oğlunu hayata hazırlayan annedir. annenin yaptırmasından çok oğulun kendisinin yapması gerekir. ama ki orada oturan bir kız kardeş varsa o zaman kavga sebebidir.
- kalk lan odanın tozunu al...
-olum kalk hadi yatağını düzelt şuraları topla odayo süpür temizliği bitirince kahvaltıya gel biz başlıyoruz.
+o dediklerini yaparsam akşam yemeğine zor yetişirim.
ileri goruslu annedir. muhtemelen kendi esinden yana cektigi sikintilari gelininin cekmesini istemez ve paylasimci bir erkek evlat yetistirme niyetindedir. elleri opulesidir koklanasidir.

(bkz: serefsizim benim aklima gelmisti)
muhtemelen kızı olmayan annedir.
ben çektim, başka annelerin kızları çekmesin hayat müşterektir diyen annedir. aferindir.
(bkz: ağaç yaşken eğilir)
temizlik için dışarıdan kadın çağıracak maddi durumu olmayan ve temizliği tek başına bitirmesine engel bir rahatsızlığı varsa gayet normal bir annedir, yardım edilmesi gerekir.
erkeklerin en çok sıkıldıgı dönemdir bu dönemde varsa kız kardeşler ile çok büyük dayanışması olmasına neden olur.
temizliği sadece oğlanın kendi odası için yapmasını isteyen annedir. hiçbir anne oğlundan tüm evin camlarını silmesini, fayansları paspaslamasını, halıları ıslak bezle silmesini istemez. isteyen ana dev anasıdır.
-kene vardır diye korkuyorum, ahırını* temizleyiver oğlum.
yiyip içip sıçan oğlunun hizmetçiliğini yapmaması gerektiğini bilen annedir. ayakta alkışlanmalı.

iki abim var ve odalarını bok götürüyor aq. dişi ve kızkardeş olan ben temizliyorum ahırlarını. oku lan anne, milletin anası nasıl... *
sorumluluk duygusunu evladına aşılamak isteyen annedir zira evlat ayrı eve çıkınca la keşke bu sorumluluğu edinseymişim çöplükde yaşar gibi olduk der. en azından bir düşünür.*
yaptığın bana ise öğrendiğin kendine fikrini benimsemiş eli öpülesi annedir.her bireye lazim olan anne tipidir.aksi taktirde kazanılan üniversite sonrasında çıkılan öğrenci evinde apışıp kalınması muhtemeldir.*****
oğlunun ileride tek kalacağını yada kendisinin her zamanda yanında olamayacağını vurgulamak isteyen annedir. hayatını bize adayan insan için de temizlik yapmayı öğrenmişiz, temizlik yapmışız az bile.
+erkek değil misiniz? babası kılıklı. ömrümü tükettiniz. kalk odanı temizle. bir gün ölürsem dersin annem haklıymış hiç yardım etmemişiz ağlarsınn zır zır.
-tamam anne yaparım
+bide dalga geçiyo git dersini çalış git ben temizlerim odanı işim ne hizmetçinizim
-anne yapcam dedim
+evlenmez olaydımm doğurmaz olaydımmmmmm.
-anne valla yapcam
+babandan örnek aldın hepp oyy nazım hep sen buna örnek oldunnnn
-anne
+nazımm çocuğumu bana düşman ettinn
-anneeeeee.
+Ahmet ne geziyon pencerede?
-Annem sil dedi.sen ne yapiyon koray.
+senden utaniyorum anne kuzusu.
-neyse benim isim bitti gel konusalim.
+yok sagol ocakta yemegim var.
öğrenci evlerine en az bir tane lazım olan annedir.

buradan öğrenci komşusu olan annelere sesleniyorum. onların kapısını çalın ve şöyle deyin;

"siz oğlanlar, bilesiniz ki bu ev bir saat içinde toplanmaz ise duygusal hezeyanlarla bir olup, terliklerle beyinlerinizi delik deşik edeceğim"

annemi özledim la...
(bkz: annesinin dizinin dibinden ayrılmayan erkek)
oğluna sinirlenen annedir. o sırada en büyük cezayı vermektedir oğluna.