bugün

Çok da zor değil. Pirincin üstğnü geçsin su yetiyo
Nasıl bir tencere olursa olsun ölçü hep aynı. 1 bardak pirince 1,5 bardak su. Lakin içine katacağınız malzeme çeşidine, pirincin çok kuru olmasına göre ölçü değişir. Bunu da ancak tecrübe ederek öğrenirsiniz. Pirinci pilav yapmadan önce 6-7 sefer yıkarsanız üzerindeki nişasta gider ve yapışıp lapa olmaz. Yağ ölçüsü bi karar olmalı. 1 bardak pirince 1 yemek kaşığı kâfidir.
Çözüm yolu çok basit olan sorundur. Tenceredeki pirinci düzledikten sonra yüksekliği nereye geliyorsa onun bir parmak üstüne kadar su. Rica ederim.
Mümkünse o kadın pilav yapmasındır.

Hele sonunda nasıl yapmışım diye hiç sormasındır.

(bkz: lütfen)
Büyük bir dramdır.
1'e 1.5 su koyabilirsiniz.
Umutmayın, pilavın tadı pişim süresi pirinçi kavurma tencere kapağı içine koyacağınız arpa veya tel şehriye nohut (ben genel de garnitür koyuyorum, daha lezzetli besleyici oluyor) gibi etkenleri düşünerek pirinç kalitesi de önemli ve pirinci suda bekletme suyun ılık soğuk olmasından bile koyacağınız su fark edecektir.
Tencere kapağı cam ise ve kapak da buhar deliği varsa su kaybı olur ki genel olarak bu tür kapak kullanmayınız.
iş sağlama almak için ben el göz kararını tutturamam diyenler, her zaman koyacağınız su pirinç üzerini bir parmak geçecek kadar olsun.

Körili garnitürlü sarımsaklı kavurmalı kekikli pilav tarifi.
Tencereye bir kaşık tereyağı bir küçük çay bardağı zeytinyağı koyun. Tereyağı eriyince bir çay bardağı arpa şehriye (tercihe göre tel de olabilir) koyunuz. Rengi dönünceye kadar kavurun.
Ilık dan biraz daha sıcak suda 1 saat beklemiş 2 su bardağı baldo pirinci hafifçe ovarak yıkayınız.
iyice süzüp şehriyelerin üzerine döküp kavurmaya devam edin. Bu sırada tuzu ve bir tutam şeker de atınız.
Devamlı tahta bir kaşıkla pirinci suyu tamamen yok olana kadar kavurun. Pirinç artık bir birine yapışmaz hale geldiğinde bir diş havan da dövülmüş sarımsağı, bir tatlı kaşığı köri ekleyip bir dakika daha kavurun.
Kaynamakta olan sudan 4 su bardağı Suyu koyu, suyunu süzüp yıkanmış olduğunuzp küçük bir kavonoz garnitürü de koyup hafif bir karıştırıp tencerenin ağzını kapatıp kısık ateşte 15 dakika pişirin.
Pişerken asla tencerenin ağzını açmayın.
15 dakika sonra altını kapatıp yine tencerenin ağzını açmadan 10 dakika bekleyin. Tencerenin ağzını açıp pilavı ezmeden alt üst yapıp hafif bir karıştırın. Küp küp doğranmış kavurmaları da pilavıın üzerine koyup kekik serpip tencereyi kapatın.

Edibüdü; ingiliz bir arkadaşım yapmıştı. Pilavı yaparken içimden pilavı cenabet etti ya demiştim. Onun hatırına o zaman çiğ tavuk yerdim ki, bu pilavın adı mı olur?
Neyse, süper bir şey olmuştu. Soya soslu bile pilav yapıyordu. Uzakdoğu mutfağı yemekleri ise harikaydı.
Çözüm, Fazla su koymamaktır yoksa lapa oluyoreee...
bari ben de tuzunu yazayım. bir bardak pirinç için bir çay kaşığı dolusu tuz.
bire bir buçuk hesabını yapamayan insan da bi zahmet kendine yüksek bir köprü bulsun.
artık umurumda değil. suyunu çekerse pilav çekmez ise çorba olur.