bugün

babanızın size yeni aldığı bisiklet ile mahallede tur atarken, mahallenin zibidi bebesi hemen yanınıza gelir ve o muhteşem dialog gerçekleşir

- ortağaam nası guzelmiş la pisikledin.
+ babam aldı 18 fites.
- aboooo lambası da var la.
+ bırak olum oynama gıracan.
- ortağam bi binim la! şu direğin ordan dönüp gelecem.
+ olmaz babam kızar.
- ne bilecek baban, hadi laaa valla bak şu direk varya, onun ordan dönüp gelecem hemen. al bak sana bilya veriyim hemde kemik attığını vuruyo, bizim mal mıstıktan üttüm.
+ barııı, bilyaya bak. tamam ver amma hemen direğin ordan dönüp gelecen.
- ayıp sıştın hacı...

ve artiz bisiklete bindiği gibi yavaş yavaş gözden kaybolur. peşinden salya sümük koşarsınız fakat nafile. akşama kadar oturup beklemeye başlarsınız. acaba kaçırdı mı, kaza yapıp bisikleti mi kırdı vs...

akşam ezanı okunduktan sonra anneler balkondan çocuklarını çağırmaya başlayınca siz daha da tırsmaya başlar ve babanıza ne cevap vereceğinizi düşünürsünüz. bu arada karanlıktan yiğido bisikletle gelmektedir. sizin içinizde bir heyecan ve sanki bisiklete ilk kez kavuşmuş gibi bir sevinç.

sinirle...

+ nirdesin la gotusikli.
- ortağam acayip piskletmiş valla 3 kişi bindik bişi olmadı.
+ haşat itmissin la pisikleti. hani direğin ordan dönüp gelecedin?
- valla direğin ordan dönüp geldim. sabahtan beri dönecek direk arıyom, 4 sokak ötede anca direk buldum da döndüm.
+ ?!?!?!?!?!

edit: olay nevşehirde yaşanmıştır, şive bu yüzden farklıdır.
Hikayemizde geçen versiyonu piç olan çocuktur, ne haylazı lan.
O totoşun pisikledime yaptıkları ve geri döneceğini bilmeme ramen bana yaşattığı korku paha biçilemez.*
yazarımızın konyalı olduğu hakkında derin düşüncelere gark olduğum harika tespit.
bu şekilde arkadaşımın pisikledini alan bir haylaz çocuk o pisikledi bir daha geri getirmemişti...
başka bir versiyonu için ;
(bkz: la bi tur la)
bisikleti alır, yarım saat kaybolur ortadan, sonra getirir.
"ya nolur lan hadi bak bi tur atcam valla bak şu direğe kadar sonra vercem lan bak babam bana aldığında bende sana vermem" tarzı diaologların oluştuğu dudrumdr.ara sıra anneler ufak çocuklarını sokakta dolaştrırken yanından 18 vites bisikleti olan bi abla yada abi geçer çocuklar ananlerinn eteklerine yapışırlar "enneee nolur söle bi tur binelim nolur söle nolurr" şeklinde yalvarrlar çaresiz kalan anne "bakarmısınz benm ufaklık bi tur binmek istio sokağın başıan kadar bi tur attırsana şuna gözünü seviyim" diyip oturtrur bisikletin önüne çocuğu.o da "yehhuuu uçuyoruzz yehhuuuu daha hızlı daha hızlııııı " modunda kendi kendine hallenr.lan mal saten toplasan yoplasan 5 km hızla gidioruz nereye uçuosun amk...hey allahım çocukluk velhasıl
"bi tur versene,bak şu ilerdeki direkten döncem söz" şeklinde olanı da mevcuttur.
(bkz: bislet var mi sizin)
(bkz: yeni sürüm)
her mahallede var olanlardandır. allah muhafaza bu fırlama çocuk o pissletle duvara doğru birkez fırlar ve .....

(5 yıl sonra)

ismail yk fun clup üyesi.
anadolu çocugudur. trakya çocuğu "versene bikere pisikletine pineyim beyaa" der.
(bkz: bir tur versene)
geleceğin emo adayı.
-pisilledini bi sürüm laa.
+olmaz, vermem.
-valla fazla uzağa getmiyecem şoradan dönüp gelecem.
+la bi settir get geçen gafama gaya attın.
-abura goyduum sen de bana atmıştın.

der ve tokatı indirir pisilletin sahibi olan çocuğa. pisilletli çocuk da yediği tokata aldırış etmeden pisilletini vermemiş olmanın rahatlığıyla diğer arkadaşlarıyla birlikte giden ibnenin arkasından söver. zaten pisilleti alamayan çocukta da bir dışlanmışlık psikolojisi oluşur.
cingen bebesidir . bisikleti vermezseniz dayak yersiniz o yaşlarda . en iyisi ustaca bir manevrayla bisikletle son sürat yardırmak.
(bkz: piç)
butun bisikletlere bindim bisana binemedim diye cevap veren daha firlama versiyonu vardir. 6 yas ayari.
O ne kadar kötü bişeydir ya? Pisikledin ne güzelmiş ya la bi tur versene deyip saatlerce gelmeyen , hain arkadaşlarda vardır ya ondan daha da bi iğrenç.
Bi tur diye alıp, akşam ezanına kadar pisikleti getirmeyen şişko bi piçtir.
Çocuklugumda yaptıgım şeydir bisikleti alıp arkadaşlarla gezerdik sonrada bi şey olmamış gibi verir ertesi gün bi daha çalardım ne güzel günlerdi.