öncelikle hangi rüyadan uyanıldığını anlayamamak şeklinde zuhur eden eylemdir. "lan" dersiniz "ben şimdi uyandım mı?". cevap her halükarda "evet"tir. ama hangisinden uyandınız? rüyanızda gördüğünüz rüyadan mı yoksa gerçek rüyadan mı?

(bkz: paradoks)
iki kızı birden idare ederken, birinden tekmeyi yemektir... ikisinden de yerseniz toptan uyanmış olursunuz...
Yahu rüya bile atraksiyonlu gerildim uyandım.
Rüyamda rüya görürken uyandığımda bilincim açıktı desem inanmazsınız. Çok tırstım. Ayrıca rüyada uyuyamamanın etkilerini bedenimde fiziksel olarak hissettim.
Sonra kendime bir geldim kanka uçaktayız. Bu iş adamı olacak ibne bana bir gülüş çaktı, dedim bu iş tamam. Havaalanında da sorun çıkmadı çok şükür.

Bir sevinçliyim ki sorma gitsin.
Hemen bizim bakkal rasim'e uğradım. Çitos falan aldım bizim çocuklara. Hanıma da evde kalmamıştır diye bir paket çaykur tiryaki, yarım kilo da şeker aldım. Kolonyayı ve lokumları da unutmadım tabi. Hoşgeldin ziyaretine falan gelir komşular maazallah.

Gittim eve. Bizim çocukları gördüm bahçede. Uçuyorum sevinçten. Dedim sonra lan bu işte bir ibnelik olmasın. Yolda gelirken yemek için aldığım cipsin içinden bir fırıştak çıkmıştı. Aldım onu çevirdim hemen.

O arada baktım çocuklar bana koşuyor, dedim çevirmişim fırıştağını gittim sarıldım çocuklara, cipsten elime bulaşan yağı sildim üzerlerine bir güzel...
Sen bide şeyi düşün rüyada işediğini görürken uyanınca da altına işemek. Rüyanın beter hali, küçükken efsane işerdim be.
Başlangıç filminin etkisinde kalmış yazar söylemidir.
4-5 kez zincirleme şekilde olduğunda illa ki kabusu takiben uyku felci ile sonuçlanan olay. bir kere iki kere üstüste rüyadan rüyaya uyanınca genelde rüya olduğu anlaşılıyor, lucid dreaming ya da normal uyanmaya meylediyor ama tam ne olduğunu anlayamayınca uzuyor da uzuyor.