bugün

(bkz: kaç kaç panter emel geliyor)
kolesterol,kalp hastalıkları ve damar sertlığine davetiye gönderen söz. kükre kükre, iyi gelir...
(bkz: aslan ot yemez)
"koyun olup ot yiyeceğime, köpek olur et yerim" versiyonuda bulunan cümle.
fenerbahçeli olup ağlayarak 100 yıl yaşayacağıma, beşiktaşlı olup mutlu mesut 20 yıl yaşarım..
deyimiyle aynı anlamda kullanılabilir.
kolestrol, kalp hastalıkları ve damar sertliği umrunda olmayan, 200 sene mıy mıy mıy ay onu yemem, ay göbek yaptım, ay formum bozuldu, ay ben salata yiyecem demiyen, aslanlar gibi kendini pirzolaya, bifteğe, kebaba veren, hızlı yaşayıp genç ölen insan söylemi.
dünya üzerinde et tüketimi düştükçe sürekli kötüye giden genetik ve zeka seviyesini idrak etmiş insan lafzıdır.

bu gün, veriler bize göstermektedir ki; insan evrim sürecinde primat iken, onu besin zincirinin en üzerine çıkartan ve beyninin gelişmesini sağlayan şey; ateşi bulup eti pişirerek tüketebilmesidir.

diğer bir gerçekte; et tüketen insanların erkek, sebze tüketenlerin dişi evladı olma olasılığıdır.

uzatmayayım; insanlık sırf kalp damardı sertlikti falan gibi olasılıklar sebebiyle et harici yemek yiyebilmek için tüketim manyağı haline getirilmektedir.**