum. ama önce şu zincirlerimi çözmen gerekecek." deyu ayaklanmamak işten bile değil aziz ve muhterem gardaşlarım.

yahut genç kardeşimize risale-i nur'dan bi kuple gelsin; "Sevab-ı uhrevî için, dualarını kazanmak niyetiyle ve hizmetin hüsn-ü tesiri noktasında gelecek temsildeki sırra binaen, belki o hissin meşru bir ciheti bulunur". arkadaş b.ku yedi şimdi. said nursi'nin de söylediğini çakozlamadığı için, babanın rakısını elinden alıp; "tevbe istiğfar eyleyeceğiz inşaallah muhterem pederciğim, iblis'in şerrinden cenab-ı hakk'a sığınırım." deyip lavaboya dökerekten, babadan temiz bir sopa yeme ihtimali de doğacaktır tabii.

lafı nereye getireceğim? bu sagopa kajmer dediğimiz rap camiasının yeni starı da, genç kardeşlerimizin bu dengesizliğini iyi gözlemlemiş olacak ki, bu boşluğu iyi değerlendirip ver etmiş saçmalığın, anlaşılmazlığın gözüne. ne mesajı ne şeyi lan allah aşkına deli misin? ingilizce'yi yeni öğrendiğim dönemleri hatırlattı bana bu şimdi. anlamadığım cümlelerden bir iki kelime seçer, cümleyi kavradığımı sanırdım ama içimde de hep bir şüphe olurdu, öyle demek istemedi mi acep diye. sallıyorum, herif karıya selam veriyo, karı cevaben; "how do you do?" diyo. "how" ne demek; nasıl. "do" ne demek, yapmak. "you" ne demek, sen. kur cümleyi şimdi; nasıl yapıyorsun? ergen aklına ister istemez geliyor, "lan bu ecnebilerde cinsel özgürlük had safhadaymış ama.. her selama verene de.. yok canım yok yok olamaz" deyu. halbuki benim anladığım gibi bir mesaj falan yokmuş, karı bildiğin "nörüyon?" diyormuş.

dur bak ben de yazayım bir şeyler, bana da hayran olun olmaz mı? hatta alttan altan mesaj da vericem size. come on dj, give me the müyzık:

up,tıss, up up tıs, up tıss, up up tıs

beyaz bi ruhla başbaşa, yeni bi gün doğmak üzere
ateş suyu, başını döndürür ha insanın, sen de al.
zorlu yollardan geçtim, elimde ve hassas yerlerimde nasır var.
şimdi ruhla başbaşa, önce ormanlardan geçtim,
ormanın sonunda değerli elmas, senelerdir özlenen.
senindir dedi beyaz ruh, al, öp, okşa.
vesaire vesaire.

okudun değil mi muhterem kardeşim? şarkıda ne anlattığıma dair bir fikrin yok, bir b.k da anlamadın sözlerimden ve bana hayran oldun. iyi dinle beni a bostan hıyarı, bu şarkı gerdek gecesini anlatıyor. ahahah. şaştın galdın değ mi? tekrar oku anlarsın.

anlayamayan dangoz içün transkripsiyonunu veriyorum metnin:

beyaz ruh: gelin
ateş suyu: alkohol
zorlu yollar: abazanlık
eldeki ve hassas yerdeki nasırlar: eee otzbir.
orman: genital bölgedeki istenmeyen tüyler
elmas: ehheh.

işte sagopa hayranı ezik ergen gençliğin panoraması aziz ve muhterem yoldaşlar.
sogapayı dinlemeyi yada anlamayı tercih etmek yerine burda birbirine ayar vermeyi tercih eden gençliktir. rastgelsindir.
sagopa kajmer'in sanatina saygi duyulmasi gerektigini bilmeyen ve cok kaliteli sözler yazan bir kisiyi sevenlere ezik diyenler kadar ezik olmayan gencliktir.

(#1388661) gizli bakinizla yazilmis dizelere dikkat. bu sözleri sen yaz, sana hayran olsunlar. ha ben hayrani degilim ama saygi duyuyorum. adam yaziyor. hem de kalemi aglata aglata. bunu hazmetmek gerek.

