Meclisi artık asker değil polis koruyor biliyorsunuz...

Meclis kapısında artık öyle "az önce darbe yapılmış da meclis sarılmış" gibi görüntüler görülmüyor...

Hayrettir, postal yalayıcıları hiç ağızlarını açmadılar zamanında bu hadiseye. Örneğin, kendini solcu diye satan kart alkolik bir yaşlı amcaya bunu dillendirdiğimde hiç sert bir tepki vermedi... aksine "ver yarraaa gitsin" dedi (sol bitmiş diye boşuna bas bas bağırmıyorum!)

Eh, asker de memur polis de memur ya, kendisi de eski memur, "aşkından dolayı" belki hoşgörüyle karşılamıştır diye üzerinde durmadım zamanında.

Öte yandan, içişleri Bakanı Süleyman soylu nun "polisin vatandaşa kimlik göstermesi" konusunda bazı çıkışları da olmuştu vakti zamanında.

Eskiden "bu arkadaşı alalım" gibi konuşmalar, sizi durduran kişilerin polis olduklarının yeterli kanıtı sayılırdı. Hele biri ötekine "amirim" diyorsa, belediye zabıtası ya da köpek itlaf ekibi de olsa, say ki polis...

Polis size kimlik göstermek zorunda, sizin de sorma hakkınız ve yetkiniz var.

bu bile türkiye nin bazı konularda normalleştiğinin göstergesidir.

Şu polis kimlikleri, düşünüyorum da, Amerika'da olduğu gibi bir "badge" haline getirilemez mi?

Öyle ya, diyelim gece karanlığında, onun polis kimliği mi, Kanarya Sevenler Derneği'ne üyelik kartı mı olduğunu nasıl anlayacaksınız bir bakışta?

aklıma geldi eski bir hikaye anlatayım, size;

merhum aziz nesin tramvaya binmiş de, bakmış "paso" diyen, "şebeke" diyen indirimli bilet alıyor (eskiden ilk ve orta öğretim kimliğine "paso", üniversite kimliğine "şebeke" denirmiş)...

"Paso" demiş...

Tramvay biletçisi şaşırmış, yaşlı başlı adam öğrenci olduğunu öne sürüyor...Kimliğini sormuş, Dümbüllü de çıkarmış evlenme cüzdanını göstermiş.

Biletçi gülmüş, demiş ki: "Hemşerim, bununla tramvaya binilmez, başka şeye binilir!"

Hani diyorum ki, ay yıldızlı, şöyle parlak, şık bir rozet... Yakaya takılır cinsinden, yani bit kadar değil, en az bir cep telefonu büyüklüğünde... Hemen tanınabilsin...

Onu gösterince akan sular dursun, onu gösteremeyince de polis kimseyi çeviremesin yolundan.

Polise "Amerikan kepi" giydiriyorsunuz da, bu niçin olmasın?

Türkiye bazı konularda normalleşiyor, sıkıntılı, sancılı da olsa...

Hele durun, askerin de politika yapan değil, ülkeyi düşmanlardan koruyan bir örgüt olduğu iyice anlaşılsın...

Sivil iktidarın emrinde olduğu iyice bir kabul edilsin... O sivil hükümet hangi "siyasi renkten" olursa olsun... Kemalist olsun, ulusalcı olsun, sağ olsun, sol olsun...

Milli Savunma Bakanı'nın Genelkurmay Başkanı'nın "üstü" olduğu iyice bir belirlensin...

Ordunun, hükümet "Kıbrıs'a çık" deyince çıkmak, "çekil" deyince çekilmekle, "Irak'a gir" deyince girmek, "girme" deyince girmemekle yükümlü olduğu bir dank etsin kafalara...

O zaman Türkiye gerçekten "normal" bir ülke olacak. Evlenme cüzdanını öğrenci kimliği diye yutturma dönemi tarihte kalacak.

iktidar sevdasını vatan kurtarma diye, darbe kuyrukçuluğunu solculuk diye yutturma dönemi de...
Sanki gosterince senin icin bir sey degisecek.
Türk polisinin teçhizatında rozet diye birşey olmadığından gösterilmesi imkansız hadise.
ulan çift fırfırlı görse albayımmmm diye saksoya yatacak adamlar burda yüce türk askerine sallıyor ben de buna tutuluyorum .