kim bunlar? evet soruyorum kim bunlar?

geçtiğimiz günlerde yaşadığım şehire geldi rte, üşenmedim karıştım kalabalığın arasına dedim bir bakayım bu adamın hedef kitlesi kimdir? nedir? önüme geleni süzdüm, kılık kıyafetinden yürüyüşüne kadar. gözlerinin içine baktım herbirinin, anlamaya çalıştım içinde bulundukları ruh hallerini.

ezelinden beri miting meydanlarını dolduran insanların kafa yapısını anlayamamışımdır. aklım yetmiyor. bir insan oraya neden gider? neden çöl sıcağında, muson yağmurunda bile inatla orda durur mantığım almaz. kendisiyle konuşulmadığı, haber ajanslarının orada olmasından istifade ederek diğer siyasi figürlere laf işittirmek amaçlı bir konuşma yapılmasına rağmen bir kişi neden saatlerce bu ızdırabı çeker bilemem? bunları bile bile yine de girdim kalabalığın arasına. büyük çoğunluk ismail yk veya seda sayan tarzı bir sanatçının konserine iştirak etmiş gibiydi. platformda yerli yersiz, anlamlı anlamsız cümleler sarfeden adam kimsenin umurunda değildi. kitlenin umurunda olan tek şey, sadece televizyon ekranından gördüğü o muhterem şahsı bir kez olsun canlı görebilmek, endamlı türkiye cumhuriyeti başbakanının boyunu posunu şu fani dünyada bir kerecik seyredebilmekti.

üç tur attım kalabalığın oluşturduğu çerçevenin etrafında. 28 yıldır aynı şehirde yaşıyor olmamıza rağmen daha önce bir kez olsun bile görmediğim yüzlerce insan gördüm. çoğunluğu 45 yaş ve üzeri erkeklerden oluşan bu kitleyi analiz etmeye çalıştım. gözüme ilişen sarıklı, cüppeli, kara çarşaflı sayısı, çalışan memur sayısı ile hemen hemen benzer yüzdelerde seyretti. kocasını işe gönderip mitinge komşusuyla gelen işsiz kadın sayısı bu yüzdenin biraz altındaydı. emekliler, bakkallar, manavlar, elektirikçiler gibi mahallelerde yaşamını kazanan küçük esnaf bu güruhun hemen hemen %50 sini oluşturuyor diyebilirim.

hergün ana haber bültenlerinde dinledikleri, kahvede, iş yerinde, yemek masasında kritiğini yaptıkları, her buldukları fırsatta söylediklerini akıllarına kazımaya çalıştıkları adam şehirlerine gelmişti. canlı kanlı karşılarındaydı dünyaya posta koyan lider. ellerinde bayrak, gözlerinde anlamsız bir sevinç okudum bu kalabalığın. kanlarında heyecan, akıllarında beklenen günü gördüm. neden bilmiyorum, her biri oy kullanmak için can atıyordu. haksızlık etmiyim, satır arası biraz empati ilber ortaylı'yı dinlerken bende zaman zaman öyle oluyorum.

neyse; rte'nin hiçbir söylediğini tam anlamıyla dinlememelerine, dinleseler bile 'doğrudur' ön yargısı ile sorgulayamadan, eleştiremeden, karşı koymaksızın kabullenenip hepbir ağızdan 'eeeeveeeetttt' demelerine bir anlam veremediğim bu insan topluluğunun mevcut anayasayı bildiğini, demokrasiyi bildiğini, anayasada değişecek maddelerden haberdar olduğunu, değişimi, bu referandumun hayatlarını nasıl etkileyeceğini düşündüklerini ve önemsediklerini pek zannetmiyorum. fakat bu kalabalığın da seçimlerde belirleyici rol oynayacak olmasını da içime sindiremiyorum.

vesselam, bu kitlenin türkiye'de yaşanan günlük reel hayatta pek fazla etkisi olmamasına rağmen gerek birey olarak gerekse kelebek etkisindeki rolüyle türkiye'nin işleyen düzenini etkileyebilecek olmasını kabul edemiyorum. vizyonsuz, hedefsiz, televizyonun verdiğinden başka bir dünyası olmayan, klişe, çağdam bir adım belki de iki adım geri türk insanlarının oluşturduğu bu kitlenin ülkemin geleceği hususunda bırakın söz sahibi olmasını, etkileyici derecede söz sahibi olmasını benimseyemiyorum.

bir yandan bu güruhun neden günümüzde hala bu halde olduğu, bunun suçlusunun sorumlusunun kim olduğunu düşünüyorum bir yandan da benim neden onlar hakkında böylesine cümleler kurmak zorunda kaldığımı. üzülmüyormuyum zannediyorsunuz? içim parçalanıyor. ben ülkemi seviyorum.
(bkz: eveeeeett)
300 spartalı filmindeki 300 spartlıdan çıkan sese benzeyen bir ses çıkaran güruhtur efenim. huuuaaaaaaaaaa !!!!!
ortak özellikleri müslüman olmalarıdır.

gayet normal, müslümanlar müslümanca davranırlar. kendilerinden istenen bu, yetiştirilme sebepleri ve tarzları bu.

kırılması gereken bir döngü.

kırarız.
akp mitinglerinde kendinden geçen ''rhööEveet'' diye kendinden geçen güruhtur.

http://www.facebook.com/p...43119845728306&ref=mf
rte: sen salak mısın?
+ eveeeet. (bkz: rte nin her dediğine evet diye bağıran güruh)
mitinglerde karmaşık soru sorunca afallıyorlar bazen.

- o dönemde bunlar olurken sizin var olmadığınızı iddia etmediler diyebiliriz misiniz sevgili kardeşlerim?
- eveeğğğğ??
rte dağıttığı makarnanın içine bir şey koyuyormu diye düşündüren bir sorudur.
Sonra da hüloolooğğ diye bağıran güruhtur.
size koyun diyorlar.
- evveeett.
size kömürcü diyorlar.
- evveeeettt.
öyle misiniz?
-evvvveeeeeeet! oh yes!
anlamadıkları bütün soruların onay beklediğini umarak, yüzde elli şanslarını* kullanan güruhtur. evet yüzde elli*.
Her yer başbakan diye bağırmasından daha kötü olan durum .
- allah belanızı versiiiiin!
- eeeeeevvvvvveeeeeet....
en öndeki koyuna bakarak o ne yaparsa aynısını yapan koyun sürüsüdür.
ork sürüsü.