bugün

türkiye'deki ramazanların alışılmış görüntüsüdür. ramazan ayında yoksullara iftar çadırları kurulur, çorba verilir; şu yapılır bu yapılır. peki sonra sonra ne yapar bu yemeğe muhtaç insanlar? bir sonraki ramazana kadar oruç tutarlar herhalde...
arkadaşın bulaşık makinesi bozukmuş, eskisini getir, yenisini götür kampanyası da yokmuş. o da diyo ki hurdacıya vericeğime bi fakire veririm, sevinir garip.
ramazanda yardım yapanları eleştirken hiç bir zaman da yardım yapılmaması mı savunuluyor?

tabi dini açıdan bilgisiz, zayıf bünye "fitre ve zekat" ne zaman verilir bilemeyince böyle aptal yorumlar yapma durumunda olur. bu ramazan çadırları yok iken de anadolunun bir çok yerinde varlıklı aileler köylerinde, yaşadıkları mahallelerde ramazan yemekleri verip tüm aileleri davet eder, fakirlerin ihtiyaçlarını görürdü. bunun yanında şehirlere bu adetleri taşımanın kime ne zararı var?

ramazan çadırlarında verilen yemekleri sadece belediyelerin kendi paralarıyla yaptığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. çoğu inançlı varlıklı insanlar adları duyulmadan hayır işleri yapabilmek için bu organizasyonlara yardım ederler. fakirler için erzak torbaları hazırlayıp onların dağıtılması için verirler. bazı arkadaşlarımız ise bunların sadece belediye tarafından düzenleniyor zannetmesi gariptir. insan kendi kültüründen bu kadar uzak mı olur?

ha! bu yardımsever insanlar bütün yıl fakirleri beslesin diyorsanız bir tek kişiyi de siz besleyin de babayiğitliğinizi görelim. insanlara yardım yapanlara ikiyüzlü diyebilen bünye hangi yüzle başkalarının yardımına ikiyüzlülük diyebiliyor? insanda biraz utanma arlanma olur. "ulan ben hayatımda kaç fakirin karnını doyurdum" diye kendi başına iken bir cevap verir. cahil adama ne anlatabilirsin ki? hem yüzsüz hem cahil. birde bilgisizliğinden utanmadan başkalarına hakaret edebilecek kadar basit.

(bkz: zekat)
(bkz: fitre)
sistemin sorunlarını değil, sistemi çözmeye uğraşmak daha mantıklıdır çözüm olarak.

(bkz: oy tuzağı)
(bkz: oy için kendini satan siyasetçi)
politikadan daha da acısı bir tür kendini tatmindir, egoizmdir. fakir insanları cennet için kullanmaktır. onların sorunlarına kalıcı çözüm aramak yerine düpe düz tanrıyı aldatmaya çalışmaktır. şunu düşünelim; aç insanlara 1 ay iftar verip sonra umursamamak yunus emreye ya da mevlanaya yakışır mıydı? yoksa onlar bu ikiyüzlülüğe karşı mı çıkardı?
ikiyüzlülük olarak tanımlanmasını açıklayacağım nedenlerle kabul etiiğim tespittir.

iftar çadırları kurulur çeşitli kuruluş ve şahıslar tarafından, bu hizmet anlayışının din ile pekiştirileni ve halkın gözünün boyanması işlevini kolaylaştırıcı bir yöntemdir. ikiyüzlülüktür zira ramazan ayının dışında belediyeler ne bu kadar hassasiyet göstermektedir, ne de hangi partideyse o belediye, o partiye üye olanların haricindeki yardıma muhtaç olanların süründürmeden yüzüne bakmaktadır. bu dini bütün, söz gelimi yardımsever pozları her daim ramazan ayında daha fazla pirim elde edilmesinin yegane kurtarıcısıdır, bu da niyeti aleni ortaya koymaktadır.

gelelim fitre ve zekat konusuna;

bunu yardım mantığı ve içselliği ile yapacak ruh olgunluğuna erişen kesimin nazarımda pekde hatırı sayılır çogunlukta olmaması sebebi ile bunuda yardım adı altında dillendirmemenin abes değil isabet oldugu düşüncesindeyim. şöyleki; zekat islamın beş şartından biridir ve hali vakti yerinde olan kesim bunu şart olduğu için, kendisini söz gelimi cayır cayır yanmaktan kurtaracak ve müslüman olmaya yakıştıracak mantıgı ile kendi ahiretliğini hazırlamak için yerine getirir aynı şekilde fitrenin verilmesindeki mantıkta bu şekildedir. yardım; ihtiyacı olan insanın menfaatine işlerken, bu saydıklarımız sözde yardım edenin menfaatine işlemesi ile yerine getirilenlerdir, yardımseverlik değildir.

yardım uzun zamandan beri ramazan ayına mahsusdur da, ikiyüzlülük ne zamandan beri yardımseverlik olmuştur bilinmemektedir.
ramazan da yardim ile ikiyuzlulugun ayni cumlede anilmasi bile hatadir. fakir insanlar, zengin insanlar icin belki cennet vesilesi olabilir. ama fakirlerin kullanimlasi sonucu nasil cikar bilemiyorum. tanri diye bahsedilen allah azze ve celle aldatilamaz. muslumanlarin da zaten oyle bir dusuncesi bile yoktur akillarinda.
ac insanlara 1 ay iftar vermek fitre ve zekatin toplanmasi nedeniyledir. parasi olan bir musluman sadaka vermekle zaten butun sene boyunca da akirleri gozetmeye devam eder.