bugün

ne yazık ki günümüzde gerçekleşmiş olan durumdur.

çok basitçe anlatacak olursam;

bir rahatsızlığınız varsa, hiçbir sonuç vermeyeceği kesin olan işlemleri ısrarla üzerinizde denerler, (size türlü türlü kağıtlar imzalatarak) ya da birtakım ilaçlar vardır, (bu hastalık için kullanılmayan ama kullanılabilir mi araştırması yapmak için) ve bunun ücretini sizden alırlar. (devlet karşılamıyor genelde, asgari ücret fiyatında ilaçlar bunlar.)

veya bir ilaç yazılır yanında mide koruyucusu yok bilmem nesi derken bir bakmışsınız günde 1 avuç hap içen birine dönüşmüşsünüz. (bunların da bir kısmını devlet karşılamıyor.)

doktorlara asla lafım yok, onlara saygım sonsuz ama "sektör" tamamen insanların hassas noktası olan sağlık üzerinden nasıl daha çok para kazanırım'ın peşine düşmüş. hastanelere bile güvenemiyorum artık.
Malesef ki pek çok hastalığın tekrar tekrar başvurulması ve ilaç sektörünün ölümüne nasiplenmesi için tam tedavi edilmediği gibi bir gerçek ve burada dizginleri elde tutan daha güçlü bir kontrol sistemi var.
Bu arada daha geçen haftalarda başımıza gelen olay; dayım kısmi felç şikayetiyle hastahaneye götürüldü ve inme vakası olduğu yüzünün eğilmesinden belliydi. Damar tıkanıklığı ve kronik hastalıklara sahip. Hastahanede amk doktoru teşhis koymak için 3-5 saat müdehalesiz bekletip birkaç yüz para söktürdükten sonra hastahane teşkilatının yeterli olmayacağını söylemiş. Amk karısının baştan söyleyip başka yere sevk etmeye çalışmaması yani gayri ahlaki müdehalesizliği yüzünden felç, aşılması çok zor tahribatlar bırakmış oldu..
Benim anneannem 90ına merdiven dayadı mesela sana gelen hasta 90 yaşında olsa ona da mı aynısını yapacaksın ? Misyonu hayat kurtarmak olan insanlar Hangi ara bu kadar şerefsiz ve vicdansız oldunuz ?
Yazıklar olsun..
Haşmetlimiz en son hastalara müşteri diyordu.
kesnlikle doğru bir görüş. sektörün içinde olduğum için söylüyorum, özel kurumlar hastalara hasta olarak değil para olarak bakıyor. devlet hastanelerinde ise sıra bulabilirsiniz bulun...
Annemin bir akrabası 250.000 liralık by pass ameliyatını karsiyalayamadigi için devlet hastanesinde ameliyat oldu. Ameliyatta beyin kanaması geçirdi (ne alakaysa) felç kaldı ve şu an ölümü bekleniyor.

Paranız varsa yaşayabiliyorsunuz kısacası.
Sütlü: geçmiş olsun, emboli yapmış sanırım. O, liposuction’da bile oluyor maalesef.. üzüldüm kadıncağıza..
ve ticareti daha rahat yapabilsinler diye hastaneleri olan kişiler bakan yapılıyor bu ülkede.
Eğitimde Arap atı gibi yarıştırılan, özel okulları olan bir yerde sağlıkta olmamasımı garibime gidiyor yoldaş.