bugün

tüm dünyada faaliyet gösteren misyonerlerdir, ülke genelinde bir çok farklı kalkanın arkasına sığınırlar. dikkatli olmak gerekir. konuyla ilgili çarpıcı bir yazı:

PROTESTAN MiSYONERLERi

SEV-ÇEV-ÇYDD

Şu üç Sivil Toplum Örgütü, Avrupa Birliği'nden Hibe almışlardır:

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD). Şimdi bunlardan SEV'i biraz yakından tanıyalım:

SEV, Sağlık ve Eğitim Vakfı

- Fahri Başkan: Şevket Sabancı

- Mütevelli Heyeti: Yaşar Yaşer (Başkan), Sema Gökçen (Başkan Yardımcısı), Mete Akyol, Josef Amado, Ceyda Aydede, Prof. Dr. Mustafa Aysan, Örsçelik Balkan, Tarık Bozbey, Gülsen Çapa, Şükran Çelebi, Candan Çilingiroğlu, K. Erhan Dumanlı, Muhteşem Ekenler, Dilek Erzik, Kenneth Frank, Hasan Güleşçi, Tülay Güngen, Mehmet Gür, ilter H. Gürel, Esin Hoyi, Oktay işcen, Bülent Kalpaklıoğlu, Feyhan Kalpaklıoğlu, Hazım Kantarcı, Prof. Dr. Ahmet N. Koç, Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Prof. Dr. Zeynep i. Önsan, ibrahim Paksoy, Yılmaz Poda, Demir Sabancı, Naci Sığın, Tamer Şahinbaş, Ejide Tanık, Prof. Dr. Aykut Toros, Sait Tosyalı, Prof. Dr. ilter Turan, Yrd. Doç. Dr. Engin Ünsal, Füsun Üstün, Dr. Warren H. Winkler, Mehmet Yaltır.

- Onursal Mütevelliler: Zeliha Dural, Anna G. Edmonds, Burhan Karaçam, Johannes Meyer, Sevindik Özev, Sevim Öztahtacı, Harold Schoup, istemihan Talay, Müjde Tekil, Berin Tümer.

- Yönetim Kurulu: Tamer Şahinbaş (Başkan), Prof. Dr. Serdar Küçükoğlu Sait Tosyalı, Ceyda Aydede, Şebnem Day, Esin Hoyi, ibrahim Paksoy, Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Prof. Dr. ilter Turan.

- Projenin Adı: işten Eve Sağlık: Genç işçiler ve Eşleri için Cinsel Sağlık Eğitim ve Bilgilendirme Merkezi

- Tarih: 03.04.2006

- AB'den Aldığı Para: 191.000 Avro

- Açıklama:

2005 yılının başında, Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş, gazetesinde, Bağlarbaşı'nda Misyoner Okulu ve Başbakan'a Misyoner Komşu başlıklı iki haber yazdı. Adnan Odabaş, bu haberlerinde şu bilgileri veriyordu:

* SEV (Sağlık ve Eğitim Vakfı) ile Prof. Dr. Türkan Saylan'ın başkanlığını yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYD) işbirliği içindedirler.

* SEV, Dünya Kiliseler Birliği'ne bağlı Amerikan Board ile ilişkilidir, aynı binada çalışmaktadırlar. Amerikan Board'un bünyesinde bulunan Protestan Kilisesi, 1830 yılından beri Türkiye'de faaliyet göstermekte ve emrindeki Bible House (incil Evi) Şirketi ile misyonerlik faaliyeti yürütmektedir.

* SEV, Türkiye'de Protestan misyonerliği yapmaktadır.

Adnan Odabaş'ın Üsküdar Gazetesi'nde çıkan bu haberleri üzerine SEV mahkemeye başvurdu ve Üsküdar 4. Hukuk Mahkemesi'nde dava açarak Adnan Odabaş'tan 30 milyar TL. manevi tazminat talep etti. Mahkeme, MiT (Milli istihbarat Teşkilatı)'den bilgi istedi. Olaylar şöyle gelişti:

** 2 Mayıs 2005 tarihinde MiT, mahkemeye gönderdiği yanıtta, Amerikan Board'un incil Evi (Bible House) Şirketi aracılığıyla Türkiye'de Protestanlığın yayılması için uğraş verdiğini doğruladı. MiT, Mahkemeye gönderdiği raporunda; Üsküdar SEV ilköğretim Okulu, Üsküdar Amerikan Lisesi, izmir Amerikan Lisesi, izmir SEV ilköğretim Okulu, Tarsus Amerikan Lisesi, Tarsus SEV ilköğretim Okulu ve Gaziantep Amerikan Hastanesi'nin Amerikan Board ile bağlantılı olarak çalıştığını da bildirdi. MiT'in Mahkemeye gönderdiği raporda, son yıllarda mülk edinmeyen Amerikan Board Heyeti'nin tasarrufu altındaki mülklerini de SEV'e devrettiği ve faaliyetlerini SEV aracılığıyla yürüttüğü bilgisi de yer almaktaydı.

