1. 1.
  Çoğumuz sekiz temel kan grubu olduğunu düşünsek de (Her biri pozitif veya negatif olabilen; A, AB, B ve 0); şu anda bilinen 35 kan grubu sistemi ve her bir sistemde milyonlarca varyasyon bulunmaktadır. AB0 sistemine girmeyen kan grupları nadir olarak görülür ve böyle gruplara sahip insanlar, kan nakline ihtiyaç duyduklarında uyumlu bir donör bulmak zor olabilir.

  Zaten nadir olan bu kan gruplarının bazıları inanılmaz derecede zor bulunuyor. En sıra dışı kan grubu olarak bilinen "Rh-null"; adından da anlaşılacağı üzere Rh sisteminde herhangi bir antijen içermez. Aslında bir kişinin bazı Rh antijenlerinden yoksun olması nadir değildir. Örneğin, Rh D antijenine sahip olmayan insanlar "negatif" kan gruplarına (ör., A-, B- veya O-) sahiptir. Yine de, birinin tek bir Rh antijenine bile sahip olmaması olağanüstü derecede olağan dışıdır. O kadar olağan dışı ki; araştırmacılar tüm dünyada Rh-null kan grubuna sahip 40 civarı insan bulabildiler.

  Bu kan grubunu daha da ilginç yapan şey, genel verici olarak bilinen 0- kan grubundan daha fazla gruba donörlük yapabiliyor olması; hatta neredeyse bütün kan gruplarına uyumluluk sağlayabilir. Kan nakli yapıldığında verilen kanda alıcının kanında olmayan antijenler varsa, vücut bu kanı reddetmektedir. Rh-null kan grubunda Rh, A veya B antijenlerinin hiçbiri olmadığı için neredeyse herkese kan verilebilir.

  Ne yazık ki, dünyada bu kan grubuna sahip sadece dokuz donör var, bu yüzden sadece aşırı durumlarda kullanılıyor. Potansiyel bir cankurtaran olarak kısıtlı arzı ve muazzam değeri nedeniyle, bazı doktorlar Rh-null'e "altın kan" demektedir.

  Rh-null tipine sahip insanlar, kanlarının diğer nadir kan gruplarına sahip insanlar için hayat kurtarıcı olduğunu bilseler de, eğer kendileri kan nakline ihtiyaç duyarlarsa hayatları dokuz kişinin donörlüğüne bağlıdır.
  1 ... vahdettino rossi