bugün

hatasız kul yoktur.
Platon kadın düşmanı bir eşcinseldi.
Hata yapmak başkadır, hata yapmaktan kaçınmak başkadır. Hata yapmaktan kaçınan kim ise, dinlenmeye ve örnek alınmaya layık olan da odur.
Mümin suresi 55. Ayet ve Muhammed suresi 19. Ayet peygamberin de günah işlediğini açıkça gösterir.
mesela atatürk için de çok geçerlidir bu.

ama günümüz kitlesi bunu başaramıyor.

adama diyorum ki bence atatürk şu şu konuda yanlış yaptı ya da doğru değildi diyorum anına atatürk düşmanı ilan ediliyorum. atatürk'ü ben de çok seviyorum ama her şeyi destekleyecek de değilim ki. bu adam insan değil mi? insan olması davranışlarının sorgulanabilir olması için yeterli bir sebeptir.

bu güruh için her şey sevmek ya da sevmemek. ya atatürk'ü her şeyiyle bağrına basarsın ya da nefret edersin. leş bir düşünce yapısı bu. aksine liderlerimizi daha iyi tanıyıp yolundan ilerleyebilmemiz için hem onları hem hayatlarını irdelemek sormak soruşturmak gereklidir.

bir grup aptal da şöyle var.

abdülhamidçi tayfa. sanıyorlar ki abdülhamid kusursuz, hatasız muazzam dindar bir lider. zaten tapınmalarının sebebi de dindar olması. bunların samimiyeti ayrı konu da neyse sapmayalım. abdülhamid kimdir nedir ben gayet iyi biliyorum, dini tarafını da biliyorum diğer yanlarını da biliyorum ama hâlâ o benim atam hâlâ benim bir tarihim ve tarihimin bir parçası.

bu bildiğiniz taassupluk. yapmayın. açın bakın okuyun. araştırmak, gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalmak kimi zaman insana çok ağır gelir biliyorum ama bunları araştırmak tam olarak bilmek zorundasınız.

edit: bu güruh hâlâ ısrarla kendi yollarında ısrar ediyor ve eksiliyor. bakın.
korkmayın öğrenmekten. yanlışa yanlış demeyi bilin. ama doğruya da hakkını verin.