bugün

tarih ve şekline bakıldığında bana yüzüklerin efendisi filminin esinlendiği bir savaş olma olgusunu uyandıran savaş.
uydurma olmayan gerçek bir savaş.

öte yandan ziya paşa adlı zat zaten tarihi yanlı yorumlayan ve bir o kadar belgelere dayanmadan tahminlere göre konuşan bir tanzimat edebiyatçısır.

kendisi harabat adlı eserinde türk halk edebiyatına eşek anırması demiştir. arap hayranı vasat bir sanatçıdır.

charles martel'in tüm fransa'yı bu savaş için seferber etmesi ve doğru stratejiler izlemesi, bölgeyi hiç tanımayan endülüs emevi ordusunun ise taktik hataları mağlubiyeti getirdi.
eğer franklar önderliğindeki avrupa ordusu emevileri yenmeseydi avrupa şuan müslüman olacaktı.
Poitiers Muharebesini Fransızlar kazanmış, böylece Müslümanların Avrupa'nın içine ilerlemeleri durdurulmuştur. Müslümanlar ispanya'ya Endülüs adını verdiler. Müslümanlar Pirene Dağları'na kadar ilerlemişlerdi. ispanya'yı fetheden müslümanlar, ilerlemelerini sürdürerek Pirene Dağları'nı aşıp, Fransa'ya girdiler. bu muharebeden sonra islam ordularının Avrupa'da ilerleyişi Osmanlıların zamanına kadar durmuştur.
karı kız yağmalamak için puvatya'ya yürüyen islam ordusu'nun Charles Martel tarafından sikertildiği muharebedir.
Charles martel ın tüm batı avrupalı insanları müslüman yakınlarından koruduğu savaş.

Emevi devleti ilk ve en büyük yenilgiyi bu savaşta almış olup ıspanya ya geri çekilmiştir.
charles martel'in elinde yedi kılıcın kırıldığı söylenen savaş. hatta yazının başlığı da şöyleydi:

charles martel poitiers'da
yabancı literatürde Tours Savaşı olarak da geçer.
başka zaman birbirini yiyen avrupa devletlerinin ortak menfaatler karşısında nasıl birleşebildiğinin kanıtı olan savaştır. islam ordusu charles martel'in tek başına durduramayacağı kadar güçlü bir ordududur. frank, germen demeden tüm avrupa milletlerinden oluşturulan bir haçlı ordusu istilayı ancak önleyebilmiştir.
islamcıların anladığı dil başlığından buraya yönlenmiştir. çözemedik niye öyle olmuş.

ölüm hamamıdır. ben demiyorum sözlük diyor.

görsel