"odamin hayaletisin sessizligine asigim... "
sagopa kajmer o bok attığı şarkıcı ve sanatçılar ile ünlü olmuştur. bunun detroid ayağı da eminem denen rapçidir. tıpkı onun gibi ünlü olmak için millete sövmüş, saydırmış, küfretmiş ardından da yine onun gibi siyasi eğilim gösteren şarkılar yapmış ve yine onun gibi hayatını şarkılara döküp ünlü olmak istemiştir. bu adamı dinleyen ister ergen olsun, ister yetişkin bunları göz önünde bulundurmalı ve böyle kişilere prim vermemelidir.
sagopa nın şarkı sözlerini anlayan; adama hayran olur, doğru.bu başlığı açacak kadar ezik olanlar da dinleyebilir çok normal.
pink floyd, u2, mozart, madonna... hayranı ezik ergen gençlik.(!)
en az bunun kadar saçmalık. ortak yan sagopa da u2 da müzik grubu
edit:sagopa yı her adam anlayamaz.önce önyargılarını yıkacaksın, yaptığı müziği metalci adam rap dinlemez yargısıyla itmektense, maskeli balo şarkısını dinlemeye başlarlarsa never ending nightmare müziğini fonda duyarlar.
yani kolay değil sagopa dinlemek, anlamak önce her müzik çeşidinden haberdar olacaksın, hayat sana sillesini vurmuş olacak.. bu da ergenlik döneminde olmaz henüz.
hayatta başarılı olamamış bu nedenle kendisini hayatın tokadını yemiş hisseden gençliktir. gündelik yaşamlarını 50 kelime ile çekip çevirebildiklerinden, ellerine geçen gazetenin önce spor sayfasını okuyup sonra magazin sayfasındaki hatun resimlerine baktıklarından, kısacası ufukları çok dar olduğundan onlara bu tür söylemler çok etkileyici gelir hatta ve hatta derinden de etkilenirler. üstüne üstlük manasının çok derin oldğunu ve herkezin bunu anlayamayacağını iddia ederler.

rap ve hip hop kültürünün(!) ortaya çıkışına, toplumun hangi kesimlerinin bu müziği dinlediğine bakmak bile yeterlidir aslında.
baslik alti entryleri okudugum kadari ile ; sevenlerinin '' sanat yapiyor saygi duyun'' diye yazdigini okudum. ana temaleri bu.

ancak sanatci denen kisi önce baskalarinin zevklerine , tercihlerine saygi duymali.
bir sarkisinda bastan sona pop veyahut rock müzik yapan , söyleyen ve dinleyen herkesi bastan sona küfür bombardamina tutmak sanatmi.

(bkz: siktirin gidin) bu size degil efendim yanlis anlamayin , sagopanin sanat eseri sarkisinin adi.
sarkinin temasi ne kadar pop dinleyen varsa söyleyeni ile beraber . oros... cocugudur.
yakinda cikacak albümünde ise anan yesin killi sucugu isimli sarkisiyla sanatini bir kademe daha arttirmasini umumuyoruz.

tophane rihtiminda verecegi konserde ise tüm sevenlerinin üzerinde ben bir picim yazili elbiselerle gelip domalmalari bekleniyor.

--spoiler--
ayriyetten ; sanirim bana dahi orospu cocugu demis , vay pic sende o göt varsa karsima cik sana göstereyim , samsun'un yüzkarasi
--spoiler--

(bkz: kendi memleketinde sevilmeyen sarkici)
sayıları azımsanamayacak kadar fazladır sagopa gözlerinde o kadar büyümüstürki sanki amerika kıtasını kesfetmistir. kendilerine göre felsefeleri vardır. tanıdıklarımın %90'ı özentidir.
(bkz: biz rap yapıyoruz homie ezelden beri)
biraz zaman tanınması, "seninle yas 25 oldugunda tekrar görüşelim kardeşim" denilmesi gereken delikanlı yada genç kızdır, normaldir normaldir. Eger yaş 25 ise fakat fikir ve zikir aynı devam ediyorsa acımasızca yerilmeyi hakettiğine kanaat getirilip gereği yapılmalıdır...
doğru yoldaki ergendir. bu gün pek çok barış manço hayranı, çocukken sözlerindeki satır aralarını okumadan dinlerdi barış manço şarkılarını. yıllar geçtikçe gelişen algının sonucunda sözleri anladıkça daha bir sever, sahiplenir oldular. barış manço ile sagopa kajmer'i karşılaştırmak gibi bir cahillik yapmıyorum ama durum benzerdir.
"odamın hayaletisin sessizliğine aşığım" gibi 3 satır şiir yazan birinin sanat olsun diye yazabileceği bir lafı büyütür de büyütür.
(bkz: annem ergen mi lan)
(bkz: ben de gecikmiş ergenim o zaman)
Cezayı dinleyip çoşan gençlikten daha hayırlıdır en azından..hiç yoktan cezadan ''otu, b.ku ''öğrenmek yerine adamakıllı kelimeler öğrenen ergendir..