bugün

her ne kadar ifası zor bir meslek olsa da, hemen herkesin içten içe bir gıcıklığı da olduğu garip bir iştir otobüs şoförlüğü. her gün aynı yolu bilmem kaç kez gidip gelmek... çekilir iş değil olmamasına da; yine de belli sorumlulukların, zorunlulukların da var topluma, yolcuya karşı. kendi sinirini bizden çıkarırsan olmaz ki! ben de gelir seni böyle anket konusu yaparım işte.(o değil de, dolmasam böyle bir başlığı tercih etmezdim gerçekten)

neyse, gelelim kusurlarına...

*bir kere şu yeni klimalı yeşil otobüsler çıktığından beri iyice alışakoydunuz çak çuk frene-gaza basmaya. eski debriyajlı otobüsler bu durum adına valla daha iyiydi. bilmiyorum artık iki ayağınızı da mı kullanıyorsunuz bunda, yoksa bilmiyor musunuz kullanmayı... bazı zaman gazı kökleyip milleti cama yapıştırmak yetmiyormuş gibi, freni de aynı şekilde kullanarak kokmuş poşetli amcayla şişko teyzenin arasında tost olmamıza sebepsiniz, ona göre.

*sonra şu klimaları sanki evinizdeymiş gibi, kendi malınızmış gibi çalıştırmamanız nedir onu hiç anlamadım. para kendi cebinizden çıkıyor sanki. yaz-kış pişeriz-donarız, aç deriz açmazsınız.

*ayrıca, aldığınız iki kuruş parada da gözüm yok ama, her geçenden komisyoncu gibi illegal bir şekilde akbilinizle onar-yirmişer götürmeniz(ayda ayrı bir maaşa tekabül eden) keza gözümde kötü bir puan yine adınıza.

*yeri geldiğinde insanlara böğürüp yasak olmasına rağmen kendiniz cep telefonuyla konuşmanız yine...

gibi...
öğrenci olduğum gerçeğiyle bir türlü yüzleşmek istememeleri beni çileden cıkarır şahsen.
ya arkadasım koca adamdan da tam ücret aldın ebatsal acıdan yaşımı gözüne sokmakta olan benden de ..
mantığını kavrayamadığım seyler var ülkemde.
insanları otobüs içinde rar'lamaya çalışması bu sebepler dahilindedir.
inmek için duracağa basılır. arka kapının açılması beklenirken ön kapıyı açar bu denyo şoför. hem suçlu hem güçlü olanları ciddi şekilde başa bela olur.

şoför : ön kapıdan inmek yasak.
bizkitch : ön kapıyı niye açtın madem. arkadan boşuna mı geldik buraya.
şoför : arkadan inin lütfen.
bizkitch : ulan dua et kız arkadaş var yanımda. önden arkadan iner binerdim sana ben. bidaha da halk otobüsüne binersem iki olsun.
şoför : düzgün konuş. binmessen de binme, meraklı mıyım sana ben.
bizkitch : ulaan..!
(bkz: agrasif yolcu)
zamandan kazanmak için hem yolcu indirirken hem yolcu alırken tam olarak durmamaları.
beni en çok tiksindiren şeyse, minibüsün içi kapı açılamayacak kadar sıkışıkken 'bak arkadaşlarınız derse geç kalmasın, yazık. hadi biraz daha sıkışın, sınavları falan vardır' diyerek insan rolüne bürünmeleri.
kız öğrenciler minibüsün orta taraflarında gruplaşmış halde iken öndeki erkek öğrencilere 'hadi ortalara geçin, bişey olmaz siz kardeş sayılırsınız' diyen orr.spu çocuu.