bugün

otobüs yolculuklarını çekilmez kılan klişelerden biri.

genellikle sonradan gelen kişi bu yerleşme müsabakasının mağlubudur; oturan hayvan 'önce ben oturuyordum istediğim kadar yayılırım' felsefesindedir. siz kalan yere sıkışıp bacaklarınızı toplarsınız; diyaloglarda bir ayıyla başrol oynamak istemiyorsanız tabi.
yanındaki bir bayansa bacaklarını daha da açıp tacize başlayacak olan ayıdır.
Belediye toplu taşıma otobüsü ise derhal ayağa kalkılır, mümkün olan en uzak ve sote köşeye geçilerek sakinleşilmeye çalışılır. Şehirler arası otobüste iseniz ise Allah yardımcınız olsun ne diyeyim!
otobüste yan koltuga elindeki poşetleri, çantasını vs koyup, yer istemek için kendisiyle muhattap olacak insanlarla gözgöze gelmemek için camdan dışarı bakan ayı'dan daha merhametli ayıdır.
şehirlerarası otobüslerde cam kenarında otururken, ön koltuktaki yolcunun koltuğu biraz yatırmasıyla sanırım benim de bir anda büründüğüm sıfat. sığamıyorum kardeşim ne yapayım yani?
erkekseniz gözlerinizi kısmak suretiyle hafif bir gülümsemeyle dik dik bacaklarının ayrığındaki kısma bakarak bayansanız da bakıp bakıp gülerek bacaklarını kapatmasını sağlayabileceğiniz ayıdır.
toplum içerisinde nasıl davranacağını bilmeyen ayıdır. kendi rahat etsin başkaları ne bok yerse yesin rahatlığında gevrek tiplerdir. uyaracak olduğunuzda tereyağ gibi üste çıkma hakkını kendinde görebilecek ve çekinmeden kavga etmeye yol yapabilecek olan ayıdır.
pişik olmamışsa şayet, ayıoğlu ayı'dır.
daha kış uykusuna yatmamış ayıdır. onu da uyku tutmuyor demek ki.
otobüste bir ayının olması durumudur. bundan değil de ayının bacaklarını açıp oturmasından rahatsızlık duyulması ilginçtir.
"biraz toplansana hafız" veya "gel kucağıma otur istersen" laflarıyla uyarılması gereken ayıdır.
iyi niyetle, armut ikram edilmesi, almazsa muhabbete 'havalar da soğudu şimdi sizin memlekette ne soğuktur' diyerek kuzey kutbunu ima edilmesi gereken ayı cinsidir.
genellikle şehirlerde yaşar. ortama ayak uyduramazlar. henüz evcilleştirilememişlerdir.
Ayırdığı bacakların ikisinide yerinden söküp, münasip bir yerine sokmak gerekir.
eğer bu bir de yaz mevsiminde yapılıyorsa şayet,o bacaklar kâh açılır kâh kapanır.anladın sen onu!
fosur fosur nefes alır bide bunlar, adamın iyice çıldırası gelir.
etek giymiş dilberdir. bacaklarını sergilemek istiyordur sanane.
bildiğin cinayet sebebidir. bakarsın anlamaz, oflarsın puflarsın takmaz. bir de rahattır ki sorma gitsin. zaten ayıdır adı üstünde. ne beklersin ki?!
Bir de bunların düşüncesiz teyze versiyonları mevcuttur.
Kendisi şişmandır ve yanına gelip oturan zayıf kişiye şöyle der:
- ohh evladım sende zayıfmışsın. Pek iyi oldu bu, rahat rahat gideriz.
Sanki sen bilete verdiğin paranın yarısını onun için ödeyip, koltuğun bir kısmını teyze için almışsındır.
insanı bunalıma sokan ayılardır. arkadaş o senin bacak aranda taşıdığından bizde de var çok şükür. ama bir pergel gibi bacakları açmadan da oturabiliyoruz. hayır, anlamadığım bu sizin tesisatlar kaç okkadır ki bacaklarınızı kapatamıyorsunuz bir türlü. vallahi komplekse girdim.
genellikle kilolu kişilerdir bunu yapanlar. Fakat bir kere bir hata yapıp yanlarına oturdunuz mu işiniz bitti demektir. hele bir de yanınızda çanta veya kitap gibi şeyler varsa bekle de yolculuk bitsin.
(bkz: yaşadım biliyorum)
ayıdır adı üstünde. bunların bir yeni versiyonu çıkmış, erzurum ankara istikametinde en önde oturup ayaklarını muavin koltuğuna doğru sallandırıverir bazıları.
bide bunun klip versiyonu da vardır. örnek: salim-alo klibi. otobuste, tv de, okulda, iste vs heryerde boylesi ayılara rastlamak mumkundur.
(bkz: ikaz etmek varken üçüncü kişiye yakınmak)
haber değeri taşımasını sağlayan yanımızda oturmasıdır... başka yerde oturuyor olsa s*kimizde değildir, bu kadar da şerefsiziz...

eee, ayı o mu yoksa ben miyim diye sormalı bu durumda insanoğlu.
istisnasız otobüste yanıma oturan tüm erkekler. nezaketten nasibini alamamış, bencil davranış.