bugün

her insanda farklılık gösterecek ve kendilerinin kontrolünde olmayan mevsimlerdir. bütün mevsimler var mıdır bir insanda belki, en azından her insands iki mevsim vardır bunu görebilirsiniz.

ruhumuzun düşüncelerimizin psikolojimizin hissettiği ve sonrasında bize hissettirdiği mevsimler. insanların fark etmesi için biraz düşünmeleri biraz hayal kurmaları yeterli ama insanlar bunun yerine modern dünyalarında yaşıyorlar, yaşasınlar da ama insanlık modernlik adı altında saçma bir yere gidiyor.

bir sonbahar mevsiminde ruhunuzun ilkbaharı yaşaması mümkün yada bir ilkbahar ayında sonbaharı yaşaması mümkün. her mevsimin hissettirdikleri farklı ve derinlikleri de farklı.

ruhumun mevsimi ise bu yaz ayında, sonbahardan kışa geçiş zamanı gibi soğuk ama kar yağmayan rüzgarları olan bir mevsim ama soğuk olsa da üşüsem de çalan bir müzik var ve bu tebessüm ettirmeye yetiyor. kış mevsimi bu mevsimi her zaman hissetmem ve benim kontrolümde olmayan bir mevsim derinlerimde olan tuhaf.

bir de yaz mevsimi pek yoktur mevsimlerimde bu mevsimin ruha etkisinin pek az olduğunu düşünürüm ve bu mevsimdeki hislerin daha fazlası ilkbahar mevsiminde var. mevsimler güzeldir en çok da hayal kurarken.
insan ruhunda açan güneşin, yağan yağmurun, kapanan havanın, erimek bilmez pis karın insanı dışarıdaki havadan daha çok etkilediğini düşünürüm hep.

havada kar varsa sobanın başına geçer ayaklarını değdirip çeke değdirip çeke ısınırsın da eğer ruhundaysa o erimek bilmez pis kar, kapalı hava, buz gibi soğuk ;
elektrikli sobanın önüne minderi çeker oturursun, çayını içersin montla durursun da yine üşürsün.
hem de tüm haberler aralık ayında bahardan kalma gün diye bangır bangır bağırırken.
facebookta millet gezme, piknik, mutluluk fotoğrafları paylaşırken onlara kızarsın ulan amına kodumun çocukları nasıl bu kadar mutlusunuz? ne sıcağı üşüyorum. üşüyorum amına koyayım köpekler gibi üşüyorum.

ben bu anı 26 aralıkta yaşadım, yıl 2015.
şu sıralar aklıma geldi o günler de, açtım o zamanın haberlerine baktım.
tüm türkiye de bir sıcak hava hakimmiş, 20 derecenin üzerindeymiş havalar.

http://www.karar.com/gunc...agaclar-cicek-acti-691017

ağaçlar ilk bahar sanıp çiçek açmış oha.
ben elektrik sobasının önünde montla oturuyordum, yine de üşüyorum diye ağlıyordum. ağlamamın başka sebepleri vardı. aylar hep şubattı aq.

bir başka örnekte şu 8 ay mesela.
neden bilmem(!) * mayıstan kalmayım. aylar hep mayıs sözlük. hatta nisanın sıcak günleri *

Allah kalbimizi ilk bahardan ayırmasın sözlük.
Son bahar.
yaşam karmaşasında dolaştığın ama doğayı seyre daldığın ilkbahar misali kalbini hayatla dolduran,

dinlenmeyi umduğun ama sıcağından usandığın yaz gibi hislerini uyandıran ,

dökülen yapraklara bakakaldığın ama uzaklaştığını anladığın sonbahar misali umutlarını solduran,

üşürken yalnız kaldığın ama nefesine ufak dokunuşlarınla camlara kazıdığın kış gibi düşlerini saklatan..

tanım: ruh hallerinin mevsimler ile betimlenmesi..