1. 1.
  1153 ve 1160 yıllarında antakya'da varolan prensliğin yöneticisi olan şovalyeydi. 1187 yılında selahaddin eyyübi tarafından idam edilmiştir. idam edilişi bernard hamilton tarafından şöyle anlatılmıştır: *
  "Saladin invited the king to sit beside him, and when Raynald entered in his turn, he seated him next to his king and reminded him of his misdeeds. "How many times have you sworn an oath and violated it? How many times have you signed agreements you have never respected?" Raynald answered through a translator: "Kings have always acted thus. I did nothing more." During this time King Guy was gasping with thirst, his head dangling as though drunk, his face betraying great fright. Saladin spoke reassuring words to him, had cold water brought, and offered it to him. The king drank, then handed what remained to Raynald, who slaked his thirst in turn. The sultan then said to Guy: "You did not ask permission before giving him water. I am therefore not obliged to grant him mercy." After pronouncing these words, the sultan smiled, mounted his horse, and rode off, leaving the captives in terror. He supervised the return of the troops, and then came back to his tent. He ordered Raynald brought there, then advanced before him, sword in hand, and struck him between the neck and the shoulder-blade. When Raynald fell, he cut off his head and dragged the body by its feet to the king, who began to tremble. Seeing him thus upset, Saladin said to him in a reassuring tone: "This man was killed only because of his maleficence and perfidy".

  kaynak: The Elephant of Christ
  -1 ... irishstorm
 2. 2.
  haçlılar'ın en atak şövalyesiydi. yaptıkları 21. yüzyılın değerleriyle yargılanırsa suçludur. o dönem müslümanların saldırılarının da çok amansız olduğu silahsız hacı kafilelerine saldırıp kılıçtan geçirdikeri unutulmamalıdır. tam da bu nedenden değerli evrak ve bankacılık dedilen şey icat edilmiştir.

  reynaud bir zalimse diğerleri de öyledir. kaçma imkanı varken kudüs'ü savunmaya gittiği yani kendi açısından tutarlı biri olduğu da bir gerçektir.

  ayrıca; (bkz: istanbul un fetihten sonra yağmalanması)
  ... yer demir gok bakir
 3. 3.
  bugünkü ürdün'de toprakları olmuş olan maceracı bir haçlı senyör. selahaddin eyyubi döneminde yaşamıştır.

  kızıl deniz'e bir sefer düzenlemiştir. seferin kızıl deniz ticaretinin hakimiyetini mısır ve yemen'den haçlılara geçirmek olduğu rivayet edilirse de , renaud'un daha önce kıbrıs'a düzenlediği yağma seferi ve kariyerinin geneli dikkate alınınca bunun da yağma ve müslümanları terörize etme amaçlı bir sefer olduğu görüşü daha kuvvetlidir. nitekim seferin hedefleri arasında hz. muhammed'in naaşını ele geçirmek olduğu da nakledilmektedir.ancak sefer büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmış ve ordunun hemen hemen tamamı ölmüştür. daha ileride hıttin savaşı sonrasında esir düşen renaud'u da bu sefer ve başka saldırıları nedeniyle bizzat selahaddin'in kendisinin öldürdüğü belirtilmektedir.

  (kaynak için : (bkz: haçlı seferleri zamanında doğu ve batı) syf.206.)
  ... usualsuspects