bugün

bir askerin ne kadar mal ve ne kadar zeki olabileceğini gösteren sınıftır.

telsiz bataryasından sigarasını yakmayı, telefonunu şarj etmeyi akıl edebilen ancak sol yerine ısrarla sağ ayağını basanların görülebildiği sınıf.
harp döneminde atılgan, sulh döneminde sıkılgan birlik.

savaş çıkarsa gidecek kişilerdir.
çıkmazsa kışlada şafak sayacaktır.

lakin askeri kural bilgileri, komandolardan daha fazladır.
selamlama, sancak taşıma, tüfek omuza, rütbeli silsilesi vs. konularını yalamış yutmuştur.

turist ömer gibi selam çakan komando görürsün ama piyade göremezsin.
en zor askerliği yapan sınıf.
bütün angarya işleri yapan asker çeşididir.

kendimden biliyorum, bildiğin ameleyiz.
askerlerin yürümeyi meslek edinmiş kısımı.aralarında bazı yarışlar vardır ben sırtımda 50kg taşıdım bugün sen kaç kilo?yada bugün 40 km yürüdük bir 40 daha yürürüm diyen henüz motorluaraçların keşfinden haberdar olmamış birlik türü.
savaşta en önce bunlar koşar diğerleride gaz verir tamam siz gidin biz arkadan top atıcaz,tankla gelioz,havadan yer tespiti yapıcaz gibi bahanelerle kandırılan gariban takımı.ama ençok general de bu sınıfran çıkar sanırım birtür gönül alma olsa gerek.
doğudan gelen şehit haberlerinin büyük kısmının sahip olduğu sınıf.
birde tüfekleri vardır.

(bkz: piyade tüfeği)
(bkz: g-3)
Marşları da vardır.

(bkz: Piyade marşı) (ikinci versiyonu insanı daha da gaza getirir.)

ekleme: ayrıca, ulu önder mustafa kemal atatürk'ün sınıfı da piyadedir.
tarih boyunca piyon olmaktan kurtulamamış askeri sınıf.
Hayat mottosu yürümek olan asker. Ne kadar ileri yürürse şöhreti o kadar artar.
Diğer birimler yıllarla aynı görevi yapsalar da rütbeleri nadiren artar. Tıpkı satrançtaki gibi. At her zaman attır, fil her zaman fildir, kale her zaman kaledir. Ama piyade bi idealisttir ve general olma hayalleri vardır. Ama bunun için yürümesi gerek... ¤
askeri bir sınıftır askeriyedeki renkleri yesildir mehmetciğin keplerinde bulunan renkli dugmelerdeki renkler sınıflarını sımgeler.

savaşlarda ilk ölen sınıf da denebilir, çünkü sıcak çatısmaya girerler ve taşıt azdır.
savaşlarda genelde tankların yanında, tankı siper alarak ilerleyen askerlerdir.

komandodan sonra en zorlu sınıftır.
satrançta piyon..
(bkz: piyon)
ulu önder mustafa kemal atatürk ün askeri sınıfı.

kara havacı eniştem inatla topçu diyordu araştırdım öğrendim. *
eski yunan'da ''flanks'' adı verilerek kullanılan ve tarihte ki ilk düzenli savaş birimi olarak kabul edilen birliklere verilen isim.