** MiT'ten gelen bilgileri değerlendiren Üsküdar 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, 12 Aralık 2005 tarihinde verdiği kararda, SEV'in 30 milyar TL. tazminat talebini reddetti.

** Mahkeme kararını değerlendiren Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş şunları söyledi:

Gazetemizde yer alan haberlerin hepsi MiT raporuna ve Tapu Kadastro Müdürlüğü'nden aldığımız belgelere dayanmaktaydı. SEV, bunların yalan olduğunu iddia ediyordu. Haklılığımız mahkeme kararıyla ortaya çıktı.

Adnan Odabaş, SEV'in, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile ilişkisi olduğunu da anlattı ve şu çarpıcı açıklamayı yaptı:

Bunlar hep birlikte çalışıyor. Bunlar 20 Nisan 2001 tarihli MiT Raporunda sabittir.

** Adnan Odabaş'ın Nisan 2005'de bir kitabı çıktı: Dikkat Misyoner Geliyor. Bu kitapta şu bilgiler yer almaktaydı:

1. Yaşar Yaşer'in başkanlığını yaptığı SEV (Sağlık ve Eğitim Vakfı) ile eşi Gülseven Yaşer'in başkanlığını yaptığı ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı), birlikte çalışmaktadırlar.

2. Başkanlığını Gülseven Yaşer'in yaptığı ÇEV, deprem bölgesinde eğitim ve öğretim evi projesi hazırlayarak Amerikan Board'dan parasal yardım talebinde bulunmuştur.

3. Başkanlığını Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaptığı ÇYDD, Atatürk ilke ve inkılaplarını kalkan olarak kullanıp, birçok kişi ve kuruluştan yardım adı altında para toplamış, ilgili bakanlıklardan izin almaksızın yurt dışından parasal yardım almıştır. ÇYDD başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Hıristiyan kökenlidir.

Şimdi, buraya kadar anlatılanları kısaca özetleyelim:

SEV, Türkiye'de Hıristiyan Protestan misyonerliği yapmaktadır.
ÇYDD, SEV ile birlikte çalışmaktadır.
ÇEV de SEV ile birlikte çalışmaktadır.
SEV ile birlikte Türkiye'de Hıristiyan Protestan misyonerliği yapan ÇEV, aynı zamanda bir deprem projesi için de Amerikan Board'dan para yardımı istemiştir.
ÇEV'in para yardımı istediği Amerikan Board, Dünya Kiliseler Birliği'ne bağlıdır. Amerikan Board'un bünyesinde bulunan Protestan Kilisesi, 1830 yılından beri Türkiye'de faaliyet göstermektedir ve emrindeki incil Evi (Bible House) Şirketi aracılığıyla misyonerlik faaliyeti yürütmektedir.

Şimdi, bir de ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı)'nın Yönetim Kuruluna bir göz atalım:

ÇEV, Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu:

- Yönetim Kurulu Başkanı: Gülseven Yaşer

- 2. Başkan: (E) Org. Şener Eruygur

- Yönetim Kurulu Üyeleri: Prof. Dr. Nur Serter, Prof. Dr. Necla Ara, Pınar Tünenç, (E) Tuğgeneral idris Koralp, Yusuf Güsar, Leyla Pekcan.

20 Nisan 2001 tarihli MiT raporunda Protestan Misyonerliği yaptığı kesinleşmiş Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)'in 2. Başkanı (E) Org. Şener Eruygur, 25 Haziran 2006 tarihinden beri Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)'nin Genel Başkanıdır.

20 Nisan 2001 tarihli MiT raporunda Protestan Misyonerliği yaptığı kesinleşmiş Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)in Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Nur Serter, 25 Haziran 2006 tarihinden beri Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)'nin Genel Başkan Yardımcısıdır.

Yılmaz Dikbaş
Araştırmacı-Yazar
27 Eylül 2006, Antalya