bugün

- kardeş, kalk da teyze otursun düşücek şimdi !
- olmaz, bence türk kadınları kendi ayakları üzerinde durmalı tamam mı !?
- kalk yoksa ayaklarını yerden kesicem senin !
- ne kadar ataerkilsin, hıh.
-pardon oturabilir miyim? (ya$ yakla$ik 40)
-(saga sola bakilir) kucaama mi?
(bkz: tilki ölümü)**
işyerinde zaten akşama kadar ayaktayız kardeşim bari otobüste oturarak rahat rahat evimize kadar gidelim diye düşünürsünüz ama daha ikinci durakta dolan otobüse yaşlı teyze ve amca akını başlamıştır bile. teyzeler ve amcalar gözlerine kestirdiklerinin yanına gider ve türlü türlü bahanelerle sizin rahat ve sıcacık koltuğunuzu kıçınızın altından almaya çalışırlar. sakın hemen pes etmeyin unutmayın ki hiçbirisi göründüğü kadar yaşlı, hasta ve masum değildir daha yerinizi alır almaz telefona sarılıp az önce konken partisinde oyun oynadığı arkadaşlarıyla dedikoduya başlar. onun içindir ki yer vermekte acele etmeyin teyze yada amaca bayılına kadar bekleyin.

-teyze: üfff bayılıcam çok sıcak oldu otobüs.
-kurban: haklısın teyze, şu camı biraz açarmısın.

-amca: (yanındakine dönüp anlatmaya başlar) şimdiki gençlik çok acayip üstat büyüğe hiç saygı, sevgi kalmamış.
-kurban: demin herkes sıradayken sonradan gelip sıranın başına geçmeye çalışan sen değilmiydin amcacım?
en kesin çözüm uyumaktır. horlarsanız etrafınızda küçük çapta bir boşluk bile oluşabilir.
hep cam kenarına oturmak veya uyuyo taklidi yapmak.
yüksek sesle müzik dinlemek.
1 - elde ne kadar poşet varsa yere değil kucağa koymak.
2 - koltuğunun içine gömülmek.
3 - küçük emrah bakışı fırlatmak .
cep telefonuyla uğraşmaktır. uyumaktan sonraki en etkili yöntem.
işi vurdumduymazlığa ve terbiyesizliğe döktüğünüzde zahmetsizce başarıya ulaşılacaktır.
-Evladım kalkar mısın? Bak benim sağ bacağım yok.
-Benim iki bacağım da var.
-Evet yavrucuğum kalksana tek bacakla ayakta durmaya çalışıyorum.
-Siz ayakta durmaya çalışırsanız bir bacağınız yorulur. Ben ayakta durmaya çalışırsam iki bacağım yorulur. Anlıyor musunuz?
-Hönkk!!!
eğer kendinize güveniyorsanız, ayakta duran teyze/amca vazgeçene kadar gözlerinin içine bakın, bir süre sonra sizi psikopat sanıp hemen uzaklaşacaktır. fakat ezik bir tipseniz kesinlikle tavsiye edilmeyen bir yöntemdir.
kızgın kızgın etrafa bakınmak, sinirli sinirli tavırlar sergilemek.
- su arkadasa sorsak, yer veri...
+ amaann sakın kızım , baksana sınırıne sunun,bızden cıkartır sımdı bı de sinirini. aman yok,ayakta gıdelım bu seferlık.
yorumları okurken bir anda kendimi gördüğüm başlıktır. alternatif bir çözümde benden gelsin.

