bugün

-portakalı sarıp sarmalayan, turuncu renkli kabuktur.
-reçeli yapılır.
-sobanın üzerine konulup, eve güzel bir koku vermesi sağlanır.
-üzerine bıçakla şekiller verilir, maskeler yapılır.
-rendelenip, kek yapımında kullanılır.
-selülit görünümüdür. (bkz: portakal kabugu gorunumu)
-bir film ismidir. (bkz: portakal kabugundan gemiler yapmak)
-kendisiyle küllük yapılır. (bkz: portakal kabugundan kulluk yapmak)
* sobanın üzerine bırakıldığı vakit etrafa güzel hoş kokular yayabilme özelliği vardır.
eskiden oda parfümleri, kokulu mumlar yoktu. tütsüler bir de portakal kabukları vardı. gerçi hala varlar ama zamana meydan okuyabilme kabiliyetinden yoksun oldukları için kullanılabilirlik açısından mazinin tozlu sayfalarındaki yerlerini aldılar.
Reçeli çok güzel olur.
rendesi limon kabuğu gibi kek, sütlaç, kurabiye, pasta kreması vb. tatlılar için harika bir koku ve aroma verir.
mandalina kabuğu gibi sobalı bir evde üzerine konduğunda tütsü görevi görür.
rendelenmesi sonucu birçok tatlıya ve kek'e aroma katabilecek zımbırtıdır.
sobayi ozleten nedenlerdendir. bir digeri icin (bkz: kestane) gerci biri yenir biri koklanir amma olsun
fazla miktarda limon kabuğu ve esmer şekerle birlikte blenderdan gerçirip süzüldüğünde ev yapımı şahane limonata olmaktadır kendisi ile. yine blenderda parçalanmış taze nane yaprakları da çok yakışır üstteki üçlüye.

malum yaz mevsimi, serin serin iyi gitmektedir.
(bkz: selülit)
koparmadan soyulur,özenle sobanın üstüne yerleştirilir.
sıcak şaraba mükemmel bir aroma katar.

(bkz: gluhwein)
Taze portakal kabuğunu cüzdana koymanın bereket ve para getirdiği gibi bir inanış varmış. Benim de yeni haberim oldu. Maddi başarıları perçinlemek için belirli tarihler oluyormuş. Merak eden bakar öğrenir ben de bilmiyorum. 12 Mart da bu tarihlerden biriymiş. Pazar günü cüzdanıma portakal kabuğu koydum. Pazartesi günü yeni zam aldığım maaşıma ekstra zam aldım ki beklemiyordum. Şimdi cüzdandaki portakal kabuğunu kurudukça tazelemeyi düşünüyorum. Parayı diyorum belki böyle bulurum bir umut.
selülit çağrışımcısı *
bir selülit kreminin reklam afişinde kullanılarak portakala olan bütün iştahımı kaybetmeme neden olmuş koruyucu dokudur.
rendelenerek yaz mevsimi kekleri için derin dondurucularda uyutulur. yaz mevsimi yeteri kadar iğrenç değilmiş gibi bi de üstüne kek.. anlaşılır şey değil(tamam be tamam).
göze sıkıldığında suyu gözü yakar.