kafanızı ellernizle avuçlayın. hani üzgünmüşünüz gibi. o şekilde 5 dakika bekleyin. çaktırmadan etrafı süzün. avcı piyasadan kaybolmuşsa rahata kavuştunuz. ha yok o orada duruyorsa hala, aynı işlemi inene kadar yapın. sıkılmaca falan yok! yoksa direk ayakta dikilirsiniz. he bi de sakın amcanın veya teyzenin yüzüne bakmayın o acı dolu ifade ile karşılaştınız mı dayanamazsınız.
arkaya geçip uyumuş taklidi yapmak.
uykusuz okumak.
cam kenarına oturmaktır malum yanınıza biri oturduğundan yeri koridor tarafında oturan vermeli siz zaten çıkana kadar otobüs yerinden oynar.
güneş gözlüğü takıp uyuyor numarası yapmak.
bacağı tutmak akabinde acı çekiyor izlenimi vermek.
yer versene oğlum diyen diğer yolculara i don't speak turkish demek.
yer verilmesi gereken seksi bir bayan olduğunda erkeğin bulması imkansız olan yöntemdir. hatta ''ulan nası yer versem amuda kalkarak yer versem etkili olur mu?'' diye kendi kendine sorar insan.
ayaktakileri otobüs seyir halindeyken kapıdan fırlatmak.
vicdan azabı hissini derinden yaşayan bünyeye ne de olsa arkada yer vardır düşüncesi aşılamak ve hiçbir zaman dönüp arkaya bakmamak.
az önce tüm sülaleni, tüm arkadaşlarını, tüm sevdiklerini kaybetmişçesine acı çekerek üzüntülü oturmak. dokunsalar ağlarsın yer istemek ne ki dermişçesine derbeder olmak.
Sürekli olarak hapşırmak.
almanca konuşmak. hiç denemedim ama belki işe yarar.
gerçekten ihtiyacı olana elbette yer verilir. ancak bu amcalar, teyzeler keyfi biniyorsa ve iki durak sonra ev gezmesi için inecekse ve yine de yer istiyorsa buna hadd bildirilir. başıma öss ye hazırlanmakta olduğum geçen sene aynen gelmiş olaydır. saat gecenin on buçuğu, gün boyu okuldayım ve okuldan çıkıp birde dershaneye gitmişim. gözümden uyku akıyor, yorgunum ve açım. elimde bir ton öss kitabı ve okul çantam. insan tipine bakarda bir anlar ne durumda olduğunu yani. üstelik evime ulaşımım bir buçuk saatimi alıyor, ben on ikide evdeyim, ne zaman dinlenicem, ne zaman ders çalışıcam, ne zaman sınava çalışıcam, böyle rezil bir durum. gecenin bşir vakti bir hödük kişinin yanında da olsa bir yer bulmuşum ve hiç bir şeye kaptırmaya niyetim yok.
aniden teyzemizin biri biner, süslü, kokoş vs. elinde bir iş torbası var. şöföre söylüyor:'oğlum ben iki durak sonra inicem. aman durağı geçme evladım.' sonra teyzemizin telefonu çalar ve açar:'ya evet aytencim . işte ben bindim iki durak sonra geliyorum. nazmi de bu gece yok zaten. tamam dertleşiriz, konuşuruz, geli,rken ne getireyim?'
çok keyfi bir arkadaş ziyaretinde bulunduğu belli olan teyzemiz bana yönelir:
'kızım müsade eder misin?'
'kusura bakmayın hanım efendi ama başkası olsa yer verirdim, yanlız gördüğüm kadarıyla ihtiyacınız yok, ben sizden daha kötü durumdayımvsvs..
şeklinde açıkça söyledim. sınrasında teyze söylendi, çevredeki yaşlılar da onu haklı buldular. hatta daha pek çok kişi kendisini haklı buldu. otobüsteki bir saatlik yolculuğum boyunca insamlar tip tip baksalarda kendimi halen haklı buluyorum. insanların bu emribaki tavırlarına da anlayışsızlıklarına da söyleyecek söz yoktur. en iyi hareket gerçekten kalkmamaktır. yeri geldiğinde kendi anneanneme de söylemekteyim bu durumda olan gençlerden yer isteme ,zaten sana vericek olan verir diye. en iyisi de yüzsüzce istemek yerine kibarca teklif edilmesini beklemek değil mi? ama evet, ihtiyacınız olduğu halde görmezden geliyorsa arkadaş bu durumda belki de yaşlılarımızın dürüstçe söylemeleri yerinde olur.karmaşık işler. nitekim ihtiyacı olduğunu düşündüğünüze yer vermek en iyisi.